resim
Muhammed Kerem Aktürkoğlu
Takım:Galatasaray
Mevki:Sol Kanat
Yaş:25
Boy:1.73
Uyruk:Türkiye
 • 9016
  kerem inşallah bu kötü döneminden çıkacak. kendisi bir önceki iyi olmayan döneminde icardi ile oynayarak katkı vermişti. bence yine bu yolu seçmeli. skor katkısı vereceğim diye kendini strese sokmasına gerek yok. sen fiziğin, çabukluğun ve adanmışlığınla illa bize destek verirsin. icardi yerine farklı yetenekli oyuncularımızla da oynamaya çalışmalı. mertens çeker asar doksana, ziyech her türlü yetenekli. icardi çok yetenekli, bitiriciliği çok üst düzey fakat artık keremin hamleleri çok tahmin edilebilir. topu alıp, kafasını kaldırıp, icardi'yi arayan bir oyuncuya dönüştü. barış ile kıyaslamak istemiyorum fakat barış fizik hariç diğer futbol ihtiyaçlarında dünya yıldızı mı değil. örneğin icardi kadar bitirici mi? ziyech kadar şutör mü? mertens kadar oyun okuması yüksek mi? hiçbiri değil aslında. fakat hiçbirinde de tamamen 0 değil. hepsinde orta - iyi üstü.

  zaha'nında bence en büyük sorunu bu. tahmin edilebilir oyuncu olduğun zaman, savunulman çok kolay oluyor. zaten anadolu takımları 1 e 1 savunmuyor seni, topun arkasında yığınla adam bekliyor. üstüne icardi'ninde fiziki olarak iyi durumda olmaması kerem'i olduğundan daha kötü gösteriyor.

  bunların hepsi şikayet değil. inancımız tam, bu taraftar senin arkanda kerem. bizleri şampiyon yapacaksın, o kupa ellerinde kalkacak.
 • 9018
  sahada ne yapmaya çalıştığına anlam veremediğim oyuncu. bence kendisi de bilmiyor. umarım 15 nisan 2024 alanyaspor galatasaray maçında oynadığı bölümü açar bir izler. kerem iyi yaptığı şeyleri yapmayı bıraktı, sen çalımını atıp kanattan bindirirken iyiydin be kero, direkt oynarken iyiydin, golü düşünürken iyiydin. şimdi top gelse de hemen icardi'ye sikko bir pas atsam diye bekliyorsun. çık artık şu kafadan, sen her zamanki gibi oyna. icardi müsaitse yine ver pasını, tutan yok.
 • 9019
  topa her değdiğinde herhangi bir kronometrenin devreye girmediğinin ve iki saniye içinde gol/asist yapmak zorunda olmadığının farkına vardığı anda seviye atlayacak futbolcudur. yaptığı bütün pas hatalarının ve top kayıplarının sebebi acelecilik ve panik. biz zamanla sakin oynamayı öğrenir diye düşündükçe maalesef günden güne artıyor gibi görünüyor.
 • 9020
  bu sene o kadar kötü maçlar çıkardı ki 15 nisan 2024 alanyaspor galatasaray maçı devre arasında oyundan çıkınca arkadaşlara da "niye çıktı ki lan en azından bu sefer zararı da yoktu" dedim. yani sıfır performans gösterdiği bu maç bana sorarsanız bu sene en iyi 10 maçı arasına rahat girer. çünkü malum kendisi normal şartlarda eksi yazıyor. 30dan aşağı top kaybı yapan, %50nin üstünde pas isabetiyle oynayan bir kerem'e ben kötü demiyorum artık.

  neyse ikinci yarı oyundan çıkmasa elbet denk gele attığı paslardan biri icardi'yi bulacak, sofascore oraya 7.2 yazacak, bir sürü yazar da başlığına doluşup "siz ne anlarsınız eşşekler adam kilit pas atmış, bak sofascore 7.2 vermiş, aşkım hayatım benim" diye yardıracaktı. bu maçın diğerlerinden farkı erken çıkması ve gözümüzün gördüğünün saçma sapan verilerle boyanamaması. yoksa başta dediğim sezonun en iyi 10 performasından biriydi. yavşak sofascore sen de yazsana oraya 8.3 falan milletin yüzünü düşürüyorsun.
 • 9021
  ali sami yen'de mutlaka destek çıkılması gerekiyor.
  taraftarımızın etkisini olumlu yönde kullanarak kendisine moral vermesi gerekmektedir.

