• 1
  fransanın 1-0 kaybettiği 2002 dünya kupası açılış maçıdır. maç seul dünya kupası stadyumunda oynanmıştır. senegal in tek golünü papa bouba diop atmıştır. maç öncesi favori takım, doğal olarak fransaydı. ama fransızlar, senegal forması giyen futbolcuların 11 inin de fransa da top koşturuyor olmasını ve fransa forması giyen futbolcuların ise sadece birisinin fransız olmasını hesaba katamamıştı. bir nevi kendi silahlarıyla vurulmuşlardı. yani fransa fransa ya karşıydı kazanan fransa olmuştu.

  ayrıca fransa bu maçta olduğu gibi diğer maçlarda da varlık gösterememiş ve evine sadece bir beraberlikle dönmüştür.

  ne yalan söyleyeyim fransanın 1 puanla evine dönmesi, yağlarımın erimesine neden olmuştur.

  (bkz: tarihte bugün)

  edit: anlam kayması
 • 3
  bu maçı tamamen gereksiz bir sebeple katılmış olduğum okul gezisi dolayısıyla dikili'de takip etmek zorunda kalmıştım. hatta takip edememiştim. bana kalsa evde izlerdim fakat ne varsa artık dikili'de gitmiştik işte... millet orada burada gezerken ben bulduğum ilk çay bahçesine daldım ve maçı izlemeye koyuldum... dakika 60 civarı falandı. şansıma lanet ettim. televizyon biraz küçük ve tam köşede tepedeydi. o yüzden skoru göremiyordum. açılış maçı olduğundan ve dünya kupasının evrenselliğinden olsa gerek içerisi genci yaşlısı demeden bir sürü insanla doluydu. baktım spiker de skoru söylemiyor, mecburiyetten yanımdaki yaşlı teyze grubuna sormak durumunda kaldım... aldığım cevap ise ibretlikti; "araplar kazanıyor." neyse işte maçın son 30 dakikasını böylece izlemiş oldum, mutluydum... çünkü yarım yamalak izlediğim euro 2000'den sonra 2002 dünya kupası benim salim kafayla ciddi ciddi izlediğim ilk turnuvaydı...

  not: bu arada papa bouba diop'un golü 30. dakikada gelmişti.

  http://www.youtube.com/watch?v=JigE4eC7XeI
 • 5
  (bkz: tarihte bugün)
  2002 dünya kupası açılış maçıdır.
  senegal maçı 1-0 kazanmıştı.
  maçı arkadaşlarımla ve öğretmenlerimle, hep beraber o zaman eğitimimi sürdürdüğüm türkan sabancı görme engelliler ilkokulu'nda izlemiştik.
  2002 dünya kupası, benim bilinçli şekilde takip ettiğim ilk dünya kupasıydı.
  bu maç da bilinçli olarak izlediğim ilk dünya kupası maçıydı.
 • 6
  2002 dünya kupasının açılış maçı. papa bouba diop'un 30. dakikada attığı golle 1-0 senegal kazanmıştır. milli takımın da yer alması, futbola artık iyiden iyiye aklımızın ermeye başlaması, iş-okul vs durumları olmadığı için doya doya seyredebildiğimiz dönemlere gelmesi ve de maçların sabahtan öğlene kadar sürmesi sebebiyle yeri apayrı olan bir turnuvaydı 2002 dünya kupası. nitekim son dünya ve avrupa şampiyonu fransa'nın kolay kazanacağını düşünüyorduk yeni yetme futbol ulemaları olarak.

  ancak öyle olmadı tabi. turnuvaya damga vuracak olan takımlardan senegal 11 tane adam yiyen orta saha mantığıyla sahaya yayılmıştı. fransa'nın pek de varlık gösteremediği maçta golü atarak kazanmışlardı. dünya kupası açılış maçlarında süpriz sonuçların yaygın olduğunu(!) o gün öğrenmişti bizim nesil.

  bu maçın bir diğer özelliği de turnuvanın süpriz takımlarından olarak hatırlanan ve çeyrek final'de ilhan'ın golüyle elediğimiz senegal'in kupa boyunca doksan dakikasını galip tamamladığı tek karşılaşma olmasıdır. danimarka maçının başlarında gelen penaltı golüne cevap verip maçı berabere tamamlamışlardı. son maçta ise 3-0'ı bulmalarına rağmen forlan'lı recoba'lı uruguay'ın ikinci yarıdaki üç golüne engel olamamışlardı. son 16 turunda isveç'e karşı 11. dakikada geriye düşmelerine rağmen doksan dakikayı berabere tamamlamışlar, ilk uzatma devresinin sonunda altın golle kendilerini çeyrek finale atmışlardı.

  22 haziran 2002 türkiye senegal maçında ise biraz hakan şükür'ün gol orucu, biraz da fener balıyla maçı uzatmaya golsüz götürebildilerse de ilhan mansız'ın 94. dakikadaki golüne engel olamayıp evlerine tarihi bir başarıyla dönmüşlerdi..
 • 7
  herkeste discmanler var ama bizde tabi o da yok o dönem. lise sıralarında emektar sony walkmanimin kulaklığını geçirmişim gömleğimin kolunun içinden takmışım hocanın görmediği kulağıma tek kulağını, bir yandan dışarıyı izliyorum cam kenarından, bir yandan da maçı dinliyorum. diğer kulağım da sınıfta. hafif de sıcak bir rüzgar var. diop'un golü geliyor vs. vayy ki vayyy...

  merak ediyorum 2002'ye göre bugün daha mutlu olan birisi var mı memlekette. siz bu tarz başlıkları hortlattıkça benim gibi geçmişi bugün gibi yaşayanların üzerine ateş atıyorsunuz bilesiniz.

  neee kosta rika ne de çinnnn, ne de sambacı brezilya...tamam sakinim.

  (bkz: 2002 dünya kupası/#2889799)