resim
Selçuk İnan
Görev:Teknik Direktör
Takım:Gaziantep FK
Yaş:39
Uyruk:Türkiye
 • 7476
  ilk geldiği sene süper lig tarihinin belkide en iyi yerli futbolcu performansına imza atmıştı. ikinci sene iyiydi. ama ne olduysa fatih terim gidince oldu. hiç bir yabancı hocayı beğenmedi. geçtiğimiz iki sezon oynadığı oyunun özetini görmek isteyenler eski entry'leri bir kurcalasın orada bir yazar arkdaşımız çok güzel bir bir video paylaşmıştı. yani demem o ki istediğinde çok süper performans gösterip hem hocasını hem takımını ligin ve avrupanın en iyileri arasına sokabilir ama istemezse hocasına teneke takıp yollatır. para konusuna gelince evet emek,alınteri falan filan ama o adlığı maaşın büyük kısmı asgari ücretli tarafatrın aldıkları forma ve bilet parasından kazanıyor ve bu kadar çok konuşulması da normaldir.
 • 7477
  öncelikle konuştuğu için çok mutluyum. tuhaf cümle dime. el alem alt yapıdaki çocuklara mikrofon uzatıyor bizde ise oyuncular kendini geliştiremiyor. anca topa vurmaya öğretiyoruz. oysa karakterlerini yetiştirmiyoruz. konuşmayı bilen konuşan futbolcu çok az.

  o yüzden futbolcular konuşmalı. daha çok konuşmalar. tabi hamit konuşunca neler deniyor o da başka bir konu.

  söylediklerine gelirsek incelemiyeceğim ayrıntılı olarak ama geneline katılıyorum.

  ama şunu da düşünmeli lazım. neden bu kadar haber çıkıyor. bizdeki hata ne.

  aynı şekilde burak onu biz şampiyon yaptık demiş. eğer yalansa ortalığı ayağa kaldırmaması gerekir. boş verip boş verip patlamaksanda en baştan açık olmak gerekiyor.
 • 7478
  four four two dergisine verdiği röportajı okudum, gayet güzel konuşmuş. "yıldız futbolcu maç kazandırır ama şampiyonluğu takım olmak kazandırır" sözünü çok doğru buluyorum. bu dünyanın her liginde yıllardır böyledir. zaten önemli olan "yıldız futbolcularla birlikte takım olabilmektir". selçuk da bunu söylüyor.

  bizim takımda "takım olmak" olgusunun diğer takımlardan çok daha fazla olduğuna inanıyorum. yeniçeriymiş, çeteymiş gibi eleştirileri absürt ve mantık dışı buluyorum. şöyle bir düşünmedim de değil "acaba böyle bir şey olabilir mi?" diye. röportajında da bahsettiği "trabzon çetesi" gibi iftiraların ne kadar saçma olduğunu bazı küçük detayları görebilenler anlar. görmek istemeyene zaten kimse gösteremez. herkes gibi benim de selçuk'u kendimce eleştirdiğim yerler var. bu röportajında da bir kaç cümlesi pek şık durmamış. ama o kadar.

  yukarıda okuduğum bazı entry'lerden çok rahatsız oldum. burada eksik veya yanlış bilgiyi kullanarak, futbolcu veya hoca gömen arkadaşları sıklıkla gördüm. "bak arkadaş, bu bilgi yanlış" dedim, uyardım. ama son zamanlarda olay artık, bile isteye yalan söylemeye kadar geldi. beni daha da korkutan ise "bir fikirde o kadar fazla sabit kalınmış ki yalan söylediğinin bile farkında olmamak."
 • 7479
  kaptanlığa yakışmayan, gereğinden fazla para alan ve galatasaray'da miadı dolmuş futbolcumuz.

  ancak bu sene özellikle tansiyonu yüksek maçlarda önemli bir rolünün olduğunu düşünüyorum. kabul edelim bu maçlarda orta sahada fiziksel olarak üstünlük sağlayamayız. olabildiğince fazla koşarak alan kapatmamız ve gerektiğinde hızlı gerektiğinde zaman geçirerek pas yapmalı takım. bu yüzden jose, emre, selçuk, sneijder, podolski ve grosskreutz benzeri kalabalık bir orta saha lazım. selçuk da kısa pas için takımın en iyi iki isminden biri. gerçi uzun pası da iyiydi ilk iki sene sonra azalarak bitti.

  neden kaptanlığa yakışmıyor?