  form düşüklüğünde çok kafaya takıyor, düzeleceği yere daha da kendisini yiyip bitiriyor. son maçlarda iyi bir kerem aktürkoğlu'na ihtiyacımız olacak. ilk 11 başlasın ya da başlamasın mutlaka motive edilmeli.

  kötü dönemler olur, bu sene tüm oyuncularımız yaşadı. buradan da çıkacaktır.
 • 9022
  kerem'de sürekli bir "futbola geç kaldım." hissi var diye düşünüyorum. ufak bir aksaklıkta çabucak demoralize olması da, hep bir panik halinde bir şeyleri ıspatlama çabası da bundan sanıyorum. ama kaçırdığı bir şey var: önünde futbol oynamak için 10-12 yıl var. bu yıllar boyunca bana başakşehir'de mobbing yaptılar, ben de sevilmeyenlerdenim diye hayıflanmayı mı düşünüyor acaba? bu geç kalmışlık duygusundan sıyrılmalı artık.

  taraftar kızar da, söver de; duymayacaksın. profesyonellik böyle bir şey. tüm enerjisini saha dışına vereceğine işine odaklanmayı bilmeli. barış'ın geçen sezon yediği hakaretleri dizsek, burdan erzincan'a yol olur. ama adam icardi'li, mertens'li takımın yıldızı oldu bir senede.
  hem kariyeri hem mental sağlığı açısından en iyisi kendisini geliştirmeye, futbolu öğrenmeye kafa yorması olur. daha çok genç ve hâla büyük bir yıldız olabilir.
 • 9025
  https://www.instagram.com/...gsh=ZG96N3lkMndlMTdn

  zaha nasıl kötü performansını insta'dan özlü söz paylaşarak telafi ettiğini sanıyorsa kerem de aynı işlere girmeye başladı. özlü sözlerle, ayetlerle, hadislerle kimseye bir şey anlatmaya gerek yok. sahaya çık, performans ver, taraftar seni bağrına basar zaten.

  hakim ziyech devre arasında gitmek istedi diye neler neler yazıldı hakkında, şimdi bak bakalım başlığı nasıl. kötü performans için de dış etkenleri suçlamayı bırak. ayağına gelen topu her pozisyonda kaybediyorsan bunun tribünlerle alakası yok.
 • 9026
  kerem bu takımın kaptanı. bu takımı sahipleniyor.

  form düşüklüğü yaşıyor. onun bölgesinde oynayacak barış ve zaha gibi kaliteli oyuncularımız var. herkes sakin olsun.

  yolun sonu görünmüşken kendi oyuncumuzu yemeyelim. nerelerden geldiği ve bize neler verdiğini biliyoruz. hakkını yemeyelim. kötü insanların önüne atmak yerine bizim olanı korumalıyız.
 • 9027
  çok sevdiğim bir oyuncu kendisi. her kötü gününde arkasında durdum, yeteneğine güvendim, potansiyeline laf söyletmedim. ancak ne olduysa bu sene şampiyonlar ligi maçlarından sonra geriye gitti. hem mental olarak hem fizik olarak şu an çok kötü durumda. formasını barış alper'e kaptırdı. barış her şeyiyle öne geçti kerem'in. savunma zayıflığı, bitiricilik zayıflığı, ilk kontrol ve kondisyon zayıflığı baş gösterdi.
  dün bir pozisyonda ben de kendisine baya yükseldim. ilk yarının son dakikalarında sol çizgide mertens topu ayağına aldı ve pas atacak arkadaşını aradı. kerem sürekli rakibin arkasına geçip saklandı. sorumluluk alıp topu çevirmedi. o kadar müsait bir pozisyonda bir adım geri gelse topu alacakken rakibin sürekli arkasına geçti. işte o an kerem'in oyundan alınacağı belli oldu. nitekim çok doğru bir hamleydi de.
  inşallah son düzlükte kendisini toplar ve şampiyonlukta yardımlarına devam eder. kendisine oyun olarak hala ihtiyacımız var. yalnız bir süre yedekten girmesi hem onun için hem takım için daha sağlıklı olacak.
  (bkz: 15 nisan 2024 alanyaspor galatasaray maçı)
 • 9028
  top kontrol yeteneğinin form ile ilgisi nedir anlamıyorum. eleştirildi diye bir oyuncu top kontrol etmeyi beceremiyor mu yani? hani topu alsa yüzünü rakibe dönse ama çalım denemeye, top sürmeye veya risk almaya korksa tamam eleştiriler yüzünden sinmiş oyunu etkilenmiş diyeceğim. ama kerem ya topu hiç kontrol edemiyor ya da aldığı topu 2-3 saniye içinde ezbere icardi'ye şişirip kaybediyor. eleştiriden etkilenmek bunun neresinde?

