resim
Mustafa Cengiz
Görev:Başkan
Doğum:25.12.1949
Ölüm:28.11.2021 (71)
Uyruk:Türkiye
 • 6416
  galatasaray maddi reformları konuşabiliyor ve gerçekleştirebiliyorsa mimarı rahmetlidir. ilk harcı da kendisi atmıştır. sayesinde galatasaray bugün bankalar birliğinden çıkmayı konuşabilmektedir. mekanın cennet olsun, allah gani gani rahmet eylesin, aslan mülkiyeli.

  "benim kararım var, maç öncesi ve maç sonrası, maç sonrası öfkeyle ya da sevinçle söylenen her sözde eksik yada fazla vardır, hep bunu ifade ettim. fakat şunu soyleyebilirim, sırf burada durduğunuz icin, medyaya olan saygımdan. kelimelerin tukendiği anlar vardir, kelimeler tükenmiştir. fakat bir tek beyit aklima geldi; " geçme namert köprüsünden ko aparsın sel seni, yatma çakal yatagında ko yesin aslan seni saygılar sunuyorum". mustafa cengiz , 23 kasim 2018.
 • 6418
  kendisini sevip saymakla birlikte döneminde yapılan yorumların çoğu "hastasın istifa et", "hocamızı yalnız bıraktın istifa et", "susuyorsun istifa et", "bizi transfersiz bıraktın istifa et", "profesyonel dünyanın umulmadık bariyerleri istifa et" vb şeklinde olan rahmetli başkanımız. he, yine de erden timur'un yüzü suyu hürmetine kabullenmek zorunda kaldığım dursun aydın özbek'e bin kere tercih ederim, orası ayrı.
 • 6419
  beyin fonksiyonlarını çok ciddi şekilde etkileyen o lanet hastalığa yakalanmadan önce karıncanın belini o kadar incitmezdi ki, gerekli zekâ seviyesinden ve kültürel birikimden yoksun pek çok kişi yaptıklarının büyüklüğünü anlayamadı. bizim taraftar arasında da çok var.

  "bir uçağın kalkışı gibi yükselişteyiz, umarım biz kuş sürüsüne çarpmayız." cümlesiyle suyun karşı tarafına verdiği gözdağının, inna fetahne leke fethan mübina ile karşı tarafı şeytanlaştırıp pasifize etmesinin, "mental gelişimi fetüste durmuş" ifadesiyle küçük şikecilerin 80'li yıllar algısını başlamadan bitirmesinin değerini anlamayanlar tarzını "iki beyit" diye küçümseyebilir. kendisinin hastalanıp etkinliğini kaybetmesi ve kuş taifesinin kudurukluğunun arşa çıkması arasında zamansal olarak ciddi bir yakınlık da var oysa.

  arda turan'ı almak istememesiyle başlayan gerilim yüzünden terimistaların kendisine nefreti baki kalacak, bunun farkındayım. üç kişiden oluşan yönetim kadrosu bazı konularda güdük kalıyordu, farkındayım. ama asla nefret edilecek biri değil, hastalanmadan önce galatasaray'a çok yakışan bir başkandı. sırf kulübün parasını sokağa atmaması ve 2019-2020 sezonu için yok pahaya kurduğu her bölgeye üçer alternatifli hayvani kadro bile iyi anılması için yeterli benim açımdan. finansal ve politik açıdan baş edilemeyecek güçteki sermayederlerle algı boyutunda verdiği mücadelenin anlaşılabilmesi için ise b12'den fazlası gerek, üzgünüm.

  ekleme: "fetö bittikten sonra kim kaç kere şampiyon oldu, kim olamadı, bakılsın" deme cesaretini gösterebilmiş tek kişi de kendisidir. tarih 13 ocak 2020, lanet hastalık patlamadan birkaç ay öncesi.

  ekleme 2: aynı konuşmada şunları da demiş: "oyun oynanırken kural değiştirilmez sözünden neden sadece fenerbahçe kulübünün başkanı rahatsız oluyor. bu kuralın değişmesinde fenerbahçe'nin bir dahli yoksa rahatsız olabilecekleri bir durum da yok! fenerbahçe'ye ne oluyor, neden savunmaya geçiyor? bu kuralı tff ve yayıncı kuruluş değiştirdi! peki şunu merak ediyorum; fenerbahçe'ye ne oluyor? fenerbahçe'nin bu konuda ne gibi bir durumu var? bu kararda fenerbahçe'nin bir dahli var mı ki savunmaya geçiyor? neden?" bu konuşmalardan sonra konu hızla kapanmıştı ama kendisinin savunulacak bir tarafı yok. evet.
 • 6420
  kendisine başarısız olduğu konular üzerinden güzelleme yapmak insanları bir nevi ölünün arkasından konuşma pozisyonunda bırakıyor, kendisi rahmetli oldu ve bazı konulara cevap verme şansı yok o yüzden bu durum üzücü ve fazla kaşımamak lazım lakin bundan sonraki yönetimlerin dikkat etmesi için her dönemde yapılan yanlışları bazen hatırlamak gerekiyor.