  kaptanlığın getirdiği zorluklar ve zorunluluklar vardır. kaptan, takımın saha içinde hoca ile, saha dışında taraftar ve yönetim ile iletişim işlevini üstlenecek bir köprüdür. saha içinde en ufak bir tartışmada arkadaşına sahip çıkmalıdır, gerektiğinde ortamı soğutmalı gerektiğinde bizzat tartışmalıdır. takımı yönlendirmelidir. muslera, semih, jose bir hata mı yaptı; ilk kaptan teselli etmelidir. takımı ateşlemelidir. gerektiğinde bağırıp çağırmalıdır.

  ancak ve ancak selçuk lider karakterli birisi değil. daha çok işleyen sistemde bir çark, satranç oyununda bir piyondur. bir kaptanın görevlerini yerine getirmiyor. tansiyonu kaldıramıyor, kırılgan. özellikle taraftar ile iletişimi yok denecek kadar az. (u: kaptanlığa şu dünyada en çok yakışan adam da puyol'dur. dilerseniz youtube'da örnek teşkil edecek güzel davranışları mevcut. )

  neden aldığı parayı hak etmiyor?

  hedefin avrupa ise avrupaya yönelik futbolcular olması lazım. bildiğiniz gibi modern futbolda çabukluk, dayanıklılık ve hızlı düşünme önemli bir yere sahip. ağır veya fiziksel yetersizliklere sahip futbolcuları ise taş gibi adamlalarla desteklemen gerekiyor.

  selçuk koşu mesafesi bakımından çok iyi. ancak ağır ve çok güçsüz. iterek faul yapmaya bile mecali yok. aynı yaşlarda olduğu gabi, modric ve belluschi örneklerini vereceğim. modric, gabi ve belluschi*. bu üç oyuncu da güçlü görünmeseler de 90 dakika boyunca selçuk kadar mesafeyi katedebiliyorlar. onun aksine yere sağlam basıyorlar. ikili mücadele kazanıyorlar. selçuğun uzun süredir yapmadığı oyunu açan pasları atabiliyorlar. kısa pas konusunda da aynı şekilde. ayrıca alan kapatma konusunda da altyapı ve tecrübeleri dolayısıyla selçuktan defansif olarak üstünler.

  selçuk eğer yıllık 3,5 milyon euro'ya varan bir maaş alıyorsa bunları yapacak. o tip bir oyuncuya evrilecek. yere sağlam basacak. güç kazanacak. ayrıca pasör bir oyuncunun diagonal pas yap(a)maması, bir ayağını sadece yürümek için kullanması, takıma "iq" katmaması onun gerekliliğini sorgulattırır. selçuğun aşırı şekilde yaptığı, şu taç çizgisinin yakınında rakibe afedersiniz kıçını dayayarak kendini yere bırakıvermesi beni televizyon başında deli ediyor. eyyamcı hakemler çalıyor da avrupada yeri yok bu davranışın.

  neden miadı doldu?

  bu sene işimize yarayacağını söylemiştim. bununla birlikte miadının dolması birbiriyle çelişiyor gözükebilir. ancak transfer dönemi kapandı ve şu kadroda her oyuncudan verim alınması gerekiyor. ancak selçuk iki senedir yetersizlikleri ile iyice göze batmaya başladı. yaşlandı ve güçsüzlüğün kaldırmadığı bir bölgede oynuyor. bu yükü kaldıramıyor.

  karşılıklı anlaşarak maaşında azaltılma yapılmalı ve sene sonu teşekkür ederek kulüp bulunması istenmeli kendisinden.
 • 7480
  hamza hoca ne.kadar yerli fetişi yapıyor diyorsak bizim sözlükte de o kadar yabancı fetişi yapıldığını gösteren futbolcu.ama sizlere sitem eden değil melo gibi şeyler söyleyip sonra hiç gibi başka takıma gidip ben burayı çok seviyordum ve hayalimdi diyen adamlar lazım.bu sene selçuk'un oynadığını dzemali oynamış olsaydı ne oynuyor be denirdi sözlükte.bi rahat bırakın yahu.yönetim neler yapamıyor sen burada gelmiş yabancı fetişine devam ediyorsun.
 • 7487
  tamam beyler en cok siz biliyorsunuz amk. bana bu kelimeyi de kullandırttınız bravo. yahu sadaha hakan çalhanoglu- arda turan- gökhan töre- volkan sen gibi adamlar varken bu adam ne yapmalıydı sürekli ilerde olup dikine pas mı atmalıydı ? hayır . adam takımdaki tek defansif oyuncu bilmem farkında mısınız veya maçı izlediniz mi ?