  dün barış alper sol kanada geçince kerem'in yapması gereken ne varsa hepsini harfiyen yaptı. top aldı, top tuttu, adam geçti, pozisyon hazırladı. üstüne de gol attı.
  kerem sol kanatta ne yapıyor peki? kenar çizgi ile icardi'nin yanı arasında bek ile stoper arasında bir yere konumlanıyor, o sıkışık alanda pas aldığında ya bir omuz darbesiyle ya da top kontrolünü kaybederek hızla top kaybediyor. kaybettiği topu kovalamama huyu türedi üstüne bir de. 1 maç 2 gol atıp 5 maç takımı sabote etmesi yordu.

  benim kerem'den beklediğim çıkıp gol atması falan değil. o işi yapacak icardi gibi bir makine, mertens gibi bir kalite var zaten. sen topu taşı, pozisyon hazırla, çizgiye inip orta kes golü zaten atarız. gol atmak için saçma sapan bir konumda bekleyip kaybettiği toplardan yediğimiz kontraları sayamadım. dün ilk 10 dakikada kaptırdığı toptan yediğimiz bir kontra vardı, sağdan oğuz çevirdi alanyalı forvet vuramadan nelsson son anda kesti. misal o golü yesek maç kim bilir nereye gidecek. sahada oynananı gördükçe kerem eleştirildiğinden böyle, haftaya 9 gol atacak muhabbetleri duymak iyice sıktı.

  dün maçtan çıktığı anda takım yağ gibi akmaya başladı. daha net nasıl izah edilebilir?

  (bkz: 15 nisan 2024 alanyaspor galatasaray maçı)
 • 9029
  kerem kendi kendini yiyor. bunu yapmayı acilen bırakmalı.

  en büyük sıkıntısı bu. sakin oynamayı öğrenmeli. geçen yıl barış alper aynı şekilde ne yapacağını kestiremiyordu topu ayağına aldığında. düşünmeden fiziği ile gidiyordu. sanki roller değişmiş gibi.

  nedendir bilinmez olmayan bir ispat çabası içerisinde kerem. kimse ondan bir şey ispat etmesini istememesine rağmen. şahsen eğer barış oynamayacaksa o bölgenin oyuncusu zaha olmalı. en azından top kaybı yapmıyor ve topu saklıyor. evet kerem kadar oyunun içerisinde değil fakat topu ona ulaştırdığınızda takımı ileri sürüklüyor.

  kerem top kaybı yaptığında inanılmaz büyük boşluklar veriyor kanadında. çünkü çizgiye basmak yerine gol atıp yada asist yapıp kendini ispat etmek için neredeyse 10 numara gibi içeri devriliyor. köhn de bir yere kadar yetişebiliyor. dün ilk yarı ve ikinci yarı arasındaki en büyük fark bu oldu. barış topu açıkta alıp içeri devriliyor ve topu kaybetmiyor. köhn de onunla daha dengeli çıkıyor. aksi halde sürekli oğuz'u kovalamak zorunda kalmıştı ilk yarıda. ikinci yarı ise oğuz onu kovalamak zorunda kaldı.
 • 9031
  uzun zamandır kötü oynayan kanat oyuncumuz. kötü oynamasından daha düşündürücü olanı ise sahada kendine olan güvenini tamamen kaybetmiş gözüküyor. hiçbir aksiyonunu inanarak yapmıyor. rakipler de zayıf karnını buldu artık. buna bir antitez geliştirmesi gerekiyor ama o motivasyonu hiç göstermiyor. bir şeylerden sıkılmış, bıkmış gibi bir havası var. misal çalım atmaya ya da pas vermeye çalışıyor, başarılı olamıyor. okey, bunda bir problem yok, hücum oyuncususun, her hareketin olumlu sonuçlanmaz. ama bundan sonra o hatanı telafi etmek için mücadele edersin. işte kerem’de bu hiç kalmadı, ben göremiyorum. vücut dili ‘yok artık, benden geçti, artık beceremiyorum, burada olmayacak artık’ diye bas bas bağırıyor.
 • 9033
  15.4.2024 alanya galatasaray maçından sonra ersun yanal demişti. ilk yarının sonunda %50 gibi bir pas isabetiyle oynamış. yani ayağındaki her iki toptan birini rakibe vermiş. korkunç bir oran. kalan 6 haftada ona çok ihtiyacımız olacak. hala en çok gole katkı veren oyuncularda icardi'den sonra ikinci sırada. yani hala çok değerli. ama kendine çeki düzen vermezse yeri yedek kulübesi olmalı.
 • 9034
  sezon sonu ayrılması taraftarıyım. inşallah iyi bir para kazanırız. en çok gıcığıma giden nokta ise sosyal medyadan her allah'ın günü alakalı alakasız eleştiri yalanların saf ayağına yatması. kerem'in formunu sadece kendisi değil kendisine düşmanlık besleyen galatasaraylılar da yedi. dua ettiği için eleştirildiğini bile gördük o yüzden buradayız.

