• 27
  bu dönemde sağ bek, 8 numara, 10 numara, sol açık ve sağ açık mevkilerine direkt ilk 11’e transfer yapılması şart.

  ziyech, zaha, tete, ndombele, aurier, oliveira ve vinicious bizimle olmaması gereken isimler. mertens de emekli olacak.

  yedek niteliğinde ise sol bek, sağ bek, 10 numara ve forvet gerekli. yani kafadan 9 isime ihtiyacı var bu takımın daha şimdiden.
 • 28
  yepyeni bir futbol aklının hamleleriyle ilerlemememiz gereken transfer dönemi. önümüzde 12 tane final maçı var. önce mayıs 2024'de lig şampiyonu olacağız, sonrasında da kendimizi bu döneme atacağız. 2019-20 yaz transfer sezonunda ffp sebebiyle bonservisi elinde oyunculara yada kiralık isimlere yönelmiştik, 2023-24 sezonunda da sanki bir önceki dönem çok iyi geçmiş gibi aynı haraketi tekrarladık. sonuç ortada, bu hamlenin işe yaramadığı ortada. bu takım, halatı birlikte çekmeli, takım olgusunun ne olduğunu bilen isimlerle sahaya çıkmalı. bu takımda bekini kovalayacak oyuncu tipleri yer almalı. bonservisi elinde isim transferleri ve fırsat transferi bende kusma etkisi yaratıyor artık. arma için mücadele edecek oyuncularla maceralara atılmalıyız.

  23 şubat 2024 günü mevcut sezonun kalanı için tek hedef: 12 maç+türkiye kupası+süper kupa.
 • 30
  bu sezon şampiyonlar ligi için mücadele edeceğimiz kesin. önümüzdeki sezon 12 yabancı oyuncu ile oynayacağız. yapmamız gereken ilk iş sözleşmemiz olan ve oynatmayı düşünmediğimiz yabancı oyuncularla yollarımızı ayırmak. elimizde kiralık olan oyuncularımız var. avrupa şampiyonası dolayısı ile oyuncularımıza talep olacaktır. sezon sonu elimizdeki iskelet oyuncu kadrosunu belirlemek ve yanlarına monteleri doğru yapmak.
 • 33
  yine yenilenme dönemi şeklinde geçecek transfer sezonu. maalesef. bıktım artık her sezon bir kamyon dolusu adamı getirip sezon sonu yeniden iskelet değiştirmekten. bir önceki sezon gayet de oturmuş, ne oynadığını bilen, takımı için savaşan oyunculardan kurulu bir ekiptik. eksikler belliydi, oraları tamamlayıp arkamıza yaslanıp izleyecektik takımı. bu kadar hazır olmayan adam, sırf ismi var diye takıma doldurulur mu? gerek var mıydı bunlar için bu denli para saçmaya, menajerlerin oyuncağı olmaya? ne kazandırdılar şimdi? bu anlayış bizim bütçemizdeki takımlar için olmuyor, artık bunu anlamak lazım. transfer çalımı, ünlü oyuncu falan bunlar boş işler. 2 oyuncun olur bu tarz, fazlası olmaz. bizde de bunlar icardi ve mertens, fazlasına gerek yok. ha, torreira gibi kariyerli oyuncu alınabiliyorsa ne güzel. hala daha aynı kafada olacaklar ki, devre arası aurier diye bir adamı bulup getirdiler. umarım artık sezon sonu bu anlayış değişir. hatalarını çok hızlı düzeltebilecek bir isim var yönetimde, erden timur. bu sezon da onun futbol yöneticiliğine adaptasyon süreciydi. inanıyorum ki seneye farklı bir anlayışta olacak.
 • 35
  muslera, sanchez, köhn, torreira ve icardi harici diğer oyunculardan çıkmamız gereken dönem. nellson ve mertensin bizimle 1 sene daha kalmayacağını varsayıyorum ve nellsondan gelecek olan olası 15-20 milyon euroluk gelirle birlikte toplam 7 oyuncu alma hakkımız oluşacak. artık zaha, tete oliveira vs. falan bunları satar mıyız kiralarmıyız alacaklarına karsılık gönderir miyiz, bilemiyorum. iskeletimiz sağlam ama yıllardır kanayan orta sahaya 2, sağ beke 1 ve sol açığa ister keremle rekabet edecek ister kerem’in yerine oynayacak 1 direkt, ocağı şubatı form tutsunlar diye beklemeyeceğimiz oyuncular alınmalı. gerisi rotasyon oyuncusu olabilir. o zaman 1 tane rehabilite edilecek adam kontenjanından adamda koyarsın kimse sesini de cıkartmaz.
 • 36
  tekrardan 2022-2023 sezonu yapılanmasına ihtiyaç duyulan dönem olacaktır. biz o sezon kurulan kadronun ekmeğini 2 yıldır lig de yiyoruz geleni ve gideniyle kadro kendini 3-4 kişi haricinde tüketti.

