• 1
  2001 doğumlu rus tenisçi. juniorlarda wimbledon'ı kazandı. kariyerinde %80 civarı galibiyet oranı var. an itibariyle 2. sırada ama yaşına göre çok iyi. zira 1. kayla day kendisinden 2 yaş büyük. gençlerde 2 yaş çok fark ettiriyor. ilerde adından söz ettirebilir. 2000 doğumlu yastremska ile birlikte yükselişe geçtiler. yastremska şu anda profesyonel seviyeye geçiş yapmak üzere. potapova'yı da birkaç sene içinde büyük turnuvalarda görebiliriz.

  tip olarak da sharapova'yı andırmakta: http://i.hizliresim.com/kEPOWr.jpg
 • 2
  henüz 17 yaşında. son 1 yılda gelişimi büyük sekteye uğradı. dünya 1 numarası olma potansiyeline sahipken itf-challenger seviyesinde bile çok zorlandı. şimdiden maç seçmesi kötü bir gösterge. 2 sene önce kendisi hakkında entry girmiştim. düşüncelerim hala benzer. son olarak wta moskova'da finale kaldı. çoğu tenisçi 18-19 yaşında profesyonel seviyeye yeni çıkmış oluyor. o da wta seviyesi değil challenger seviyesi anca oluyor. potapova 17 yaşında şimdiden wta'de finale kalma başarısı gösterdi. final maçı yarın, belki de şampiyon olacak.

  umarım gelişimi en azından beklediğime yakın geçer de iyi ve farklı bir oyuncu kazanmış olur tenis dünyası...
 • 3
  15 ekim 2018 wta moskova da kontaveit (8 numarali raket) karşısında fırtına gibi başlayan raket. 1. seti 32 dakika da aldı.

  2. sette isenservis kırdırdı 2 kez. 3-4 geride, sürekli berserker tadında oynamanın zararını görüyor. güce ve tekniğe dayalı oynuyor ana güć oyununda dengeyi bulma sorunu var.

  her topa 150 km vurmak zorunda degil . ritmini buldumu ezip geçiyor.
 • 4
  2 saati geçen maç içerisinde * ritmini arttırmak için eline geçen fırsatları, güç oyunu hırsı sebebiyle harcayan 17'lik patlayıcı güce sahip kadın raket.

  tenis oynayanların bildiği ve adrenalini hissettiği tarz tüm oyun stratejisini etkiliyor, bazen ince işçilik gerekir tercihlerini hep kuvvetten yana kullandı.

  maç tecrübesi ve yaş aldıkça dengeyi bulabilir, dengeyi kurduğunda gerçekten izlemesi keyifli bir oyuncu olacaktır. forehand ve backhandleri çok sağlam.

  zihnini bu dengeye ortak ederek gelişmesi olasılığı dahilinde yazıyorum bunları tabi ki, çabuk kopabiliyor bazen.
 • 5
  30 mart 2001 saratov doğumlu, 1.75 boyunda ve şu anda dünya 87 numarasında bulunan rus kadın tenisçidir. üst entrylerde de belirtildiği üzere 2016 juniorlarda wimbledon'ı kazanmayı başarmıştı. 2017 yılında ise ilk kez wta tour'da boy göstermeye başlamıştı.

  sıkı bir maria sharapova hayranı olan potapova 2018 yılında kendi ülkesinde toprak kortta düzenlenen moskova river cup'da biraz da kura şansının yardımıyla finale kadar yürüyüp sırp olga danilovic'e kaybetmişti. bu turnuvadan 2 ay kadar sonra ise taşkent açık'ta finalde vatandaşı olan margarita gasparyan'a finalde kaybetti. bunlar wta tour seviyesinde teklerde ulaştığı finallerdi. çiftlerde de şu anda dünya 122 numarasında bulunuyor ve teklerde finalini kaybettiği moskova river cup'da çiftlerde partneri vera zvonareva ile birlikte zafere ulaşmıştı. bir yıl kadar sonra lozan'da düzenlenen isviçre açık'ta da çiftlerde bir diğer vatandaşı olan yana sizikova ile birlikte kupayı kaldırdı.
  `
  itf` seviyesinde de teklerde 4 finali (1'ini kazandı) ve çiftlerde yine 4 finali (2'sini kazandı) bulunmakta. bahsettiğim üzere 2016'da junior teklerde wimbledon'ı kazanmıştı. junior çiftlerde ise 2015 amerika açık, 2016 fransa açık ve 2017 fransa açık'ta finali var. fakat bunların hepsinden boynu bükük ayrılmış.

  geçen sene roland garros'da ilk turda angelique kerber'e karşı aldığı 6-4 ve 6-2'lik galibiyet onun tek top 10 oyunculara karşı aldığı galibiyet olarak bulunmakta.

  grand slamlerde de en iyi sonuçları şu ana kadar: avustralya açık - 2. tur, roland garros - 2. tur, wimbledon - 2. tur ve amerika açık - 1. turdur.

  sosyal medyası: https://www.instagram.com/anapotapovaa/?hl=tr