• 3128
  profesyonel liglerin format yapısına dair değişikliklerle ilgili bir çalıştay başlattığı görülen ulusal futbol federasyonumuz. https://twitter.com/...yTZKupqZLCSlNrXj6Ndw

  görüyor ve arttırıyorum, süper lig tff'nin kontrol alanından tamamen çıkartılıp hakem ataması hariç her türlü işleyiş kulüplerin yönetimine bırakılmalıdır. bunun yanı sıra 16 takımlı bir süper lig, 22 takımlı bir birinci lig artık zaruridir. düşme çıkma için play-in sistemi ise zaruri olmasa da gereklidir. bunlardan bağımsız şampiyonluk için play-off sistemi de pek tabi tartışılabilir fakat bu format değişikliği çalıştayını sırf buna indirgeyerek değerlendirmek olaya biraz sığ bir yönden bakmak olur, fakat söz konusu kurum tff onunca hepimizin aklına türlü hinliklerin gelmesi de maalesef çok doğal.
 • 3130
  yine paraya sıkıştıklarını düşündüğüm kurum.

  2012 yılındaki play off iç saha fenerbahçe maçında, tribünde 15 20 metre yanımda 20-25 yaşlarında, hiçbir sağlık sorunu olmayan bir genç kalp krizi geçirerek vefat etmişti. o sezon play-off'lar boyunca ekran başında da vefat eden taraftarlar vardı. tamamen uydurma maçlar yüzünden insanlar hayatlarını kaybettiler. başka bir şey demiyorum.
 • 3132
  galatasaray ne zaman iyi olsa nasıl olur da bunların önünü keseriz diye çalışan bi kurum bunlar. playoff olayı da yine aynı şey. florya değişikliği, galatasaray’ın vizyoner hamleleri vs. sonrası kökten ülke futbolunu bitirmeyi seçmişler yine. aynı galatasaray’ın yabancıları iyiyken yabancı sınırını sertleştirmek, sonra iyi yerlilere yüksek para verdikten sonra da serbest bırakmak gibi. bunların tek derdi galatasaray. yoksa avrupa’da hangi üst düzey ligde bu sistem var ki?
 • 3134
  süper ligde zaten rekabet gitgide artıyor. yapılan transferler gittikçe iddialı hale gelmeye başladı. sağolsun erden timur çıtayı öyle bir yere koydu ki bu konuda öncü oldu. birkaç sene önce şampiyonluk averaj ile kazanıldı. geçen sene de feneri ittire kaktırsalar bile son haftalara kadar heyecanlı geçti. ligde 3. sezonunu oynayacak olan adana demirspor ve f.karagümrüğün performansı ortada. trabzon 2 sezon önce şampiyon olmuş. onun için hiç zorlamaya gerek yok. lig yeterince rekabetçi ve kendi yağında kavrulacak seviyede.
 • 3136
  ülke futbolunu geliştirmeye çalışmak yerine sittin sene önce kazanılan kupalar ile şampiyonluk yıldızı vermek için komisyon kurmakla meşgul liyakatsiz ve bomboş bir kurum.

  yoksa sırasıyla yıldırım demirören - nihat özdemir - mehmet büyükekşi gelen bir organizasyon ne kadar doğru yönetilebilir ki?

  bir de utanmadan çıkmışlar anket yapıp ligin yapısına karar verip futbolu geliştirecekmiş bu arkadaşlar. aynen kanka yapın onu.

  ülke futbolunu gerçekten ama gerçekten geliştirmek mi istiyorsunuz? ben size yapılması gerekenleri kısa bir özet geçeyim, siz de yapamayacağınıza karar verip istifa edin olur mu?

  1- yabancı sınırı kaldırılsın: yıl olmuş 2023, siz oyuncunun yeteneği yerine pasaportundaki yazana göre kadro kurmayı zorunlu tutuyorsunuz. nedeni ne? oyuncu yetişsin. yetişen kim mesela? cevap yok. oyuncu yetenekli ise zaten oynar, değilse sırf pasaportu sayesinde adam kayırmaya girer bu. sınırı kaldırın ve sadece yetenekli oyuncular oynasın.