  kulübün haklarını savunma konusu ve transferler konusunda yönetim olarak savunulacak bir tarafı yoktur. bunun rahmetlinin hastalığı ile de bir alakası yok çünkü hasta olmadan önce de doğrandık sadece sonu iyi bitti diye görmezden geliyoruz. rahmetlinin hasta olduğu 2020-21 sezonunu hep birlikte yaşadık gördük. ondan önceki sezon 6 saniye kuralı uygulanmaya kadar ileri giden şerefsizliklerle karşı karşıya kaldık. ondan önce şampiyon olsak dahi 2018-19 yılında neler yaşadığımızı bir allah bir biz biliriz. 2017-18'de biraz daha rahattık çünkü beşiktaş tarihinin en iyi kadrosunun şampiyon olacağını düşünüp bizi ciddiye almamışlardı.

  bir kaç senedir sistematik şekilde bir operasyon çekiliyor olması taraftarımızı ister istemez biraz sindirmiş olabilir, fakat galatasaray'ın 35 milyonluk bir camia olduğunu unutmamak lazım. sırf bu yüzden bile sahip olduğu gücün farkında olan yönetimlerce yönetilmesi elzemdir.
 • 6422
  galatasaray yönetimleri her daim güçsüz olmuştur. rahmetli mustafa cengiz'in yönetiminin gücü de bir şeye yetmiyordu mevcut yönetiminde. fenerbahçe şu an lobi olarak çok güçlüyse tüm geçmiş yönetimlerin suçu. ya bizim bir başkanımız* şikeye "kumpas" demişti herkes boşa konuşuyor.

  galatasaray yönetimleri güçsüzdür. mustafa cengiz de öyleydi dursun aydın özbek de. mustafa cengiz biraz daha göz önündeydi ve biraz daha fazla açıklama yapıyordu o kadar. parasal konuları falan bilemem ama kulübün haklarını savunma konusu hep böyle olmuştur.

  allah rahmet eylesin güzel bir insandı. çok da iyi galatasaraylıydı. yanlışları olmuştur ama her daim iyi anacağım kendisini.
 • 6423
  galatasaray'da başkanlık makamının en üst makam olduğunu, burada hiçbir maaşlı çalışanın galatasaray başkanına kılıç çekemeyeceğini hatırlatan bir diğer galatasaray başkanı.

  sağlığını, hayatını gerçek anlamda bu kulübe feda etmiş, suyun öte tarafına hiç geçmemiş bir karakterdir. ayrıca en sevdiğim üç galatasaray başkanından biridir.

  diğer iki başkan ise;

  (bkz: ünal aysal)
  (bkz: faruk süren)
 • 6424
  arkadaşlarımla kurmuş olduğum derin gs whatsapp grubumuzun profil fotoğrafı olan, aklım yetmeye başladıktan sonra görmüş olduğum en olgun, kaliteli, nazik, sivri dilli galatasaray spor kulübü başkanlığı yapmış kişidir. başarısına başarısızlığına hiç girmeyeceğim ancak “iki beyitlik” bir başkan hiçbir zaman olmadı. bu küçümsemeyi hak edecek hiçbir şey yapmadı. bazı eleştirilere söz söylenen kişiden daha çok üzülüyorum. içimiz bu kadar kararmasın lütfen.

  minik bir edit: fatih terim hayatında vermiş olduğu her kararda, veya belirtmiş olduğu her düşüncede haklı değildir. mustafa cengiz ile ilgili düşüncelerinin de hepsinde haklı değildir doğal olarak. tıpkı ünal aysal ile tartışmalarında milli takıma gittiğinde haklı olmadığı gibi.

  özetle, mustafa cengiz’e yapılan hakaretler hoş değil. bunun balık hafızalı olmakla da alakası yok. tam tersine balık hafızası göndermesinde bulunanlar bir üst paragrafta yazanlardan sonra önce kendilerini sorgulamalıdır.

  tekrar etmekte de fayda görüyorum, kalbimiz bu kadar kararmasın, bu kadar çirkinleşmeyelim.
App Store'dan indirin Google Play'den alın