resim
Armindo Tué Na Bangna
Takım:Braga
Mevki:Sol Kanat
Yaş:29
Boy:1.73
Uyruk:Portekiz
 • 1937
  kendisine yapılan eleştirilere binaen ufak bir istatistiki araştırma yaptım,

  kendiyle aynı pozisyonda ya da aynı yaştaki bugünün yıldızları,kendi gibi potansiyelli oyuncular acaba ne kadar süre almışlar ?
  bu sorunun cevabı üzerinden rasyonel bir harita çizip,kendisini acımasızca eleştirenleri,biraz daha akılcı eleştirilerde bulunmaya sevkedebilirim umarım az da olsa.

  20 yaşındaki gareth bale

  http://i.hizliresim.com/783kDm.jpg

  cristiano ronaldo (20)

  http://i.hizliresim.com/rdzQXN.jpg

  arjen robben(20)

  http://i.hizliresim.com/8ERg5Q.jpg

  frank ribery (20)

  http://i.hizliresim.com/zEoAO6.jpg

  angel di maria (20)

  http://i.hizliresim.com/oz4glm.jpg

  93-94 jenerasyonu

  paul pogba 13-14 sezonu

  http://i.hizliresim.com/b4750b.jpg

  memphis depay 13-14

  http://i.hizliresim.com/ynZMDj.jpg

  dennis praet 13-14

  http://i.hizliresim.com/lz57DJ.jpg

  viktor fisher 13-14

  http://i.hizliresim.com/XYRvGk.jpg

  lazar markovic 13-14

  http://i.hizliresim.com/m8APb0.jpg

  bruma 13-14

  http://i.hizliresim.com/B97M7M.jpg

  özetle sevgili renkdaşlarım,

  bu adamı eleştirirken aldığı süre bazlı eleştirelim,bugün pogba'nın 4 bin küsür dakika alması demek brumadan 4 kat fazla oyun tecrübesi,maç kondisyonu ve pozisyon bilgisi öğrenmesi demek,yani brumanın gösterdiği gelişimin 4 katı hızla gelişmesi demek,eğer bu adamdan bir gelişme bekliyorsak en azından yıllık 2000 dakikanın üzerinde oynatıp ona göre tartıp biçip karar vermemiz lazım,yok mental problemmiş yok fizik problemiymiş kimse kimseyi kandırmasın ulan.

  bugünkü kasımpaşa maçında bu gözler yekta kurtuluşun sağ açık oynadığını gördüyse,kimsenin brumanın oyun gelişimine,yeteneğine bok atma hakkı yoktur,adamdan sıçan olmadan çuval delmesini bekliyorsunuz,

  ayıptır.

  edit: imla
 • 2325
  24 ekim 1994 doğumlu futbolcu. kendisi 20 yaşında. 20 yaşını bitireli sadece bir kaç ay olmuş.

  mesela instagram hesabına bakıyorum ve hala çocuk olduğunu düşünüyorum. gülüyorum. 1990 doğumluğuyum. okula gidiyorum. (maalesef hala okula gidiyorum) bazen 93, 94 doğumlu arkadaşlarla sohbet ediyorum, yine gülüp geçiyorum. (alınmaca gücenmece yok, çoğunuz hala çocuksunuz. hele hele başından büyük badireler geçmemiş olanınız silme çocuksunuz. keşke ben de çocuk olabilsem.)

  sonra bu arkadaşa bakıyorum 20 yaşında boktan bir memlekete gelmiş. top oynamaya çalışıyor. inanılmaz yetenekli ve 20 yaşında ve çok hızlı. bu hızın ve henüz 20 yaşında sahip olduğu bu süratinin 26-27 yaşlarında nerelere varacağını tahmin bile edemediğim bu adamı dünyanın en kötü zeminlerinden birinde sahaya sürüp, "öeeeeh adam mı lan bu. tüüüüüüh seni doğuran anaya" gibi laflar ettiğimiz aklıma geliyor. sonra üzülüyorum.

  tam şu anda aşırı dozda tükettiğim viski kanıma nüfuz ediyor ve kafam bulanmaya başlıyor. so sorry about this. because i forgot that what is i'm talking about.

  hatırladım. neyse, etkili kanat oyuncularını şöyle bir düşününce aklıma birden figo, nani, ronaldo, quaresma (hadi ama kamooon beşiktaş'a gelmese hala dilenirdik), gaitan, salvio, candreva, bale falan tarzı adamlar geliyor ve bakıyorum ki bunların çoğu portekizli; sonra yine bi durup dünyanın iyi takımlarında çok sayıda portekizli olduğunu düşünüyorum. sonra bu portekizliler'in bu işte iyi olduğuna kanaat getiriyorum. güveniyorum yani bu adamlara.