  2- saha zeminleri: bilmem farkında mısınız ancak ligdeki takımların büyük bir çoğunluğu sezon bittiği gibi bir daha sahanın yüzüne bakmıyor, yeni sezon başlamadan ufak biraz bakım ve belki biraz da çim boyası ile ölü zeminde futbol oynamak zorunda kılıyor. çok mu zor sezon başlamadan 2 hafta önce tüm zeminlerde bir kontrol yapıp, zemini yeterli olmayan kulübe ihtar çekip, zemini düzeltmeden sezona girmişse para cezası ve düzeltmemekte ısrar ediyorsa sezon sonu gelirinden kesinti yapıp siz düzeltip düzelene kadar da o stadda maç oynamayı yasaklamak? dünya yıldızları ile kadrolar kuruluyor, onları patates tarlasında hasada giden işçi gibi gönderiyoruz maçlara.

  3- hakemler: bu ülkedeki hakemler kötü hakem, hatta bunun yanında da kötü insan. bunu kabul edip doğru bir hareket yapmıyorsunuz. bir maçta bir pozisyon penaltı, diğer maçta değil. böyle olmaz bu. hatta ne farklı maçı, aynı maç içinde aynı iki pozisyondan birisine faul çalıyor diğerine oyna diyor sizin hakemleriniz. bu iş standarda oturmadan rekabetçi bir lig yaratma çabanız komik duruyor.

  4- gelirler: soruyorum size, ne yapıyor federasyon gelir artışı için? hiç bir hareket yok benim gördüğüm. e geliri arttırma, giderler euro bazında, kulüpler zaten parayı doğru kullanamıyor. altyapılara harcamıyor, stadlara zeminlere harcamıyor ve sonuçta gelişim sağlayamıyor.

  5- liyakat: genç milli takımın başına tolunay kafkas gelmez. gelmemeli. bu bile bunun ne kadar büyük bir problem olduğunu ortaya koyuyor.

  alın size 5 madde. bu 5 maddeyi gerçekleştirin, ligi 18 takımlı ve 34 maç oynanan düzende tutun yeter. play-off ne? bütün sezonu oynayıp şampiyon olmuşum, sonra benimle şampiyon olamamış takımları bir araya getirip "hadi bakalım kim şampiyon" challenge'ı yapacaksınız öyle mi? ve bu marka değeri arttıracak öyle mi? tabi canım, koskoca premier lig, la liga, serie-a falan yapmıyor, biz yapıp değer attıracağız. aynen kanka, kesin doğrudur bu yaklaşım.

  bırakıp gitseniz ne güzel olacak biliyor musun?
 • 3137
  türk futboluna faydalı olma gibi bir niyetleri varsa ilk iş stad zeminlerine çözüm bulması gereken kuruluş. öyle bir niyetleri olduğunu hiç sanmıyorum; yıllardır başkanlar, yöneticiler değişiyor aynı sorun devam ediyor ve çözüm için hiçbir şey yapılmıyor. çözüm aslında çok basit stad zeminini düzeltmeyenlere altından kalkamayacakları cezalar keseceksin ama böyle şeyler beklemek de ne kadar gerçekçi orası ayrı, sonuçta yaşadığımız ülke belli.
 • 3138
  hakemler yetersiz, zemin berbat, 50 senedir formada gözü tırmalayan arial font kullanılıyor, 20 senedir ligin logosu birebir aynı. daha buna binlerce olumsuz olay ekleyebilirim ama tff başkanı çıkıp saçma sapan play-off kuralından bahsediyor ve bunun ligin kalitesini artıracağını düşünüyor. yani daha birkaç ay önce şampiyonlar ligi finaline ev sahibi olmuş ülkenin en büyük stadının zemini o kadar kötü ki maçtan önce yeşile boyamak gibi rezillikler yapıyorlar. yahu torreira’nın yemyeşil halini gördüğünüzde hiç mi utanmadınız ? ne beceriksiz adamlarsınız siz ya ?
 • 3141
  hiç radikal karar alamıyorlar.
  yok fikstür çekimine sanatçıları davet et.
  yok maç öncesi konser ver.
  yok süper lig marşı falan.

