• 526
  bu maçla ilgili kanıma dokunan birçok şey var. bu maçta haksız galibiyet aldığımız iddiasıyla tertemiz şampiyonluğumuzu kirletmeye çalışan rakip takım taraftarları, "evet abi rize maçını haksız kazandık" diyen taraftarımız, hatta "ama biz de şu maçta doğranmıştık." savunması yapan taraftarımız. haksız galibiyet aldığımızı öne süren insanların savlarını hakemin hatalı karar verdiğini düşündükleri 2 pozisyon üzerinden değerlendirmek lazım.

  1- https://twitter.com/.../1127995569903947777

  samudio'nun gördüğü kırmızı karta bakacak olursak, basında yaratılan algının aksine önce emre'nin topa vurduğu, sonra samudio'nun emre'nin ayağını kırdığı rahatça görülebilir. ifab kuralları, sakatlayıcı müdahalelerin kasıt olmasa dahi kırmızı kart ile cezalandırılabileceğini söylüyor ve bu pozisyon da tam olarak o maddeye giriyor.

  http://www.tffhgd.org.tr/...e_11082018121618.PDF

  ilgili kitapçığın 175. sayfasında konu ile ilgili madde detaylı bir şekilde açıklanıyor.

  " ciddi faullü oyun (serious foul play)
  bir oyuncunun güvenliğini tehlikeye atacak bir şekilde veya aşırı güç kullanılarak
  veya gaddarca/acımasızca top için ayakla müdahale yapılması veya mücadele
  edilmesi; ihraç edilerek (kırmızı kart) cezalandırılır. "

  pozisyonda samudio'nun hareketi " top için aşırı güç kullanarak yapılan müdahale" olduğu için ve bu müdahaleyi top artık kendisinde değilken (emre'nin topu galatasaray'a kazandırmış olduğunu hatırlatırım.) yaptığından dolayı normal bir şekilde kırmızı kart ile cezalandırılmıştır.

  2- https://twitter.com/.../1127232438068027395

  onyekuru'nun ayağına awaziem'in müdahalesi çok net. kırmızı kart pozisyonuna benzer bir kronolojide ilerleyen pozisyonda önce onyekuru topa, sonra awaziem onyekuru'nun ayağına ayağın şeklini değiştirecek kadar darbeli bir şekilde vuruyor. ancak, bariz bir penaltı olan bu pozisyonun bile haksız penaltı olduğu savunuluyor, bu yalanı empoze etmek için yayıncı kuruluş bile devreye giriyor ve pozisyonun bu açısını özete koymuyor. hatta samudio-emre pozisyonunda da emre'nin önce topa vurduğunu net bir şekilde gösteren açıyı da özete koymaya zahmet etmiyorlar.

  https://tr.beinsports.com/...alatasaray-mac-ozeti

  tabii onyekuru'nun pozisyonunda galatasaray'ın hak yediği düşüncesinde olan rakip takım taraftarları, 8 mart 2020 sivasspor galatasaray maçı'nda seri'nin çok daha hafif müdahalesine penaltı çalınmasına doğru karar deme midesizliğini gösteriyor.

  sonuç olarak galatasaray, lehinde sonuca etki eden hakem hatası olmayan bir maçı kazanıyor. gelgelelim maç bambaşka bir şekilde lanse ediliyor ve galatasaray yine günah keçisi ilan ediliyor. bu entry'nin yazarı ise; iftiracı galatasaray düşmanlarını allah'a havale ediyor, "evet abi rize maçını haksız kazandık" diyen taraftarlarımızı objektif olacağım diye takımını her ortamda ezdiren taraftar başlığına yönlendiriyor. galatasaray'ı savunma gayesiyle olsa da "ama biz de şu maçta doğranmıştık." diyip doğrandığımız maçlarla düzgün yönetilen bu maçı aynı kefeye koyma hatasını yapan renktaşlarını da tekrar düşünmeye davet ediyor*.
 • 527
  bu maçta onyekuru’ya çalınan penaltı şahsi görüşüm penaltı değildir. taraftarlığı bir an kenara bırakıp, şu penaltıyla örneğin fenerbahçe’nin bizim önümüzde 1 puanla falan şampiyon olduğunu bir hayal edin. yine bu pozisyona %100 penaltı, fener hakkıyla şampiyon oldu diyebilir miydik ?

