• 1
  cumhuriyet gazetesindeki 18 ocak 2011 tarihli yazisinda cok dogru bir tespitle yasananlarin tarihe bir "donum noktasi" olarak gececeginin altini ciziyor.

  --- alıntı ---

  üç günden beri

  galatasaraylıyım…

  galatasaraylılar kömürü kabul etmediler…

  bu nedenle üç günden bu yana galatasaraylıyım…

  bir gurur yoksulluğunun ortasında, kim bilir kaç insan kendini galatasaraylı hissetti, o gururun ucundan-köşesinden bir parça tatmak için…

  hani aç kalmış kuşların ekmek kırıntısına koşması gibi…

  *

  spor yazısı deyince, futbol camiasını ve taraftarı yıllarca “ülke sorunlarına duyarsızlıkla” suçlayan bir yazar olarak, ömrümde ilk kez taraftarım…

  ve takımımı açıklıyorum:

  “galatasaray…”

  kimi yöneticileri ya da oyuncuları, kendi seslerinden korksalar dahi, galatasaray bir gecede halkın takımı oluverdi… bundan böyle takım gol yediğinde oturup ağlarım bile…

  niçin?..

  çünkü; üniversitesinden medyasına, ordusundan yargısına, aydınından halkına kadar herkesin sindirildiği ve susturulduğu bir zamanda, galatasaraylıların önlerine konulan 600 trilyonluk ikrama(!) kanmayıp, demokratik tepkilerini bir ağızdan göstermeleri az şey midir?..

  “galatasaraylılığın centilmenliğine yakışmadı”, “misafire bu yapılmaz”, “spor ahlakına aykırı” gibi savlar normal zamanlar için doğru olsa bile; çıkar uğruna yalakalık, saygısızlıktan daha büyük suçtur…

  ayrıca “bize stat yaptı… yan yolları da koydu…” diyerek türkiye’de olup bitenleri görmemezlikten gelmek… ve orada o kömür alanlardan farksız “türkiye seninle gurur duyuyor” diye zıplamak…

  yakışır mıydı spor insanlarına?..

  *

  bu bir dönüm noktası da…

  anı kitapları o geceyi, karşıdevrimin “kırılma yeri” olarak gösterecekler gelecek kuşaklara…

  göreceksiniz…

  bundan böyle kendi partisinin devşirme kalabalıkları ya da kapalı alanlar dışında hiçbir yerde huzur içinde konuşamayacaktır padişah…

  çünkü…

  çünkü “tribünler” diyordunuz…

  işte tribünler…

  --- alıntı ---
 • 2
  galatasaray'la olan dostluğunun temelinde galatasaray'la papaz olan akp hükümetiyle olan düşmanlığı yattığı için bana samimi gelmeyen yazar. bazı köşe yazarları siyasi ideolojilerine uygun bir durum bulduğunda kendilerini o durumun kendilerine yakın organıyla içselleştirme yolunu tercih ediyor. yani bir nevi durumdan istifade çıkarıyor. desteklerinin iç yüzünde içselleştirdikleri organa olan inancından ziyade o organın rakibine olan hırsları vardır. ve bu haseble en azından şahsım adına kendisinin galatasaraylı olması adnan polat'ın galatasaraylı olması kadar değerlidir gözümde.

  eski bir köy ağası ne güzel demiş: 'leş esaslı olunca akbabadan geçilmez yaylamız'
 • 4
  dün kendi başına gelen bugün bizim başımıza geldiği için empati kurabilen yazar, doğruları söylediği için dokuz köyden kovulan yazar. mevcut durumda bizi en iyi anlayabilecek insanlardan biridir. karşı durduğu bir siyasi parti veya genel başkanı değil dayatmacı, susturmacı, sansürcü zihniyettir. selam olsun bekir coşkun'a ve dediklerini anlayabilenlere.
 • 6
  kimseye yaranmaya çalışmıyor ki bekir ağabey, koskoca kimsenin çıt çıkaramadığı iktidara don kişotluk yapıyor ki ikidir ekmeğinden oluyor ama eğilmiyor bükülmüyor işte; bu günler bayram günleridir benim için; kim dost kim düşman, kim gerçek galatasaray lı kim yalaka idmangücülü hepsi ortaya çıkıyor. siyasetede laf söylemeyeceğim artık, çünkü doğası pistir siyasetin.
  sadece galatasaray değerlerini savunanların arkasındayım...