  tamam bunlar da olsun ama önem sırası diye bir şey var.
  zeminler konusunda karar al.
  tribünler boş kalınca ceza uygula.
  takım sayısını 16 yap.
  hakem konusunda ciddi adımlar at.

  bunlardan önce sefo fikstür çekimine gelince komik oluyor.
  (bkz: 2023 24 süper lig sezonu)
 • 3142
  çiçek böcekle türk futbolunun marka değerini artırmaya çalışan federasyon. logo, marş, anket gibi sikomsonik işlerle uğraşıyorlar şimdi de.

  hadi anket yapıyorsunuz; sorun bakalım millete:
  -hakem hatalarını art niyetli buluyor musunuz?
  -8+3'u destekliyor musunuz?
  -federasyonun ozerkligine ve liyakatine güveniyor musunuz?

  yazacak çok şey var da mecalim yok.
 • 3147
  --- alıntı ---

  tff'den atatürk olimpiyat stadyumu zeminiyle alakalı açıklama: "trendyol süper lig'de 26 eylül 2023 tarihinde istanbulspor a.ş. ile galatasaray a.ş. arasında oynanan 3. hafta erteleme müsabakası esnasında istanbul atatürk olimpiyat stadyumu'nda saha bakım konularında eksiklikler ve yetersizlikler gözlenmiştir. bu olumsuzluklar nedeniyle ilgili firma ile yürütülen saha bakım sözleşmesinin, 28 eylül 2023 tarihi itibarıyla feshine karar verilmiştir."

  --- alıntı ---

  suçu firmaya atan kurum. asla kendilerinde hata yok hep başkası suçlu.
 • 3148
  bunca dert varken süper lig için marş eksikliğini gerçekten çok önemli bir eksiklik olarak görüyorsa çareyi hiç uzaklarda aramasın, grup tillo hemen efsanevi onur gurur türkiye eserini lige uyarlayıp remix’lesin, nasılsa alıcısı çıkar, bu arada fonlu liboşlar ile yetmez ama evetçiler de zevkle alkış tutarlar, oradan alır yürür. internet unutmaz amk, ver ulan mehteri :(
 • 3149
  başkanı, 20 kulübün sadece 8 tanesinin çim sorumlusu var diye şikayet etti dün. tamam hemen yaptırımı biz yapalım, ceza keselim, puan kıralım. bizim işimiz bu çünkü.

  insanlar demiyor mu, bi dakika bu işin başı biziz, kimi kime şikayet ediyoruz.

  ama atatürk olimpiyat stadyumundaki çimlerin yeşile boyanması olayını şakkadanak çözmüşler. firmayı kovmuşlar. her şey çözüldü bile. işte feraset.
 • 3150
  tüm siyasal çekişmelerden, kulüpler ve taraftarlar arasında artık kısırdöngüye bağlamış ucuz çekişmelerden sıyrılarak, türk futbolu adına pratikte olumlu adımlar atamamış olsalar dahi, niyetlerinin bu olduğuna inandığım insanlar tarafından yönetilen federasyon. nitekim kulübümüzle yaşanan ufak çaplı gerilimlere rağmen, ne ultraslan'dan ne de kulübümüzden direkt olarak yönetim kurulu'nun istifasının gerektiği yönünde bir deklerasyon da gelmedi bugüne kadar. zaten birkaç ay önce yapılan seçimde de kulübümüz yine mehmet büyükekşi'ye tam destek vermişti tff başkanlık seçimi'nde.
App Store'dan indirin Google Play'den alın