• 1
  simon bolivar'ın ülkesi...
  1977'de kurulan ligde 12 takım bulunmaktadır. birçok güney amerika ligi gibi bu ligde de apertura-clasura sistemi uygulanmakta ve bu sebeple bir yılda iki şampiyon çıkmaktadır.
  2020 yılı itibariyle ligde club bolivar 28 şampiyonlukla en başarılı kulüptür. bu kulübü club jorge wilstermann 15 şampiyonlukla ve onun da ardından 13 şampiyonlukla club the strongest izlemektedir.
  son şampiyon ise club jorge wistermann'dır.
  ülke, coğrafi konumu nedeniyle çok sıcak iklime sahip olduğundan şehirleri de daha serin olan yüksek rakımlı yerlerde kurulmuştur. bu durum özellikle uluslararası müsabakalarda bolivya milli takımı veya kulüp takımları için oldukça önemli bir avantajdır.
  1 nisan 2009 bolivya arjantin maçı
  kulüp takımları olarak copa libertadores ve copa sudamericana da pek başarılı değillerdir.
  iç sahalarında neredeyse her takıma kök söktürür ama deplasman maçlarında da fark yeme gibi durumları vardır.
  bu özellik lig için de geçerlidir. her takım genel olarak evinde oldukça başarılı ama deplasmanda da tam tersi özelliktedir. mesela şampiyonluğa giden takım bu hafta evinde 3 farklı kazanmışsa haftaya vasat bir takımdan deplasmanda 3 fark yiyebilir. bu bolivya ligi için oldukça sıradan bir durumdur.
  ayrıca ülkenin en büyük rekabeti club bolivar-club the strongest arasındadır. diğer önemli rekabet ise nacional potosi - real potosi* arasındadır.
  not: berbat zeminde, bol gollü ve güreşten hallice futbol izlemek isteyen gececiler için bu ligin maçları tavsiye edilir.