  edit: imla
 • 10
  hala siyaset yapıyor, samimi değil, tayyip'ten farksiz diyenler var hakkında.. ya kafanız mı güzel allah aşkına, adam zaten "ben arma sevdalısıyım" demiyor ki.. 3 günden beri galatasaraylı'yım diyor ve bunun sebebi de bizim tepkimizi sonuna kadar haklı bulması, başkaldırışımız.. ee adnan polat olayı hariç bizim isyanımız neye, günlerdir medya üzerinden üstümüze gelinmesi, haksızmışız gibi gösterilmemiz değil mi, adam da buna karşı duruyor işte, derdi zaten galatasaray aşığı olması değil ki..
 • 11
  vay arkadaş; o savunmasın, bu savunmasın, o akbaba, bu takımımızı siyasete alet ediyor, o samimi değil, bu içten değil. kim savunacak arkadaş bu takımı? hani senin değer verdiğin insanlar? hani bunlar galatasaraylı değil ya, nerede gerçek galatasaraylılar? nerede 'büyük galatasaraylı' hakan şükür? çıkabildi mi padişahının sözünden? zamanında kendisine 'seni çekemeyenlerin suratına tükür' diyenlere sahip çıkabildi mi? hal böyle olunca kim savunacak bizi arkadaş? hani her fırsatta galatasaylılığını dile getiren mehmet ali birandlar, ali kırcalar? soruyorum abi basında kim savunacak bizi? bakın tff sivasspor maçının oynanacağı stadı hala yayınlamadı. milletin kombine bileti iptal edilme noktasında. bir kamuoyu baskısı oluşturamazsak aşağılanmaya devam edeceğiz. yandaş medya iyi çalışıyor çünkü. kimse yazmasın amına koyayım. başkanın, eski futbolcuların, divan kurulun herkes iktidara el pençe divan durmaya devam etsin ve kimse yazmasın bu kepazeliği. ezim ezim ezilmeye devam edelim.
 • 14
  "bir gurur yoksulluğunun ortasında, kim bilir kaç insan kendini galatasaraylı hissetti, o gururun ucundan-köşesinden bir parça tatmak için…"
  hay ağzına sağlık, bu nasıl güzel bir cümle, nasıl harika bir ifadedir! yemişim siyasetini, cartını curtunu! durum bundan daha güzel anlatılamazdı heralde. gözlerim dolu dolu oldu resmen. halkın takımı galatasaray...
 • 15
  bekir coşkun galatasaray'ı siyasi malzeme yapmaktadır. çünkü eğer, mesela bekir coşkun chpliyse, ve bir gün stadına gelen chp genel başkanını galatasaray taraftarı yuhalarsa, bekir coşkun'un şu an akp taraftarı yazar zihniyetlerden çok farkı olmazdı. ya da belki ben böyle düşünüyorum.

  adamın burada galatasaray değerlerinden, galatasaray kültürünün o stattan daha büyük olduğundan bahsettiği falan yok. adam tayyip erdoğan üzerinden, kömür üzerinden, ülke sorunları üzerinden galatasaray'ı yüceltmeye çalışıyor. bu bildiğiniz siyaset. siyaset yapmak illa birilerine yaranmaya çalışmak değildir. siyaset yapmak eline geçen malzemeyi hemen değerlendirip siyasi rakibine vurmak da demektir. burada malzeme galatasaray oluyor.