  sonra bakıyorum;

  2008-2009 portekiz u-15 3 maç
  portekiz u-16 1 maç
  2009-2011 portekiz u-17 19 maç
  portekiz u-18 2 maç
  2010-2013 portekiz u-19 33 maç
  portekiz u-20 6 maç
  portekiz u-21 1 maç

  ve böyle bir tablo görüyorum. dünyanın bu konuda en iyilerinden olan portekizliler'in 14 yaşından beri güvendikleri bu adamın (şimdi 14 yaşındaki çocuğunuzdan beklentilerinizi düşünün, mesela anadolu yakasından avrupa yakasına gönderir miydiniz?), 1 sene süren hayvani sakatlığına rağmen galatasaray taraftarınca itin götüne sokulduğunu görüyorum ve üzülüyorum. sizin adınıza üzülüyorum. çünkü bunu yapan insanların çoğunun 20 yaşındaki evlatları daha yatağını toplayamıyor. maalesef su faturası verseniz yatıramayacak insanlar bu çocuğu eleştirmekten zevk alıyor. yazık çünkü ona zarar bile veremiyorsunuz. keşke sabretseniz. keşke galatasaray'ın 20 yaşında muhteşem bir futbolcusu olduğuna inansanız. keşke ilerde bu çocuğun galatasaray'ı daha da ileriye götüreceğini görebilseniz. ama göremiyorsunuz.

  yazık. sizin içinizde umut kalmamış. buna yapacak bir şey yok. sizi de suçlayamam. güzel şeylerin mahvedildiği toplumda yetiştiniz.
 • 6028
  fenerbahçe’nin 4 milyon euro zorunlu satın alma opsiyonu ile kadrosuna kattığı futbolcu. kendisi aylardır kadro dışı. verdiği katkı ‘sıfır’. yıllık ücreti de eklenince icardi’ye harcadığımız paranın çok üstünde maliyeti var.

  peki medyada hiç konuşulduğunu duydunuz mu? sözcü’de, odatv’de, beinsports’ta, ssports’ta ya da diğer tarafsız gözüken internet mecralarında? lan suratına tükürülecek adamsınız yemin ederim.
 • 3130
  bu "düzenli olarak oynayacağı takıma kiralanması lazım" fantezisini kim nasıl ortaya attı ve bu fikir nasıl bu kadar geniş kabul gördü, anlamak mümkün değil..

  geçtiğimiz sezon 5 yabancı oyuncu kuralı varken, başka bir deyişle bruma'nın sahada olması; sneijder, muslera, melo, chedjou, telles 5'lisinden en az bir tanesinin sahada olmaması zorunluluğu anlamına gelirken;

  bruma henüz 19 yaşında, süper lig'de;

  14 maçta ilk on birde sahaya çıkmış, 6 maçta da sonradan oyuna girmiş..

  son yıllarda kiralık gitmeyen bazı kanat oyuncularının 19 yaşında kendi liglerinde oynadıkları maç sayıları ise şöyle;

  07/08 - angel di maria - 13 maçta ilk on birde, 13 maçta sonradan girmiş..
  07/08 - alexis sanchez - 10 maçta ilk on birde, 17 maçta sonradan girmiş..
  08/09 - theo walcott --- 16 maçta ilk on birde, 6 maçta sonradan girmiş..
  08/09 - gareth bale ---- 12 maçta ilk on birde, 4 maçta sonradan girmiş..
  10/11 - james rodriguez-10 maçta ilk on birde, 5 maçta sonradan girmiş..

  tabi di maria'yı oyuna sokabilmek için saviola'yı, bale oynayacak diye berbatov'u, walcott tecrübe kazansın diye fabregas'ı falan oyundan çıkarmak ya da bunların sakatlanmasını beklemek zorunda kalmıyorsun.. bu takımların taraftarları da daha gencecik çocuğa "bu topçu değil" falan demiyor, herkes vaat ettikleri potansiyelin derdinde.. o zaman sorsan herkesin göz bebeğidir hepsi.. bizim taraftar ondan anlamaz ama, hemen "bu gözler keita'yı gördü" goygoyuna bağlar, ki o da başlı başına bir sevimsizliktir, neyse.. keita bize geldiğinde 28 yaşındaydı bu arada..

  bruma şu an 20 yaşında ve yabancı sınırı saçmalığı kalkmış..

  bu bahsi geçen oyuncular da ertesi sezon, yani onlar da 20 yaşına geldiklerinde;

