resim
Thomas Tuchel
Görev:Teknik Direktör
Takım:Bayern
Yaş:50
Uyruk:Almanya
 • 617
  "underdog" takımların kazanma şanslarını takıntılılık düzeyindeki mükemmeliyetçiliği ve antrenman kalitesi ile yükseltebiliyor ama gücünü tarihinden alan, doğuştan "winner" şeklinde tabir edilen takımlar için teknik direktörlük yöntemi takıntılı davranışlardan ibaret kalmakta. bu yüzden de bayern münih, real madrid vb. takımlar için her zaman yetersiz kalacak bir isim thomas tuchel. o eşiği aşmak, takıntılarını yenebilmek için 40 ile 50 yaşları arası kariyerinde birçok fırsat ayağına kadar geldi ama tuchel bunu başaramadı. 50 yaşından sonra bunu başarabileceğini hiç sanmıyorum; takıntıları kendisini yeniden ispat edebilmek adına daha da tutucu bir hal alacaktır hatta bundan sonraki yıllarda. b sınıfı takımlar için, eğer projeye ikna edilebilirse, mükemmel bir teknik direktör ama a sınıfı takımlardan birinin, başarıda sürekliliği sağlayabilen bir teknik direktörü olabilmek için daha farklı meziyetlere sahip olmak gerekmekte. kendisinde de bu meziyetler maalesef yok.
 • 619
  sanlı sarıalioğlu'nun tigana'nın bobo'yu oynattığı mevki ile ilgili meşhur bir analizi vardı. keşke almanların da tuchel boey'u sol kanat oynattığında bu analizi yapabilecek seviyede yorumcusu olsaydı.

  https://youtu.be/8C8tElQ0ejM?t=3

  almanların bu teknik analizi yapabilecek yorumcuları olmadığı için birkaç maç daha gecikti ne kadar kötü olduğunu anlamaları.
 • 620
  sözlükte iddia edildiği gibi asla yeneteksiz bir teknik direktör olduğunu düşünmüyorum. ve hatta eli artırarak bence taktiksel bilgisi, oyun okuması ve antrenman bilgisi dünyanın en elit teknik direktörleri arasında.

  ama gel gör ki, bütün bunların doğru bir şekilde sahaya yansıması için oyuncularla iletişiminin düzgün olması gerekiyor. dünyadaki hiç bir hocanın bir oyuncuya, 'sahada istediklerim bunlar ve sadece bunları yapacaksın köle' zihniyetiyle yaklaştığını düşünmüyorum.

  ancak oyuncunun geri dönüşlerini tam olarak algılayamayan hocalardan. veya bu geri dönüşlere, daha insancıl yaklaşma imkanı varken, sürekli eksikleri dillendiren bir hoca. doğal olarak oyuncuların egosuyla çarpışan bir egoya dönüşüyor.

  müller gibi 'raumdeuter' kavramını popülerleştiren bir oyuncuyu belli bir role hapsedeceğine inanmak saçma geliyor. ancak istediği ekstra şeyleri dile getirdiğinde de, müller'den negatif bir yanıt aldığına eminim. gerekli idari yetkilerini kullanarak dizginlemeye çalıştığında da müller bir anda iyi çocuk olup, bu sefer sadece adamın dile getirdiği şeyleri yapıyor. onu müller yapan diğer bütün şeyleri yapabilecek olsa bile yapmıyor. tabii bunu sadece müller özelinde değil, bütün oyuncular özelinde düşünün.

  sacha boey'i mevkisi dışında oynatması da bunun önemli bir göstergesi. soyunma odasını kaybedince doğal olarak yeni gelen oyunculara sarılıyorsun. damned united'da brian clough'un derby'den getirdiği oyunculara sarılması gibi bir durum bu.

  arka arkaya gelen kötü sonuçlar sonrasında da, birbirini suçlama seansı başlıyor. xabi alonso ne kadar büyük bir taktik deha olursa olsun, bir underdog hikayesi yazabilmesi için bayern'in içeriden kaynaması gerekiyor. yoksa oyuncular ve bütçeler arasında bu denli bir uçurum varken, leverkusen'in bayern'in önünde ligi bitirebileceğine inanmıyorum.

  edit: tuchel sonrası zıt kutba ilerleyip, klopp'u getireceklerine eminim ama ispat edemem.
 • 621
  benim şahsen sevdiğim ve beğendiğim antrenördür. zira bana kalırsa bayernde problem sadece tuchel'de değil. bayern son 3 senede kaç hoca değiştirdi? hans fliks geldi, nagelsman geldi ve son olarak tuchel de geldi. hepsinin başarısız olması olabilecek ihtimal ise de yine kadro kalitesinin de net geriye düştüğü aslında ortada.

  ha tuchel iyi mi sezon geçirdi? hayır. ama istediği transferler de bana kalırsa yapılmadı. zira bildiğim kadarıyla 6 numara istedi kendisi. özellikle röportajlarında da hatırlıyorum ama alınmadı. gerçekten de nitekim bayern'in 6 numaraya ihtiyacı var.

  yine kadrolarında revizyon yaptılar ama aldıkları oyuncuların hiçbiri yarar sağlamadı ve bana kalırsa bayern kalitesinde de değil. kane hariç tabi ki. sane geldi asla bana kalırsa ribery veya robbene yakın dahi değil. stoperleri iyi değil. upe kesinlikle olmadı takıma. kanatları zaten büyük yara aldı. ribery ve robben sonrasında. forvette ise lewa vardı. kane o kadar dominant değil ve kırılgan.

  lider özellikli oyuncuları dahi kalmadı. kimmich'e bakıyor takım. takımın revizyona ihtiyacı var. hocaya değil bana kalırsa. ha revizyonu kim yapar? onu bilemiyorum.
App Store'dan indirin Google Play'den alın