  ha bir penaltıyla tüm sezonu lekeleyecek miyim ? elbette hayır. sezon boyu bizi katledip puanlarımızı gasp ettiklerine saysınlar.

  ancak o penaltıyı hakem serkan çınar çalmasa kimse niye çalmadın diyemezdi. o penaltı cengiz-albayrak yönetiminin ömrünü uzattı belki de. yoksa 18/19 ve 19/20 sezonlarında üst üste 2 fiyasko ayaklarını çoktan kaydırırdı.

  abdurrahim halen yöneticiyse, iyi günlerde kameralara çıkıp şov yapıp prim kasıyosa yatsın kalksın bu penaltıya şükretsin. bir daha görüp görebileceği bir mevki değil çünkü transfer komitesi başkanlığı.

  edit: bir kez daha vurguluyorum yanlış anlaşılmalara engel olmak için; o sezon konya ve fener maçları başta olmak üzere kaç maçta doğrandık sayamadım. bir penaltı üzerinden sezonu lekelemiyorum.
 • 528
  https://twitter.com/.../1127995569903947777
  https://twitter.com/.../1127232438068027395

  maçta çalınan 2. penaltı da, samudio'ya verilen kırmızı kart da tartışmasız doğru kararlardır. açıkçası bu 2 karar için serkan çınar'a teşekkür etmek istiyorum. aslında serkan çınar beşiktaş'ın hakemiydi. çıktığı beşiktaş maçlarında beşiktaş, 14 maçta 12 galibiyet 2 beraberlik almıştı. bu maçların yarıya yakınında serkan çınar, beşiktaş lehine sonuca etki edecek hatalar yapmıştı. o yüzden maç öncesi çok tedirgindim açıkçası. 5 mayıs 2019 galatasaray beşiktaş maçı'ndan sonra utanmadan hakem diye ağlayan beşiktaşlıları, federasyon başkanı ve ekibinin beşiktaşlı olduğunu düşününce bu maçta doğranacağımızı düşünmüştüm.

  hala serkan çınar'ın beşiktaşlı olduğunu düşünsem de helal olsun serkan çınar'a. belki de gelen emirlere rağmen bizi yedirmedi. kariyerinin bitirilmesi de bunu gösteriyor bence. şerefli adammış. hele de bu 2 pozisyonda "var" çağırmadan monitörün başına gittiyse 10 kat helal olsun. var'ın başındaki galatasaray düşmanı alper ulusoy da allah'ından bulsun. 2018-19'da yapamasa da 2019-20'de bizi yarıştan koparmayı başardı (bkz: 21 haziran 2020 galatasaray gaziantep fk maçı).
 • 529
  bu maçta henry'e yapılan penaltıya kim neden itiraz etti hala anlayamadım. hele ki galatasaraylıların da penaltı değil demesi bana hayatı sorgulatan bir olay. her şey ortada. net. görüntü var. yeşilli oyuncu kırmızılı oyuncunun ayağına tekme atmış. daha ne olması lazım penaltı olması için. eğer rakibimiz bu penaltıyla şampiyon olsaydı hakeme değil yeşilli oyuncuya öfkelenirdim. :)
 • 530
  henry onyekuru'ya yapılan müdahalenin net penaltı olduğu pozisyon. pozisyonun ağır çekim videosu internetin her ortamında bulunmakta. henry'e müdahaleyi yapan adamın ayağının, müdahaleden sonra nasıl sarsıldığına dikkat edin. darbe olmasa o ayak öyle sallanmaz arkadaşlar. akıl, mantık lütfen.

  bileğimizin hakkıyla sike sike alıp hem fenerli rize'ye sapladığımız, hem çakma laz ziya hasan kartal'ı zırlattığımız, hem kadıköy'dekileri ve dolmabahçe'dekileri hoplattığımız, hem de kupanın bir ucu ve ek olarak altından tutup yavaş yavaş kaldırmaya başladığımız müthiş maç.