  daha önce de söyledim, gerçekten galatasaray'ı koruyan, galatasaray'ı galatasaray'ın kendi değerleriyle yücelten bir yazı okumak istiyorsanız, buyrun :

  http://www.hurriyet.com.tr/...azarid=25&gid=61
 • 17
  haksızlık yapılan insanlardan biri. #575949 entryde znc kardeşim çok güzel anlatmış. siyasetin tam ortasındayız üç gündür. başbakanın yalakaları bize küfürler ediyor, babasızlar diyor. nankörler diyor. bu insanlar için burada başlıklar açıldı, onlara hakaretler edildi. hakettiler veya haketmedilere getirmiyorum. ama sonuçta bu insanlar siyasi düşüncesi dahilinde bizi suçladılar ve burda onlar hakkındaki yazılar da bu suçlamalardan ötürü yapıldı. bizi kötüleyenlerin çoğu siyasi kişilik yada gazeteci. gündemdeki oalylara tavır koyan insanlar.

  şimdi biz kötülemeye, hakaret etmeye gelince siyasetin direk içindeki insanların laflarına gönderme yaparak kötüleyebiliyorsak, onlara "bunlar siyaset yaptıkları için bizi kötülüyorlar, karışmayalım" demiyorsak, bizi savunana da demiyeceğiz. -ki bu adamlar bizim sesimiz şu anda. kimsenin dillendirmediği ali sami yen arazisinin devrini, ordan elde edilecek para ve "rantı" , seyrantepedeki hastane arazisini en geniş şekilde duyurabilecek adamlar. sadece gazeteleriyle değil, bu köşe yazıalrı her gün televizyonlarda da okunuyor çünkü.

  bizi zor günlerimizde -ister ideolojisi uğruna olsun, ister başka bir şey uğruna- destekleyen nadir yazarlardan biri. bu olaylar belki onun siyasi düşüncesini destekler nitelikte oluyor fakat bizim de medyada duyurulmamızı sağlıyor. sağolsun.
 • 18
  kendisi, her zaman, iktidardakilere giydirmeleriyle meshurdur. "her devrin adamlari" gibi olmamistir. herkesin acigini vurmustur yuzlerine.

  o yuzden, kendisi hakkinda chp yanlisi demek yanlis olur.

  cumhuriyet yanlisidir ama. turkiye cumhuriyeti icin cabalamaktadir.

  son yazisiyla, galatasaray'i kullanmamistir, sadece ornek gostermistir. kimseye, "chp'ye oy verin" demiyor, "bir cuval komur icin, oy vermeyin." diyor sadece.
 • 22
  http://twitter.com/...us/89339293713182722

  edit : bir kaç uyarı geldi. bu linki buraya koymamın sebebi bekir coşkun'u sevmememden ( ya da sevmemden) kaynaklanmıyor. stad olayında bize destek çıkınca alkışlanan birinin sırf hükümet sebebiyle şike yapmış takımı savunmasını göstermek için koydum. aynı rasim ozan kütahyalı'nın o zaman bize karşı olup şimdi fenerbahçe operasyonunu desteklemesi gibi. bu adamların futbola , temiz spora saygısı yok. biri akp ne yaparsa yapsın yeriyor , diğeri övüyor. benim de derdim bu tür fırsatçılarla. geçmiş sayfalar meramımı daha iyi anlatıyor.
 • 23
  soylemis oldugu "okul muduru hata yapinca okulu mu kapatilsin" sozu son yillarda duydugum en mantiksiz, en sig ve en dayanaksiz aciklama olan yazar.
  simdi burada elbette ki bekir coskun ile ilgili dusuncelerimi soylemek gibi bir durumum yok, futbolla alakali bir konu degil bu ama futbol hakkinda konusmaya calismissa, belirtmekte yarar var bazi seyleri.

