• 295
  fenerbahce’ye yakısan profilde bir tip.yeni nesil mahmut uslu, murat ozaydınlı.. tribunde galatasaray taraftarına mesale atmasıyla yabancı belgesellerde ovunen, arabistan’da iyi cevre yapmıs fakat dusuk ıq’lu. ali koc’tan farkı fakir olmasi. yoksa zeka seviyeleri birbirine yakın. yonetimde gorevi algı yaratmak, manipulasyon. kendilerine 3 penaltı verilse, mac cıkısı mikrofonlara hakkımız yendi diye aglayıp kontra algı yaratmak. yalan, dogru onemli degil. medya zaten ellerinde oldugu icin algı yarattıktan sonra whatsapp grubundan yayılıyordur herhalde ahmet ercanlar, sabuncuoglu gibi isimlerle. galatasaray’lı olsaydi utanırdım.
 • 296
  asalak ya da parazit, bir canlıya bağımlı olarak yaşayabilen ve üzerinde yaşadığı canlıya zarar verebilen organizmadır. bu canlılardan kimileri mikroskobik boyutlardan erginlikte çok büyük boyutlara ulaşabilecek değişimlere sahip olabilirler.

  asalaklık veya parazitlik, parazitik hayatın herhangi bir şeklini benimsemiş bir organizmanın göstermiş olduğu parazitlik eylemidir.

  bir asalak üzerinde yaşadığı canlının besinine ortak olarak yaşamını sürdürür. besine ortak olması ise üzerinde yaşadığı canlının zayıf düşmesine ve hastalanmasına neden olur. günümüzde bilinen birçok hastalık asalaklar neticesinde meydana gelir.

  asalakların en bilinenlerinden birisi ise kedi, köpek ve sığırlarda yaşayan şerittir. şerit başlangıçta kistle kaplı bir yumurta halinde iken konak canlının sindirim sistemine geldiği zaman sahip olduğu kisti kırarak erginleşmeye başlar ve hayvanın bağırsağına yerleşir. benzeri durumlar genellikle ya konağın zarar görmesi ya da bağışıklık sisteminin uyum göstermesi ile sonuçlanır. kimi kurt türleri nadiren de olsa beyin ve karaciğer gibi organlara zarar verebilmektedir. gezici bir asalak olan askaris yoğun vakalarda çok yaygın olmasa da kazara akciğere girerek çıkamayabilir veya karaciğerde apseye neden olabilir. ölümcül durumlar genelde hatalı konaklarda görülmektedir, örneğin beyaz kuyruklu geyiğin beyninde yaşayabilen parelaphostrongylus isimli asalak mus'larda sık sık fatal nörolojik vakalarla sonuçlanmaktadır. ayrıca virüsler canlı hücrelerde replike olabilirler ve hücresel parazitler olarak tanımlanmaktadırlar.
App Store'dan indirin Google Play'den alın