  08/09 - angel di maria - 12 maçta ilk on birde, 12 maçta sonradan girmiş..
  08/09 - alexis sanchez - 18 maçta ilk on birde, 14 maçta sonradan girmiş..
  09/10 - theo walcott --- 12 maçta ilk on birde, 11 maçta sonradan girmiş..
  09/10 - gareth bale ---- 18 maçta ilk on birde, 5 maçta sonradan girmiş..
  11/12 - james rodriguez-20 maçta ilk on birde, 6 maçta sonradan girmiş..

  yani bir sonraki sezonda da doğrudan ilk 11 oyuncusu olmamışlar, gelişmek için de sociedad'a falan gitmelerine de gerek kalmamış.. bir oyuncunun maç tecrübesi kazanması için sezonda 50 maç yapması gibi bir zorunluluk yok.. kaldı ki bruma'nın sociedad'da ilk 11 oynayacağının da garantisi yok..

  hatta burada şampiyonlar ligi tecrübesi kazanması, sneijder'la, podolski'yle oynaması, arena'da taraftarımızın önünde oynaması bence bir galatasaray futbolcusu olarak gelişimi açısından çok çok daha kıymetli faktörler..

  dediğim gibi; yabancı sınırı varken kiralanmasını hadi bir derece anlarsın, "adam oynayamayacak, boşuna yedek beklemesin" dersin, de o da yok artık işte.. bu sezon tam galatasaray'ın bruma'dan yararlanmaya, bruma'nın da yavaştan bir ilk 11 oyuncusuna evrilmeye başlayacağı sezon..

  ve bruma için ödenen bonservis bedeli galatasaray'a atılmış bir kazık falan değildir.. bruma'yı kim almak isteseydi sporting lizbon'a o parayı çıkarıp vermek zorundaydı zaten, olay galatasaray'ın çok para vermesi değil, olay bruma'nın henüz 18 yaşındayken 10 milyon euro fiyat biçilen bir yıldız adayı olması.. bu kadar basit..

  bir de her şeyi geçtim; güray vural lan.. niasse amk.. amrabat'ta da malaga tarafında pürüz çıkmış, gitmeyebilirmiş.. taraftar tepkisi olmasa aydın da kalıyordu..

  ben bruma'nın kadroda olduğunu duyunca seviniyorum lan, bir umutla her maç dikkatle izliyorum herifi.. umut'u da unutmayalım tabi bu arada, sağ kanatta da oynuyor umut, takım içi dengeden sorumlu, arkasındaki sabri'yle denge sağlıyorlar.. umutla, dikkatle izleyeceğimiz isimler bunlar bu sezon.. bruma da başka yerlerde tecrübe kazansın bu arada..

  haftalardır hamza hoca'yla yönetimin vizyonsuzluğuna laf ediyoruz da, bizim taraftarın vizyonsuzluğu da ateş ediyor valla, hepsini geçti mk..
 • 2431
  manchester united'a giderse nani olur, burada kalırsa bir bok olamaz.

  biz de elbette bir ortadoğu ülkesi olarak her şeyi en iyi biliriz ya, daha iki sene önce pogba ile bir tutulan ve dünyanın birçok futbol otoritesi tarafından geleceğin yıldızı olacağı öngörülen bir gencin aslında bir bok olmadığı gerçeğini keşfetme şerefi bize aittir. tarla gibi sahalarda son on on beş dakika süre ala ala, hatta kimi zaman dünyanın en mantıklı kurallarından biri olan yabancı oyuncu sınırlaması yüzünden bruma gibi bir cevherin gelişmesini bekliyorsak zaten önce bir dönüp kendimize bakmamız lazım. alma arkadaş, alma o zaman, al diyen mi oldu, zorla mı eline tutuşturup paranı da cebinden aldılar?

  eğer ki amaç gerçekten bruma gibi oyuncuları kazanmak ise önce yabancı oyuncu sayısını kaldırmalı (büyük başkanımızın kafasına saksı düştü de neyse seneye rahatız), sonra da doğru düzgün sahalarda maç oynatmalı.

  eskişehir tarla deplasmanının son 10 dakikasında bruma'nın patlamasını beklerseniz daha çok beklersiniz. hayır eskişehir de akıllı kulüp, biliyor şartları o yüzden gidiyor lawal, sissoko ve toko alıyor. beygir gibi koşturuyor aslanım afrikalılar bize de sahayı dar ediyorlar.

  bizim kültürümüz icat etme, yaratma değil parası neyse bastırıp alma ve biraz heves giderdikten sonra da buruşturup çöpe atma kültürüdür. her konuda da fazlasıyla gösteriyoruz. "meğer bir bok değilmiş lan bu" düsturumuzdur.

  hohoho bu muymuş lan bruma :))))
 • 4206
  takımda böyle bir silah var diye yatıp kalkıp dua etmemiz gerekirken hala bıdı bıdı bıdı laf edilen oyuncumuz. ezeli rakibinin olduğu gibi içinden geçip gol yazdı daha aynı akşam "ama oyun zekası düşük" deniyor. bunu diyenler cidden tespit yaptığını mı sanıyor ya?

