resim
Olimpiu Vasile Moruţan
Takım:Ankaragücü
Mevki:Sağ Kanat
Yaş:24
Boy:1.73
Uyruk:Romanya
 • 2328
  anladığımı anlatayım. oyuncuyu 3 milyon€’ya ankaragücü’ne sattık. fakat galatasaray’ın oyuncuyu aynı ücrete geri alabilir maddesi var. sanki orada bazı muhabbetler dönmüş gibi duruyor.
  tahminince galatasaray oyuncuyu sattıktan sonra bir sene sonrasında geri almak için tekrar 3 milyon€ üzerinden bir anlaşma yaptı. fakat bu anlaşmada oyuncu belli bir maç sayısına ulaşırsa bu anlaşma iptal olacak şeklinde bir madde vardı. bunu da isteyen büyük ihtimalle ankaragücü. çünkü eğer ki oyuncu tutar çok iyi oynarsa tekrardan 3 milyon€’ya galatasaray’a vermek istemdiler.
  fakat tutmazsa sadece ücretsiz olarak kiralamış olacaklardı.
  bu durumun bize artısı ise becali’ye 1 milyon€ şampiyonlar ligine katılma bonusu ödenmeyecekti. bu durumu öğrenen becali ise galatasaray’ı uefa’ya şikayet etti.
  peki emre belezoğlu bir anda bu durumu durduk yere neden açıkladı sizce?
  galatasaray’ı belkide zor duruma sokabilecek bir anlaşmayı emre belezoğlu neden açıkladı?
  bence galatasaray taraftarının odaklanması gereken durum yönetim yaptığı anlaşma değil de bu durum durduk yere neden açıklandı ve bu durumu kim ortaya çıkarmak istedi?
 • 2329
  böyle bir anlaşman varsa bunun birde gizlilik nda sözleşmesi imzalanması gerekir. eğer bu açığa çıkartılırsa çok büyük cezalar karşı tarafa yükümlülük sağlanır. umarım bizim çok başarılı yönetimimiz bunu akıl edip nda anlaşması sözleşmeye koydurmuştur. eğer öyleyse emre belezoğlunun açıklaması büyük derecede kendi ayağına sıkmaları demektir.
 • 2330
  geçmiş yonetimlerimizde birçok yanlış vardı ama bir doğru varsa o da kap aciklamalariydi. adamın bonusundan menajer komisyonuna kadar her şeyi en ince ayrıntısına kadar açıklıyorduk. son zamanlarda bu da bozuldu malesef. morutan hakkındaki iddaalar doğru ise bu kap isine bir el atılması gerekiyor bence. devlet sadece bizi de bütün büyük kulüplerin kap aciklamalari ile ilgili yaptırım uygulamalı. kimse gizli bir açıklama yapamamalı.
 • 2331
  bonservisiyle sattığımızı sandığımız ancak opsiyonlu gönderdiğimiz ortaya çıkan oyuncu. gerçekse büyük skandaldır.

  misal şu olay yüzünden spk ceza kesse itiraz etmek için ağzımızı açamayız. ayrıca hukuki boyutunun yanında şeffaflık açısından da büyük skandaldır. hiç bir yöneticinin galatasaray’ın kurumsal kimliğine ve şeffaflığına itibar suikastı yapmaya hakkı yoktur.
 • 2334
  kap açıklaması açıkçası zaten açık. 3 e yarısını sattın 3 e geri alabiliyorsun. yine 3 e karşı takım kalan %25 ini alabiliyor. ben açıklandığı gün oyuncunun geri gelmek üzere gönderildiğini anladım. yatırımcıda bu riski görmüştür. kap açıklamaları taraftar için değil yatırımcı için yapılmakta.

  açıkçası o açıklamadaki riski görmeyen kişi yatırım yapmasın.

  nasıl haklı olunabilirdi. 3 milyona geri alma opsiyonunu açıklanmamış olsaydı bu yatırımcıyı kandırmaya yönelik bir hareket olurdu.

  taraftarın her şeyi bilmesi gerektiği kanısına nereden varıldığı da merak konusu.

  ayrıca; x bir şirket satın alma yada borçlanma yaptığında anlaşmasının tüm detaylarını açıklamaz bazen de açıklayamaz. sözleşmeler ve anlaşmalar tek taraflı değildir.
 • 2335
  tahminimce steaua bükreş'e bonus ödemesi yapmamak için kendisini ankaragücü'ne bonservis ücreti olmadan sattık ama 25 maç ilk 11 oynarsa 3 milyon euro ödenecektir gibi bir madde ekledik.