  kaleye muslerayı koyarım hiç tartışmam bile. sağ bek'e atletizm yönü kuvvetli bir bek transferi gerekiyor, hem sol beki hem sağ beki yedekleyecek dubois'i ise kadroda tutarım. defans sanchez, apo( satıldığı senaryoda, gider marcao'yu tekrar getiririm) sol bek köhn.

  orta sahaya ise 2023 yazından beridir elzem ihtiyaç olan 1 tane üst düzey, 1 tane tempolu breivik tarzı toplam 2 orta saha alırım. sol kanat kerem. on numaraya yine iyi bütçe ayırırım, bu isim rafa silva olabilir. sağ kanat olarak zaniolo'yu tutarım. arkasına ise yunus akgün'ü göndermem hem sağ kanat hem sol kanatımı yedeklerim. forvet ise icardi arkasına ise pivot özelliği çok gelişmiş tarza bir oyuncu alırım imkan olursa weghorst kalibresinde bir oyuncu.

  muslera, yabancı sağ bek, dubois, sanchez, köhn, torreira, 2 yabancı orta saha, yabancı oos, zaniolo, icardi, yabancı forvet. 12 yabancım bu şekilde olur. geri kalan kısımları ise gurbetçi türk yeteneklerle doldururum, eren dinkçi, yusuf kabadayı, can uzun vs.

  alacağım yabancıları da öyle 31 yaşından fazla almam, hele hele yok cok iyi oyuncu ama 1 yıldır oynamıyor, sıkıntıları var florya suyu iyi gelir minvalinde ise koşarak uzaklaşırım. cok mobil, kemik gibi kadro kurup, sparta prag karşısında düştüğümüz aciz durumlara düşmemek için elimden gelen herşeyi yaparım.
 • 37
  önümüzdeki sezon 12 yabancı ile oynanacak. bu sebepten çok ince eleyip sık dokumamız gereken bir dönem!
  vazgeçemeyeceğimiz yabancılar;
  muslera
  davidson
  nelsson (gitme ihtimali var)
  derrick
  torreira
  ıcardi

  vazgeçebileceğimiz yabancılar;
  aurier (performansını görmeliyiz)
  ndombele
  ziyech
  zaha
  sergio
  carlos
  tete
  burada ya zaha ya tete kalabilir

  dönecek yabancılar;
  mathias ross
  cicaldau
  debois
  yusuf demir
  zaniolo
  burada ross, cicaldao, yusuf, debois tekrar kiralanır. zaniolo yu bilemiyorum.

  eğer ki zaha/tete ikilisinden birisi ve zaniolo kalırsa toplamda 8 yabancı yapıyor.
  bu durumda sağ bek, 2 adet 8 ve 10 numaralar en elzem transferler yabancı oyuncu bakımından.

  türklerde vazgeçemeyeceklerimiz;
  günay (yedek olmayı sorun etmeyecek iyi bir yerli kaleci)
  apo
  kerem a.
  barış
  kaan (ameliyat sonrası formuna dönmüş)

  vazgeçilebilecekler;
  berkan
  kerem d.

  geri dönecek kiralıklar;
  yunus
  emin
  kazımcan
  halil
  yunus ve emin transfer yapabilirler. kazımcan ve halil tekrar kiralanabilir.

  gençler;
  eyüp
  siraçhan
  efe
  hamza
  ali turap
  hepsi kamp görmeli ve fiziksel olarak güçlenmeli. eğer ki istenilen seviyede değillerse, kiralanmalı.

  türk oyuncu transferi olarak gençlerin ve emin olunamayan diğer oyuncuların (kerem d, berkan, kazımcan, vs) durumuna göre ilerlenmelidir.

  muslera konusunu tam olarak bilemiyoruz. eğer ki kalacaksa sorun yok. allah korusun giderse, yerine iyi bir kaleci bulmalıyız.

  ideal kadro
  muslera (günay)

  sağ bek transfer (ali turap, barış, kaan) stoper: davidson(nelson)apo (emin)derrick (barış)
  ön libero torreira (berkan)
  orta saha 6/8 transfer (eyüp) 8 transfer (kerem d)
  sağ açık:barış (yunus, tete, zaniolo)
  10 numara: transfer (siraçhan)
  sol açık: kerem (tete yerine kalacaksa zaha, kalmayacaksa transfer)

  forvet: icardi (2xtransfer biri yerli)

  düzeltme: şişli meydanlarında dolaşan sağolsun, midtjso’yü pendik takımına bonservisiyle vermişiz. listeden çıkartıldı.

  ilave bilgi; transfer olarak kimi alırsak alalım, güçlü, mücadeleci, hızlı ve atletik olmalı. ve kesinlikle 24 yaş altı olmalı. sadece aman aman özelliği olan oyuncularda max 27 yaşına çıkalım.
 • 38
  olur arkadaşlar. transfer şans işidir. eksik bölgene oyuncu oyuncu alınca kesin tutacak diye bir durum yok. kağıt üstünde beklendiği gibi gitmeyebilir.