  önce bruma'nın kategorisini anlayalım. atlet, sprinter, çok süratli ve dribblingci bir oyuncudan bahsediyoruz. daha 20'li yaşlarının başında olup bu karakteristiklere sahipken aynı zamanda oyun zekası ve olgunluğu müthiş kaç tane topçu var beyler dünyada? biliyorsanız sayın çok merak ettim.

  bir de büyük takımlarda böyle atlet ama bitiremeyen, yanlış kararlar veren oyuncular yok gibi muhabbetler gördüm ki tansiyonum düştü.
  ousmane dembele, emre mor, kingsley coman, oxlade chamberlein, anthony martial, leroy sane, memphis depay gibileri bank asya liginde oynuyorlar heralde? bunlara hangi takımlar hangi yatırımları yapmış bir bakın abi ya.

  ne yapsın bu çocuklar hızlarından alıp oyun zekalarına mı eklesin oyuna başlarkenki karakter yaratmada olduğu gibi? doğaları bu işte topu alıp gidiyorlar ama herkesten daha çabuk rakip kaleye kat ederken bir yandan topu nasıl kullanacaklarını düşünmek için az zamanları var. genç yaşlarda henüz mental olarak olgunlaşmamışken iş bitirmedeki istikrarsızlıkları da gayet normal. ama bunların patlayıcılıkları, tahmin edilemeyişleri, rakibin dengesini bozma gibi özelliklerinin de başka değerleri var. bu yüzden zaten önemliler.

  ilk geldiğinde müthiş gidiyor ama bitiremiyor deniyordu. şimdi müthiş gidiyor, bitiriyor ama oyun zekası düşük deniyor. merak etmeyin 2 sene sonra başka bi takımda izlerken "vay amk bu çocuk bizde oynadıydı" diyeceğiz çok kalmadı şunun şurasında. az rahat verin.
 • 2910
  bir insana bruma'nin fanboyu olmak ne katabilir? bruma dedigimiz adam daha 20sine yeni girmis, sivilceli, kara kuru bir adam en nihayetinde.

  bu adamin gelecegine dair umut besleyen insanlar galatasaray'in geleceğine umutla bakmak isteyen insanlardir. yoksa biz gormuyor muyuz 3'e 3 giderken kosan adamin arkasina attığı paslari? sag kanatta topu sikistirip kaybettiği toplari gormuyor muyuz? bir siz misiniz aq yerinde zeki sadece? merak etmeyin hepsini goruyoruz.

  ama 5 kisiyi calimlayip iceri kestiği toplari da goruyoruz. real defansini hallac pamugu gibi atmasini da goruyoruz. hizini, kivrakligini akliyla birlestirdigi zaman yapabileceklerini de kestirebiliyoruz. inanmak istiyoruz ulan biz bu cocuga, sana ne ki? ona ne ya da kim karisir?

  bu cocuk olacak kocum! hepinize inat olacak hem de. burada eleştirmekten elleri asinan sana, stadta en ufak hatasinda homurdanan kufuru basan barzoya, kulubeye hapseden prandelli'ye inat olacak.

  işte o zaman bizim basimiz dik olacak, yüreğimizde duru bir sevinç olacak, gururlanacagiz hep birlikte. sen de fellik fellik entry silmekle ugrasacaksin.
 • 6001
  fener'e girip cikmayanlardan. biz giren çıkan fenere diye boşuna söylemiyoruz.

  ıddia ediyorum, her seyim üzerine yemin edebilirim.
  bruma'nin cv'sinde galatasaray yazmasa, fener almazdı.
  daha net ifadeyle, fenerin galatasarayda oynamış, basarili olmuş futbolcu alma fetisizmi var.

  garry rodrigues gibi bruma da katkı vermeden gidecek.
  olan koç ailesine oldu.