  25 maç oynamazsa, galatasaray ücretsiz geri alabilir veya 25 maç oynar ve ankaragücü 3 milyon euro öderse de galatasaray 3 milyon euro'ya geri alabilir gibi bir durum vardı. 3 milyon euro'ya ankaragücü'ne gider ve galatasaray 3 milyon euro'ya geri almazsa da morutan'ın önümüzdeki satışından %50 gibi bir paya sahip olacaktı.

  sonuç olarak, galatasaray'ın kap'a açıkladığından farklı bir durum olduğu ortada.
 • 2336
  --- alıntı ---
  3.000.000 euro transfer bedeli tutarı ile futbolcuyu şarta bağlı geri transfer etme hakkı bulunmaktadır.
  kamuoyuna saygıyla duyurulur
  --- alıntı ---

  şarta bağlı? burada açıkça bildirilmiş. kap açıklamasın dan farklı bir durum söz konusu değil.

  burada problem ankaragücü'nün verecek 3 milyonu olmadığı için anlaşmada bizim almamızı engelleyen maddenin devreye girmesini istemiyor.
 • 2337
  muhtemelen ankaragücü'ne satılmamış, kiralanmış olan oyuncumuz. anladığım kadarıyla o dönemde transfer yapmamıza engel olduğu söylenen limit problemi nedeniyle böyle bir formül bulunmuş. açıkçası bazı konularda eleştirdiğim yöneticileri bu konuda suçlayamıyorum. düşündüğüm gibi bir şeyse oldukça yaratıcı bir çözüm. vaktiyle diagne'de falan aklıma geliyor fpf'den kaçmak için bunları yapmıştık. olağan işler.
 • 2338
  olay gayet basit. x maçta ilk 11de başlamazsa galatasaray oyuncuyu 3 milyon euroya geri almak zorundadir şeklinde bir madde var belli ki sözleşmede. "kulübümüzün 3.000.000 euro transfer bedeli tutarı ile futbolcuyu şarta bağlı geri transfer etme hakkı bulunmaktadır" cümlesi muhtemelen bir hak değil zorunluluk. şimdi de o maç sayısına 1 maç kaldığı için ankaragücü oynatmıyor. mitdsjö'de de başka türlü bir hesap varmış gibi geliyordu bana en başından beri, morutan'da da. çünkü bir anadolu kulübünün neredeyse takımın tamamı için bile harcamadığı bonservisi bir oyuncuya vermesi akıl mantık çerçevesinin dışında.
 • 2341
  kap'ta yer alan "şarta bağlı geri transfer etme hakkı" açıklamasıyla çubuklu tosun'un açıklamaları aynı yola çıkmamaktadır.

  kap'ta kastedilen şeyde bonservisiyle adama vermişsin, ilerleyen zamanlarda bir yıl kafana eserse o şartı yerine getirerek geri transfer etme hakkına sahip olduğundur. ama zorunluluğun yoktur. günün birinde istersen alırsın. hak yani. bonservisi sende değil şu an, o kap açıklamasıyla adama vermişsin.

  çubuklu'nun kastettiği ise belli bir maç sayısını geçerse bonservisin yürürlüğe girmesi. yani genel olarak bildiğimiz şarta bağlı, opsiyonlu kiralık transferi.
 • 2344
  fenerbahçeyle beşiktaş’ın özkaynağın bilmem kaçını geçmediği sürece hiç bir veriyi açıklamadığı yerde, anlaşmasındaki bazı detaylar açıklanmadı diye galatasaray’ın eleştirildiği oyuncu.

  ne ankaragücü morutan’a ne de pendik midstjö’ye 3 milyon euro verebilir, ffp, bonus iptali türlü sebeplerle bu anlaşmalar yapıldı ve kitabına da uyduruldu. ortada bir sorun göremiyorum.

  diğer noktaya gelirse mustafa cengiz yönetimi her şeyi açıkladı diye övülüyor, 9 milyon euro bonuslarla sözleşmesi olan falcao 5 diye, 2.8 bonuslarla sözleşmesi olan omar ise 1.4 diye açıklandı, ha bu yönetimin tercihidir ve spk kurallarına aykırı da hiç bir şey yoktur.

  bb, ffp, limit derken bir ton sorunla karşı karşıya kalıyoruz, bırakın da bu kadarı yapılsın.
App Store'dan indirin Google Play'den alın