  birinci husus, futbol ile okul yonetimini nasil bagdastirabilir bir insan, bunlar arasinda ki alaka nedir cok merak ediyorum. ya da ben soyle bir ornek versem, mesela hammurabi (babil'in ilk krali) yayinladigi yasada diyor ki, "bir muhendisin yaptigi ev yikilir, icindeki insanlar olurse, aynen o muhendiste oldurulur". simdi ben bunu futbol ile bagdastirabilir miyim? hayir tabi ki. neden? cunku alakasi yok. iste tam olarak okul idareciligi ile futbolun da bu kadar alakasi yok.

  ikincisi, okul mudurunu ogrenciler secmiyor, ya da veliler oylamiyor, devlet atiyor. dolayisiyla okul mudurune o sorumlulugu veren devlet veya bakanlik artik her neyse. ancak bir spor kulubunun baskanini o spor kulubunun kendisi secer, dogrusu da budur zaten. yani eger ki bir suc varsa, o kulubu temsil eden insanin sucuysa bu, o dogal olarak bir kulubun sucu oluyor, bunun daha fazla ozeti nasil olur merak ediyorum.

  ucuncu bir husus, efendim hicbir modern toplumda yasalar boyle konmaz. yani yasa koymak, adalet, bunlarin hepsi bir bilim isidir. bu bilimin icerisinde sosyoloji dalindan, psikoloji dalindan, bazen tarih dalindan ama en onemlisi hukuk kursusunden insanlar katilir, sivil toplumcular destek verir vesaire vesaire. sonunda yasa olusturulur, cunku topluma uygun olan kuralin oyle oldugu dusunulur. simdi hangimiz bir yasanin baska bir daldan yansitilma bir surecle gerceklesmesini isteriz? bu akilci midir? hayir bu cok bariz bir sekilde ayiptir, yanlistir.

  kisaca, benden yasca cok buyuk olan bekir beye, kesinlikle haddime degil ama nacizane tavsiyem sudur ki, bu oyunun adi futbol ve biz bu oyunu cok seviyoruz. bu oyunu kirleten her kim olursa olsun, gerekirse benim destekledigim takimdan olsun, hakettigi cezayi almali, takimi da bu cezadan bizzat etkilenmeli. yoksa her onune gelen baskan hatalar yapar, takimi yarar saglar, kendini harcar. dolayisiyla gayet kukla rolunde bir baskan secilir, o baskan masa gorevini gorup sikeyi yapar bir sene boyunca, degersiz biri oldugu icin sene sonunda tutuklanir, cocuklarina ailesine bakilir, takimi da sampiyon olur (gayet uc bir ornek ama cok olasilikli).

  eger ki bu oyun hakkinda yazi yazacaksaniz, soz edecekseniz, lutfen dusunun biraz soylediklerinizi. dusunun ki bu kadar skandal sozler soylemeyin. cehaletten kaynaklandigini dusunmuyorum elbette boyle bir hatanin. daha ziyade ani kurulmus bir cumle gibi geldi, o yuzden bir an once gecelim ustunden, bekir coskun'da bence bir an once bir daha dusunsun bu skandal soylemini. ama hepsinden daha onemlisi:

  futbol, guzel bir oyun, sakin ola kirletmeyin!
 • 24
  kendisini severim ama "okul müdürü suçluysa okulu mu kapatmali" diyerek bildigin sacmalamistir.

  illa egitimle benzerlik kurulacaksa, bir okul müdürü bilgi yarismasindan önce sorulari ele gecirip ögrencilerine verir ve daha sonra bu olay aciga cikarsa o bilgi yarismasindan o okul ihrac edilir, acik ve net, müdür hakkinda da milli egitim sorusturma acar. "yahu bu cocuklara sorulari müdür vermis, cocuklarin günahi ne?" diyemezsin.

  yine verdigi örnege bakilirsa fenerbahce'nin kapatilacagini falan zannediyor galiba ki alakasi yok.

  nereden tutsan elde kaliyor. olmamis.