• 135
  artık kanıksamamak lazım, çok da ciddiye almaya gerek yok bunların verdiği ödülü; az çok futbolu takip eden neyin ne olduğunu biliyor.

  2010 yılında wesley sneijder'in, 2012 yılında cristiano ronaldo'nun, 2019 yılında virgil van dijk'ın, bu yıl da robert lewandowski'nin alması gereken ödülü messi'ye verdiler.

  şunu belirtelim; 2010 yılında ronaldo&messi çekişmesi çok göz önünde diye gidip ödül messiye veriliyorsa, 2012 yılında da ronaldo almalıydı.

  neyse; cristiano ronaldo ne yaptıysa bu adamlara; 2018 yılında sırf ronaldo messi'yi geçmesin (ödüller 5'e 5 iken) diye ödülü luka modric'e verdiler. ( modric'i çok severiz alsın tabi ama mevzu bu değil, zamanında katalanların çok meth ettikleri xavi, iniesta alamamış bu ödülü, modric nasıl alıyor bi izah etseler keşke ) ertesi yıl da liverpool ile harika sezon geçiren virgil van dijk varken messiye napıp edip ronaldo'nun önüne geçirelim diye ödülü yine haketmeyen messiye verdiler. (ki işin ilginci liverpool ile rakip de oldular aynı yıl, 4'leyip elemiş göndermiş seni liverpool, bayern ile eşleştiler senin takımını 8'leyip göndermişler.)

  geçen yıl da pandemi sebebiyle verilmedi, sonradan oynandı maçlar, neden verilmiyorsa artık, şampiyonlar ligi maçları oynanmış bayern harika futboluyla şampiyon olmuş, lewandowski ödülü sonuna kadar hak etmişti.

  ha şunu da ifade edelim; 2013'de ödülü bayern'den bir oyuncu alabilirdi, 2014'te sergio ramos da alabilirdi, benim bunlara hiç bir itirazım yok, ama gelinen noktaya bakarsanız bu iş artık başarıyla şununla bununla filan ilgili değil, tamamen lobi...

  bu sayılan isimlere ödül verilseydi ne olurdu, hiç birşey olmazdı, cristiano ronaldo ile lionel messi'nin 3'er tane ballon d'or'u olurdu; bu isimlerin yanı sıra sneijder, xavi, iniesta, van dijk, lewandowski gibi isimler de ödülü kazanmış olurdu...

  nerden bakarsanız bakın tutarsızlık var; o yüzden pek ciddiye almamak lazım... iyice şaşırmışlar artık, bu yıl da messiye ödül vermek için, yeni yeni farklı ödüller türetmişler, allah akıl fikir versin...
 • 136
  çokça büyük futbolcunun müzesine göturemedigi ödüldür. zaten son 10 12 sene cr7 vs messi yapıldı.

  bugun de robert lewandowski bu ödülü kilpayı kaçırdı. kazanamayan efsaneler;
  (bkz: andres iniesta)
  (bkz: xavi)
  (bkz: gheorghe hagi)
  (bkz: frank ribery)
  (bkz: wesley sneijder)
  (bkz: didier drogba)*
  (bkz: francesco totti)
  (bkz: thierry henry)
  (bkz: zlatan ibrahimovic) *

  listeyi yazarken farkettim. baya baya galatasaray'da oynamış veya oynayacak olan futbolculara verilmeyen ödülmüş bu.*

  1990'dan beri kazananları buradan görebilirsiniz.
  https://www.transfermarkt.com.tr/.../galerie/324?page=32
 • 138
  2021 yılında leo messi’ye giden ödül. büyük messi’ci biri olarak tüm zamanların en iyi oyuncusunun en hak etmediği ödülü aldığını net bir şekilde söyleyebilirim. benden bir liste yapmam istense sırasıyla lewa, jorginho, messi(3 salah da olabilirdi) şeklinde olurdu.

  öte yandan ödülü veren kişilere de bir şey diyemiyorum. en savunulabilir tezim şu oldu; oy verilecek kişiler olmadan onların takımlarının ne halde olduğu düşünülmüş olabilir. messi olmadan arjantin kupa amerika ya da barcelona copa del rey’i almanın kıyısından bile geçemezdi. lewandowski yerineyse mirkan aydın’ı falan koysak muhtemelen haaland’ın ardından bundesliga gol krallığında ikinci, bayern de yine 4 kupalı sezon geçirmiş bir takım olacaktı. yine de geçen sene ödül verilmemesi saçmalığı kadar büyük bir rezalet bu sene lewandowski’nin ödül almaması. ah fransız lobisi :(
 • 139
  messi'nin 2021 versiyonunu aldığı ödül. son derece hak ederek alınmış bir ödüldür. karşılaştırıldığı lewandowski iyi bir forvet performansı göstermiştir ancak bu kadar. şöyle özetleyebiliriz:

  lewa'dan gollerini çıkarırsanız bir şey kalmaz ancak messi'den gollerini çıkarırsanız zidane falan kalır en az. messi 2012'de 91 gollük sezonundan sonra neredeyse hep yetersiz görüldü çünkü referansı çok top seviyede kaldı. lewa ise kendisinin en iyi sezonunu geçirmesine rağmen luis suarez'in 3-4 yıl önceki seviyesine bile ulaşamadı. işte messi o zaman suarez ile aynı takımda oynuyordu ve hemen hemen aynı istatistikleri yapıyordu zaten. stabil bir şekilde de aynı seviyeyi oynuyor.