  maç içersindeki görevi topu kapıp en yakın oyuncumuza risksiz bir şekilde aktarmaktır. adam top kapacak , pres yapacak, orta sahadaki organizasonu saglayacak , bir de üzerine gol atacak ama yetmez, gidip her topunda da asist yapacak öyle mi ? ayrıca bilmem farkında mısınız ama oyun göbekten oynanmadı beyler, oyun kanattan oynandı. görmüşsünüz bir tane resim '' bak iste adam dikine pas atmıyor hıamına , tüh selçuk yürü git '' diye ezberden konusuyorsunuz. yahu gercekten bırakın şu ön yargıları gidin. maçın en iyilerinden olan adama, takımınızın kaptanına yaptıgınız bu enrtyler elestiri degil hakarettir. azıcık oyunu analiz edin ve her gördügünüz resmi öyle eski bilgilerinizle degerlendirmeyin.

  bahsettigim resim:

  https://pbs.twimg.com/media/COAK7tYWEAARZjZ.jpg
 • 7490
  kendisinden bi türlü nefret edemiyorum, adama karşı içimde en ufak bi soğuma olmuyor. ben bu adamın sahada hem galatasaray hem milli takım için elinden geleni yaptığına inanıyorum abi. asla ne hal tavrında ne de demeçlerinde bi artniyet sezmedim bugüne kadar. bilmiyorum.

  iyi niyetine inandığım klas futbolcu. yeniçeri olduğuna da inanmıyorum kendisinin. yeniçeri gibi durmuyor çünkü amk.
 • 7492
  3 eylül 2015 türkiye letonya maçında bana göre sahanın bizim adımıza en iyisiydi. sorumluluk alıp maçın ikinci yarısında daha ileride oynadı ve şut çekti. ilki biraz kaleyi bulsun da nasıl olursa olsun mantığında vurulmuş cılız bir şuttu. ikincisi ise gol olsun diye vuruşmuş şuttu. nitekim gol de oldu. bir de burak'a attığı pas var ki burak o topu düzgün kontrol edebilse goldü. buradan anlıyoruz ki selçuk'u oynatacaksanız defansif değil hücuma yönelik düşünmelisiniz.
 • 7494
  fiziken ve atletik olarak bitik falan değildir, senelerdir neyse odur. her maç çok koşar, her zaman hücumda da savunmada da ilk o pozisyonunu alır fakat birebir mücadeleye çok gelemez. hala da böyle. hatta libero oynadığı maçta gidip gol de atmıştır. *

  anlıyoruz , mancini döneminde haf oynamayı beceremedi ve sıçıp batırdı evet ama geçen sezon şampiyonluğun anahtarı da o oldu. ayrıca bu sene de yanında top çalması gereken melo hücumda stoperlerin arasında yatıyor savunmada top çalamıyordu. yanına ozan tufan'ı sağ açığa da grosskreutz'u koyabilseydik belki bu inatçılığı bırakabilirdiniz. herif hücumda gidip rövaşata golü de atıyor, sabri uyuzunun kademesine de giriyor. ne istiyorsunuz anlamıyorum. takımda top çalan bir tane adam yok gelip sadece selçuk'a ezbere laf atıyorsunuz.
 • 7496
  eleştirilerilirken mallıkta sınır tanınmayan oyuncu. adam orta sahanın en gerisindeki oyuncu olarak başladı maça. arda, hakan, burak, volkan ve gökhanlı 5 ileri oyunculu maçta tek başına orta sahayı tutmaya çalıştı adam. sonradan oyuncu değişiklikleriyle biraz öne girdi. golden önce ve falan böyle oldu. gol de böyle geldi.

  ama yok illa artniyetli olarak sallayacaksınız. bu adam batıyor millete. ne yapsa yaranamaz. bi de ısı haritası koymuşlar. daha yazdığınızı okumaktan acizsiniz. en geride oynamasına rağmen 4 tane gollük pozisyon hazırlamış. açıp baksan haritaya ileri attığı pasları görürsün. yeter amk şu adamı artniyetli eleştirmeyin artık.
 • 7498
  (bkz: selçuk inan/#1808946) bu kadar açık yazılmış bir entry'de yazılanlar nasıl farklı anlaşılabiliyor gerçekten çok garip. selçuk'a "her maç dikine oynuyor" falan demedim. hem "her aldığı topu chedjou'ya veren adam" nasıl bir cümledir? ileriye pas attığı zaman görmemek için gözünüzü mü kapatıyorsunuz? hayır, futbolun nasıl bir oyun olduğunu düşünüyorsunuz? futbolcuların hepsinin formunun en iyide olduğu 10 dakikalık playstation oyunu mu bu ya da tenis mi oynuyoruz sürekli ileriye atalım topu. elbette sürekli ileriye oynasak, tempoyu tavan yaptırsak süper olur. ki zaten yazdığım entry'de hali hazırda, selçuk'un gereğinden fazla yana ve geriye pas yaptığını ve bundan memnun olmadığımı belirtmiştim.

