• 30
  senede 2'den fazla yapılmaması gereken. alıyorsan da karakterine, antrenman performansına, paraya olan tutkusuna dikkat etmek gerekiyor. muhtemelen son transferi olacak adama eğer mertens gibi drogba gibi adamlar değilse milyonlari bağlamak, geri dönüşü olmayacak yatırımlar yapmak bizi ekonomik olarak eski karanlık günlere götürür. o yüzden bu yaz transfer döneminde genç ağırlıklı bir transfer politikası umuyorum.
 • 31
  transfer edilecek oyuncunun oynayacağı pozisyon yaş ile bağlantılıdır. kariyerli, profesyonel, çalışkan ve zeki oyuncular sakatlık geçmişi ve yatkınlığı da göz önünde bulundurularak takıma kazandırılabilir. buna en güzel örnek olarak dries mertens gösterilebilir.

  karar alıcı bir pozisyon olan oyun kurucu ya da on numara rolünde oynayan oyuncular hızlı düşünebilen ve baskı hissetmeyen, soğukkanlı oyuncular olmalıdır. top kendisine doğru gelirken hemen sırtında biten agresif, acımasız ve sert savunmacıları alt edebilmesi için çok kısıtlı zamanı olduğunu bilir. elbette bunu yapabilmek için tecrübe de oldukça önemlidir.

  çoğu oyuncunun ayaklarının titreyeceği anlarda sakin kalıp en doğru oyunu oynamak bu tarz özelliklere sahip "özel" oyuncuların işidir. dolayısıyla takımı yönetecek zeki oyuncular bu otuzlu yaşlarında kariyer maçlarını çıkarabilirler.

  (bkz: dries mertens)
 • 32
  profesyonelliği ön planda olup, mental yönü kuvvetli olunca önemsizdir.

  dünyada tony kroos’un oynadığı topu oynayabilen yok hala, zaten mental yönü kuvvetli kanatlar da zamanla orta sahaya evriliyor.

  her şeyi geçtim günümüzde en olgun çağlardır 30 üstü artık, 35inde bırakan fazla kalmadı.

  mertens özelinde değerlendirirsek eski haline göre yapamadığı tek şey, dikine dribbling ile adam geçmek, onun dışında eski günlerindeki gibi mücadeleci hala, o çok ekstra bir örnek ki buna benzer bir diğer profil de di maria.

  burada mesele oluşabilecek fiziksel sorunu diğer mevkiler üzerinden çözmektir zaten dengeli takım olmak da budur. 21/22 sezonundaki takımda çöp denilen oyuncuların bonservis değerleri toplamı 100 m eurolara gidiyor bugün totalde, o gün ile bugünün farkı da takımımıza 30 yaş üstü oyunculardan gelen baskıyı kaldırma ve yönetme yetisidir.
App Store'dan indirin Google Play'den alın