  yolu açık olsun daha da bizde olmaz.
 • 9035
  galatasaray’ın iyi koruyamadığı evlatlarından biri.

  yurtdışına yıl sonu gidip bu toksik ortamdan çıkması lazım. futbol dışı konulara çok fazla kayıp kendini kanaat önderi gibi görmeye başladı. bu hem kendi konsantrasyonunu bozuyor, hem de polemiklere açık hale getiriyor kendisini. türkiye’de kalırsa, ramazan ayının önümüzdeki yıllarda daha da sezon içine doğru geleceğinden kendisinde bu düşüşün daha şiddetlenerek devam edecek olması olası.

  belki de hali hazırda dışarıdan cazip bir teklif aldı. sakatlanmamak ve bonservisini düşük tutturmak için frene basmış olabilir. düşük vitese atıp frene basmış gibi. suratında hırs ve istek gitmiş. konu sadece fiziksel düşüş değil.

  gene mantal olarak koruyamadığımız, güçlü kılamadığımız gençlerden bir tanesi.
 • 9036
  -15 nisan 2024 alanyaspor galatasaray maçında barış'ın iki golünü iyi izlemesi gereken isim. zira kendisinde de bu golleri atabilecek yetenek ve kalibre var. ne olduysa bir noktadan sonra özgüveninde ciddi gerileme oldu kendisinde. geçen senenin sonundan itibaren ayağına gelen her topta direkt icardi'ye bakıyor, onu arayıp bulmaya çalışıyor. halbuki yapması gereken basit oynamak, oyun ne gerektiriyorsa onu yapmak. barış'ın ikinci golünde icardi kendini yine boşa çıkardı ancak orada yapılması gereken kaleye şut atmaktı. barış da onu yaptı. eminim barış yerine kerem'i koysak icardi'ye pası atıp koşusuna devam edecekti. ve yüksek ihtimalle rakip pas arası yapacaktı. ders çıkarmalı kerem, ders çıkarabilirse gelişecek ve başarılı olacak.
 • 9038
  kerem'in doğuştan gelen bazı özellikleri var. bir kısmı karakteristik, bir kısmı futbola dair. pas isteyip alamadığı zaman o pası atmayan arkadaşını saha içinde binlerce taraftarın önünde terslemeyi, haşlamayı seviyor mesela kendisi. bu taraftarın tepkisi sonucu ortaya çıkan bir şey değil, neden-sonuç ilişkisini doğru kurmak lazım. kerem senelerdir böyle yaptığı için taraftarın bir kısmı ona karşı tepkili. örneğin ben. burada nedeni oluşturan faktör taraftar değil. neden kerem, sonuç taraftar. kerem aktürkoğlu en kısa mesafeden en yumuşak şiddetle atılmış toptan tutalım, en uzak mesafeden sert şiddetle atılan topa kadar her gelen pasta berbat bir top kontrolü yapan bir futbolcu. her maçta böyle. gol attığı maçta da böyle, gol atamadığı maçta da böyle. bunun da taraftarla, tepki ile zerre bir ilgisi yok. yine neden-sonuç ilişkisin doğru kurmak lazım. kerem kendisine atılan topları kontrol ederken istisnasız hemen her seferinde ağır saçmaladığı için, top kaybı yapan bir kanat oyuncusu. bu özelliği galatasaray'ın organize gelişen ataklarını öldürdüğü gibi, takım rakip sahaya kalabalık olarak yerleştiği için, rakibe hızlı oyun şansı da veriyor. takımın yüksek tempoda geri koşmasına sebep oluyor kerem. taraftar bu duruma bir maç bir şey demiyor, iki maç bir şey demiyor, üçüncü de "yeter artık" diyor. neden-sonuç ilişkisinde "neden" tarafı yine kerem aktürkoğlu yani, taraftar değil. neden kerem, sonuç taraftar.