  ve aile buyukleri tatafindan azari yer.
  ali çabuk odana, odana dedim!
 • 5989
  sosyal medyada erkekler bana mesaj atsın diye her şeyi yapan kadinlardan birisi yine kendisine mesaj atanlar arasından en unlu olduğu düşündüğü kişiyi seçip ifsalamis. bu kez bruma olmuş bu kişi. mesaj da "hi"

  ama suçu daha çok erkeklerde buluyorum ben. kadının götüne güvenmesine saygı duysam da sadece götüyle var olan birine mesaj atmak mantıksız. ben bir götle konuşmaya çalışmazdım şahsen.
 • 4143
  hala aynı cümlelerle eleştirilen futbolcu. ne o cümleler? son vuruşları iyi değil, tercih yapamıyor.

  beyler, bunlar zamanla geliştirilecek şeyler. öyle ahım şahım özellikler değil. vuruşlar? ekstra antremanlarla geliştirilir. tercihler? oynaya oynaya, tecrübe kazana kazana.

  ama zamanla geliştirilmesi çok zor olan, doğuştan gelen özel yetenekler vardır. nedir mesela? örnek vereyim.

  17 eylül 2016 galatasaray çaykur rizespor maçı. uzatma dakikaları. e haliyle herkes yorgun. ama bruma alıyor, rizesporlu futbolcuların arasına giriyor. açın açın izleyin. o kıvrak bilekleri, slalomları, topla adeta dans edişini izleyin.

  beyler! fidanlar ağaca bir günde dönüşmez. arkanıza yaslanın, elimizdeki altın değerinde bu yeteneğin günden güne gelişmesini izleyelim.

  tercih hataları, son vuruşları. peh. geçin bunları. rize maçının son dakikalarında o penaltıyı aldıracak bruma yaşında ve yeteneğinde bir adamı avrupada satın almaya kalksanız, kapıyı 25 milyondan açarlar.

  artık şu çocuğu eleştirmeyi bırakın. bırakın on maç rezalet oynasın -ki kendisi çok güzel oynuyor- pas, şut, tercih hataları yapsın. hatalarını bizimle yapsın, bizimle hatalarının üzerine gitsin. bizde büyüsün.

  ve biz de dünya gözüyle gerçek bir yıldız, gerçek bir yetenek izleyelim.

  lütfen bu çocuğu, arenadaki her maçta sonuna dek, tüm hatalarına rağmen destekleyelim. bizi arkasında hissetsin, bizimle güçlensin!

  güzel günler değil uzakta.
 • 6011
  https://twitter.com/...5GepUeGLwyzoU2FrLwlw

  teallam ya. valla ben galatasaray yöneticisi olsam, bundan sonra her fenerbahçe benim transferimde fiyat yükseltmek ya da elimden almak için devreye girdiğinde, ben de fenerbahçe’nin transfer etmek istediği oyunculara bu örneği gösteririm. bir futbolcunun futbol hayatına nasıl darbe vurulur. önce transfer et, daha yarım sezon bile geçmeden, bir maça bile çıkarmadan lisans çıkarmayıp kadro dışı bırak.

  benim bu hikayeden anladığım demek ki bu ülkede batmak çok zor, böyle kötü bir şey yaşamış olan varsa tenzih ederim elbette ama, batmak için baya beyinsiz olmak lazım. yoksa yani ali koç gibi bir adamın hala koç grubu şirketlerini batırmamış olması çok ilginç. yani işte ya da ali’nin dışındakiler kendisinin zeka ve vizyon seviyesini bildiği için kendisine ona göre oyuncaklar veriyorlar. fenerbahçe gibi mesela.
 • 5980
  topçuyu zamanında elden çıkarmanın ne kadar doğru olduğunu bize bir kez daha göstermiştir.
  eğer elden çıkarmasak muhtemelen 13 milyon euro kulübe girecekti.
  hatta o dönem ucuza gittiğini bile konuşuyorduk.
  mesela şu dönem aynı şey marcao için de yapılıyor.
  tamam 10 milyon euro’ya verelim demiyorum ama 13 milyon euro artı bonus filan çok iyi rakam bence.
  allah korusun yarın bir gün luyindama gibi çaprazları kopartır, sonra arap ligine bile satamayız.
  luyindama demişken 2019 yazında 12 milyon eurp verdi aston villa ama satmadık.
  ısrarlar yazacağım, türkiye liginde oynayan topçular için 10 üstü her para çok iyidir.
  he bunu çekebildiğin kadar yukarı çekeceksin ama maksimum teklif geldiğinde de çok naz yapmayacaksın.

  edit: ozan kabak’ı unutmuşum. 11’e gitti diye ne isyan etmiştik.
  bugün geldiğimiz noktada 6-8 arası bonservis bedeli konuşuluyor.
  bizimle sözleşme uzatsa ve oynamaya devam etse bir ihtimal belki performansı düşecekti.
App Store'dan indirin Google Play'den alın