  öyle ki bir sonraki hafta evimizde oynadığımız şampiyonluk maçı olan 19 mayıs 2019 galatasaray başakşehir maçı'ndan bu maç kadar korkmuyordum. rize deplasmanı beladır ve bu maç da bize allah'ın yardımıdır.
 • 531
  üzerinden 1,5 sene geçtikten sonra buz gibi penaltı olan pozisyonun tartışılmasını manidar bulduğum maç. ayrıca bu maçta berabere kalsak da şampiyonluk şansımız gayet yüksekti.

  tertemiz şampiyonluğumuza gölge düşürmek için özellikle bjk ve fb taraftarının komik argümanlarla sarıldığı, rakip takım başkanının hazımsızlığından kendi kendini öptüğü efsane maç.
 • 533
  diagne'nin kendisine destek için ceza sahası içinde bulunan onlarca rakip takım oyuncusu ve tüm rize halkıyla birlikte omuz omuza kullandığı penaltıyı içeren maç. ayrıca penaltı atıldığı sırada kalecinin de ayağı çizgide değil.

  peki ne olmuştu maçta?

  diagne rizeli dostlarıyla beraber kullandığı atışı kalecinin solundaki direğe nişanlamış, ayağı çizgide olmayan kaleci de aynı köşeye uçmuş, direkten dönen topa tekrar temas eden diagne sebebiyle gol iptal edilmiş ve rizespor'un vuruşuyla oyun başlamıştı.

  maç bitimi ise ayak kıran bir tekmenin kırmızı olmadığını iddia edenler ve kale arkası kamerasından onyekuru'ya yapılan net müdahaleyi görmek istemeyenlerin lekeleme çabalarına, şike imalarına dönüştü o maç.

  aynı penaltı, aynı köşe, aynı direk, aynı uçuş, aynı var. bu iki pozisyon arasındaki tek fark; valencia'nın penaltıyı tek kullanması. diagne ise oldukça kalabalık bir ortamda gerçekleştirmesiydi vuruşunu.

  sonuç ise hiç birbirine benzemiyordu...

  (bkz: 29 ocak 2023 fenerbahçe kasımpaşa maçı)
 • 535
  https://twitter.com/.../1732067179401482405

  ilgili videoda bein sports ve var ekibinin nasıl köhne bir topluluk olduğu göz önüne seriliyor. ilgili maçta onyekuru'ya verilen penaltının başka açıları da varmış ve ekrana getirilmemiş. pozisyon net penaltıymış zaten.

  o sene bazı taraftarlarımızın da içine sinmemişti bu penaltı hem de o sezon paso doğranmamıza rağmen. serkan çınar kendisi söylüyor net penaltıyı. fenerbahçeli avanaklar da konuyu yanlış anlamış.*
 • 536
  memleketim rize'de çaykur rizespor tribününde izlediğim 34 haftalı ligin 32.haftası karşılaşması.
  aha bu fotoyu da ben çekmiştim: https://gss.gs/f03.jpg

  şunu söyleyebilirim, pozisyonların bu kadar çok tartışılıyor olması orta hakem serkan çınar'ın kötü performansıydı. hiçbir pozisyonu tekte yakalayamadı. hep var müdahalesine ihtiyaç duydu. ilk yarıda diagne'nin kaçırdığı penaltıda var kontrolü çok uzun sürdü. penaltı pozisyonu öncesi oyuncuları o kadar uzun ikaz etti ki, yanımdaki rizeli/fenerliler daha korner atılmadan penaltı verecek demişti.

  bana kalırsa tek hatalı karar, çektiği şutla emre akbaba'nın ayağını istemsizce kıran braian samudio'ya verilen kırmızı karttı. rizespor yöneticileri maçı çok gerdi. hatta yanlış hatırlamıyorsam, abdürrahim albayrak'ın oğlunu tokatlamışlardı "şeref" tribününde.

  bu maç bittikten hemen sonra başlayan karşılaşmaya * küme düşme potasının sadece 4 puan üzerinde çıkıp matematiksel olarak küme düşmemeyi bitime sadece 2 hafta kala garantileyen fenerbahçe başkanı ali koç, kendi başarısızlığını unutturmak için x'te kara gece etiketini türk futboluna kazandırdı.*
App Store'dan indirin Google Play'den alın