  avrupa'dan elendik ve gerçeklerle yüzleşme zamanı. tr ligi şampiyonluğu tüm kötü anıları unutturur. eleştiri yapılabilir ama yangın yapmaya veya kimseye bok atmaya gerek yok.

  bu sene için konuşursak; avrupa'dan elenerek bazı yanlışlardan dönülmesi için ağır bir ders almış olduk. ama umalım ki ders alalım. hayat geriye doğru yaşanmıyor. transfer sezonu açılana kadar yeni oyuncumuz olmayacak ve eksik olan noktalarımızı olmayacak yollarla denemeye kalkmamalıyız.

  transfer sezonu her zaman bizim gibi takımlar için yoğundur, geleni ve gideniyle. artık sezonun bu noktasında oyuncu kazanma, form tutmayı bekleme, oyuncu küstürmeme gibi konularla uğraşmadan verime yönelik tercihlerde bulunmalıyız
 • 40
  ligi şampiyon tamamlayıp bankalar birliğinden de çıktığımız zaman çok yükseklerden uçmadan genelde asker futbolcular transfer etmeliyiz. takımda yıldız yabancı olarak icardi, muslera, torreira ve davinson ile devam edilip ikna edilebilirse mertens ile 1 yil daha uzatmaliyiz. zaha satilip kiraliklarin hepsi ile yollar ayrilmali. tete'ye uygun bir teklif geldiği an paketlenip yollanmali.
 • 41
  her sene, öncesinde kafa patlattığımız, ümitlendiğimiz doğru hamleler yapılır artık diye düşündüğümüz dönemlerin bir yenisi daha. benim artık ümidim yok. scout transferlerinin ne kadar doğru ve verimli olduğu görüldüğü halde posası çıkmış eski yıldızlara bütçemizin çok üstünde maaşların verildiği dönemleri görmekten çok sıkıldık. yine yeniden saçma sapan oyuncular doldurulur. yok tedavi ederiz, yok yeniden kendini bulur gibi aptalca duygusallıktan çıkmadıkça, istatistik bilimini sürdürebilir şekilde yorumlayıp uygulamadıkça üst düzey bir kulüp olamayacağız. biz üst düzey kulüp olmayı repütasyonu yüksek oyuncu getirmek zannediyoruz. sonra millet tatilden dönsün, aman suratı asılmasın, aman şu deplasmana gitmem demesin diye bekler dururuz.
 • 42
  taraftar olarak görüşüm; bir mevkii için 4 yıllık 10-15m€ bütçe ayırabiliyorsak, büyük liglerin eskisi yıldızlara 4 yıllık toplam 15m€ imza parası+maaş vererek değil, nispeten az bilinen liglerin yükselen, formda yıldızlarına 10m€ bonservis ve 1,5m€ maaş vererek harcamamız gerekiyor. icardi, mertens gibi 1-2 transfer takıma hava katar ama bu tip fazla sayıda transfer zarar veriyor.
 • 43
  ilk önce dört altyapı ve dört türkiye'de yetişmiş oyuncuyu belirleyip ardından on iki yabancı ve beş gurbetçi oyuncu ile kadroyu tamamlamak gerekiyor.

  emin bayram, metehan baltacı, yunus akgün ve erencan yardımcı altyapı oyuncularımız olur. altay bayındır, abdülkerim bardakcı, kerem aktürkoğlu ve barış alper yılmaz da türkiye'de yetişmiş oyuncularımız olur.

  x/altay
  x/x - x/metehan - abdülkerim/emin - x/x
  x/x - x/x/x
  barış/yunus/x - x/x - x/aktürkoğlu
  x/x/erencan

  fernando muslera ve hatta dries mertens ile kesinlikle sözleşme yenilenmeli. davinson sanchez, derrick köhn, lucas torreira ve mauro icardi kalacak diğer yabancı oyuncular. gurbetçilerden kaan ayhan, kerem demirbay, berkan kutlu ve eyüp aydın devam etmeli.

  muslera/altay
  x/kaan - davinson/metehan - abdülkerim/emin - köhn/x
  torreira/berkan - x/demirbay/eyüp
  barış/yunus/x - x/mertens - x/aktürkoğlu
  icardi/x/erencan

  6 yabancı ve 1 gurbetçi hakkı kalıyor. gurbetçi oyuncu havuzu daha dar olduğu için oraya yapılacak ekleme sonucunda kalan bölgeleri yabancılarla doldururuz. bu işin matematiği budur.

  kaan dün kırmızı kart görmüş olabilir ama sağ bek transferi, kaan, barış alper ve b listesinde olacak ali turap bülbül ile sağ beki idare edebileceğimizi düşünüyorum. emin artık üçüncü stoperlik konumuna geçebilmelidir. erencan da üçüncü forvet olarak dursun. bunun dışında itiraz edilecek bir nokta olduğunu da düşünmüyorum. geri kalan tüm topçular da gönderilsin.

  (bkz: 22 şubat 2024 sparta prag galatasaray maçı)
App Store'dan indirin Google Play'den alın