  kerem'i senelerdir statta defalarca izlemiş biri olarak "taraftar yedi çocuğu" masalına inanmam asla mümkün değil. taraftarın en ufak tepkisinde bozulan, surat yapan, imalı imalı konuşan kendisi. ama her maçta saha içinde pas alamadığı zaman takım arkadaşına el-kol yapan, tribünlerin önüne atan, sahayı geren yine kendisi. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu derler adama. "çok çalışkan" şeklinde bir ön kabul elde etmiş bir futbolcunun çok uzun zamandır top kontrolü berbat, pas tercihleri berbat, pas isabet oranı berbat. gol attığı veya asist yaptığı zaman bütün bunlar hasır altı ediliyor. ben etmiyorum, edemiyorum ama bir kısım edebiliyor. gol veya asist üretemediği her maçta gerek karakteristik özellikleri gerek doğuştan gelen futbol yetenekleri olumsuz manada göze batıyor. bıkmadan, usanmadan yazacağım bunu; taraftarla maraftarla zerre alakası yok durumun. oluşan durumun nedeni kerem aktürkoğlu, sonucu galatasaray taraftarının tutumudur. kerem saha içinde sınırsız özgürlük isteyen, her şeyi yapma ve söyleme hakkını kendisinde gören ama kendisine hiçbir eleştiri, tenkit yapılmasını istemeyen bir genç. "höt" dendi mi bozuluyor. bir çocuğa bile "sen de sevmeyenlerdensin galiba" şeklinde konuşma yapıp, kameralar önünde mesaj verme derdine düşebiliyor. oyundan çıktığı, oyundan çıktıktan sonra galatasaray'ın sahaya akıl ve doğru futbol koyup 4-0 kazandığı bir maçtan sonra bile takım arkadaşlarının sevincine ortak olmak yerine; ayetlere/hadislere atıfta bulunup subliminal mesaj vermek derdine düşen bir mental yapı var elimizde. bütün bunları taraftar görüyor, insanlar görüyor. kimsenin derdi kerem'in veya bir başkasının dini hassasiyetleri değil. ama sen bireysel ve gizli yaşaman gereken inancını, taraftara ve camiaya mesaj vermek, ders vermek için kullanırsan, "dur bir dakika" denilir. bu durumun da "çocuğun dini yaşantısına bile karışılıyor" olarak yorumlanması işin kolayına kaçmaktır. gerçeği görmezden gelip, sorunu basite indirgemektir.

  attığı goller, yaptığı asistler, verdiği mücadele hepsi için teşekkürler ancak saha içi tavırları, ki bu karakteri kaynaklı, ve futbola dair geliştiremediği özellikleri sebebi ile her zaman eleştirilmesi gereken bir futbolcudur kerem aktürkoğlu. eleştiriye açık olması, eleştiriyi dikkate alması gerekirken, o tam tersine "küstüm oynamıyorum" diyor ve mesaj kaygısına düşüyor. kerem'in gözünde kendisi mükemmel bir futbolcu. eleştirilmesi veya geliştirilmesi gereken hiçbir yönü yok. karakteri mükemmel olduğu gibi, futbolu da kusursuz. burada tek sorun "dış güçler", bu durum özelinde dış güç de taraftarlarımız olmakta. bu çok sığ ve çok yanlış bir bakış açısı. bu bakışı maalesef bazı galatasaraylılar da doğru buluyor; daha kötüsü kerem bu bakış açısını tek ve değişmez doğru olarak görüyor. bu yanlış yolu tercih eden pek çok futbolcu oldu galatasaray'da ve sonuçlarına katlandılar. kerem'in bunu yaşamasını istemem ama görünen köy de kılavuz istemiyor maalesef.
 • 9040
  galatasaray kaptanlık pazubandını birçok kez koluna geçirmiş oyuncumuz. gösterdiği kötü performansın allah'ın onu sınaması olarak görmesi enteresan. inançlı biri olabilirsin ben de öyle olduğumu düşünüyorum ama olayı bağlamından kopardı iyice. sene başından beri aynı hataları yapıyorsun pek bir gelişme de yok. iyi oynadığında en çok övenlerden biriyim hatta öyle top oynadığı maçlar var ki ağzım açık izlemiştim. neredeyse amatörden bulup getirdi galatasaray. şimdi ülke çapında star oldun, milli takımda oynuyorsun neyin sınaması abi? eğer gerçekten böyle sınanıyorsan sabah akşam uyumadan şükret dünyada insanlar ne dertlerle sınanıyor. kötü oynadığında sana destek oluyoruz ama senin böyle salağa yatman gerçekten enteresan. maç sonu çıkıp kötü oynadım ama elimden geleni yapıyorum daha iyi olmak için çabalayacağım desen gıkını çıkarmaz kimse ama her kötü oynadığında böyle yapacaksan sene sonu gitmen en hayırlısı olacaktır.
App Store'dan indirin Google Play'den alın