  dün maçtaki gerçekleri, sonuna 3 nokta koyarak itibarsızlaştırınca gerçekler değişmiyor. adam dün tek ön libero oynadı ve fatih terim'in dün selçuk'tan istediği ilk görev, aldığı topları arda ve hakan'a vermeseydi. bunu maçta çok açık bir şekilde görmek oldukça mümkün.

  yine kendim düşünüp sunduğum bir öneri, "ulan, mış, miş" ekler kullanılarak alay konusu gibi gösterilmiş. art niyeti bırakıp bana "öyle bir modelde kontratak yiyebiliriz, ya da selçuk o işi yapamayabilir" desen, oturur tartışırız. beğen ya da beğenme ben sadece kendi fikirlerimi, önerilerimi belirtiyorum, kimseyle polemiğe girmek istemiyorum, cevap vermek de istemiyorum. lakin öyle cümleler kuruyorsunuz ki insan cevap vermek zorunda hissediyor kendisini.

  "xabi alonso ve pirlo en fazla risk alan ön liberolar, selçuk bırak futbolu hayatın da risk almış mı?" bu cümleyi kurarken belli ki pek düşünülmemiş, şimdi düşünmenizi istiyorum. bundan 4 yıl önce bu adam, sezon biter bitmez, şampiyon olmuş güçlü bir fenerbahçe varken, ligi 8. bitirmiş, tarihin en kötü galatasaray'ını stadı yeni açıldı diye mi tercih etti? yoksa fenerbahçe'den daha mı fazla para verdik? hayatı risk almakla geçen pirlo da şu sıralar dünya'nın en riskli ligi ve futbolun beşiği amerika'da, kalecisine, kaka'nın frikiği nereye vuracağını gösteriyor.

  okuyan da xabi alonso ve pirlo'ya kötü futbolcu falan dediğimi sanacak. böyle oyun zekası çok yüksek ve kadife bilek adamlar benim izlemekten en fazla keyif aldığım adamlardır. yapmayın rica ediyorum. eğer guardiola xabi alonso'ya "fırsat buldukça risk al dikine oyna, uzun oyna derse" adam da en iyi yaptığı iş olan uzun toplarını devreye sokar. "bu maç yerden oynuyoruz, pas yapalım, rakibi yoralım" derse adam pas yapar. bu cümleyi dünya'da sadece guardiola kurmuyor. hocası selçuk'a "dikine oyna risk al" derse adam bunu yapar, yapmaya çalışır. "sakin oyna al ver yap" derse adam onu yapar.

  ha bu arada bence bu hayatta her zaman küçümseyici ve aşağılayacı tavırlardan kaçınmaya çalışın. siz yaptıkça karşınızdaki insan, ortada bir şey yokken kendisini savunmak için aynısını yapar. benim iş yapan ön liberoları öğrenmek için sitelerde arama yapmama gerek yok. ama sizlerin, futbolu 10 dakikalık playstation oyunundan ibaret olmadığını anlamanız için oldukça fazla arama yapmanız gerekiyor. ben de seve seve yardımcı olurum. saygılar.
 • 7500
  bakınız selçuk'un 2011-2012 ve 2012-13 sezonlarındaki başarısı aşikardır. fakat son 3 sezondur bitiktir ve düşüştedir. orta saha dinamizmi sıfır, mücadeleci pres yok, dikine pas yok, geri pas serbest. bu selçuk'un yaşının getirisi tamam kabul. ama taraftarın meselesi selçuk'un yaptıklarıdır. ezeli düşmanımız fenerbahçe ile oynadığımız maçta trip atıp forma çıkaramazsın kardeşim. o taraftarlar gerçek taraftar değil diye açıklama yaptın ya, o senin kendini büyük görmen yalanın işte. tam aksine taraftar net bir biçimde sana reaksiyon göstermiştir.

  takım içinde yarattığın trabzon mafyası da ortada. geçen bir röpörtaj yapmış kendisi şöyle buyurmuş : " takımda 5 yabancı varken italyan stili oynamamızı beklemek mümkün değil, prandelli varken mutsuzduk" birincisi neden oynayamıyorsun ? çünkü kendini yenileme çaban yok. ikincisi, prandelli sizi pohpohlamadı istediğiniz 11'leri çıkarmadı bu nedenle sevmediniz. kısacası selçuk tam bir türk aklı olan yetenekli bir orta saha oyuncusu fakat galatasaray'da mesele yürekten oynamaktır. takım içinde takım yaratanlardan maalesef bir tanesi. aldığı parayı haketmeyenlerden.
App Store'dan indirin Google Play'den alın