resim
Muhammed Kerem Aktürkoğlu
Takım:Galatasaray
Mevki:Sol Kanat
Yaş:25
Boy:1.73
Uyruk:Türkiye
 • 7301
  kendisi hakkında yapılan yorumlar beni oldukça germeye başladı. yazmayacağım dedim ama yine yazayım. son iki sezonda takımın sol kanadında oynadı ve etkili oldu. wilfred zaha sola geçinceye kadar sene başında da gayet etkiliydi. zaha sola geçince, on numaraya geçmek zorunda kaldı. alışkanlığı olmayan bölgede oynayamadıkça da formu düştü. formu düşünce de daha çok top kaybetmeye, daha çok pas hatası yapmaya başladı. artık çok basit golleri bile kaçırıyor. bu neden sonuç ilişkisini kurmak bu kadar da zor olmamalı.

  bugün oynanan maçta dries mertens'i herkes izledi. pas istasyonu olmak için durduğu yerler, pası çıkarmadan bir değil iki defa çevre kontolü yapması, top ayağına geldiği andaki sakinliği gibi faktörlerle maçı çözdü. kerem'de bunlar var mı? yok. o zaman bu çocuğun oynayamayacağı bölgede harcandıkça formunun düşmesi normal değil mi, yoksa ben mi çok farklı düşünüyorum?

  bugün zaha şahane bir gol attı. ancak ben hala yazın durduğum yerdeyim. senin liginde yabancı sınırı varsa kerem'in yerine yabancı oyuncu almak için iki yolun var. ya yabancı sınırını kaldırtacaksın ya da kerem'in yerine oynayacak yerli oyuncunu belirleyeceksin. fakat sen öyle bir takım kuruyorsun ki on numara, stoper ve sol bek bölgelerin yerli oyuncular için açık kalıyor. sonra kerem de on numarada oynayabilecek ve fiziken iyi durumda olan tek yerlin olduğu için oraya çekiyorsun ve transfer oburu taraftara meze yapıyorsun. bu çocuğa yazık. hele de bu maçın ardından manchester united maçına mertens yerine kerem ile başlar ve kerem formsuzluğunu sürdürürse kerem'i bu kez taraftarın elinden kimse kurtaramaz. cidden yazık.

  (bkz: 25 kasım 2023 galatasaray alanyaspor maçı)
 • 7302
  mevcut formunu beğenmesem de eleştirilmesi gereken ilk konu oynadığı futbol olmayan oyuncu. 25 kasım 2023 galatasaray alanyaspor maçında tete'nin attığı şuttan sonra verdiği tepki asıl düzeltmesi gereken konu.

  gerçekten tete'nin tercihi pas olmalıydı o pozisyonda, hatalı bir karar verdi ama buna verilen tepki de bu olmamalı. skor 4-0 lehineyken hem de. aşırı memnuniyetsiz bir profil. sahada performans veremediği her an her şeyden, herkesten şikayetçi. bir iş arkadaşımın beni insan önünde her hatamda bu şekilde eleştirmesi, hem de bunu beden diliyle yapmasından hiç hazzetmezdim. bunu zaha da yapıyor bazen ama kerem gerçekten hiç destekleyici davranışta bulunmuyor. hep isyan.
 • 7303
  eylül ayından beri oldukça bitik durumda ama kendisi hakkındaki en ağır entryim sadece dinlendirilmeli olmuştu.
  fakat tete'nin pas vermeyip şut çekmesine, el kol yapıp bir şeyler söyleyerek sert bir tepki gösterdi. işte o olmaz. bu tür itici işlere kesinlikle girmemeli.
  kendisini çok sevmeme rağmen 2 aydır kaçırdıklarıyla, top kayıplarıyla, vermediği paslarla takım arkadaşlarınca benzer tepkiler görseydi hoşuna gider miydi mesela ?

  (bkz: 25 kasım 2023 galatasaray alanyaspor maçı)
 • 7307
  kerem en iyi günlerinde bile hata yaptığında kendine veya istediklerini yapmadığında takım arkadaşlarına hep sert tepki gösterdi. genelde mükemmeliyetçilik ve cezalandırma şemalarında bu tip yargılayıcı tavırları görürüz. inanın siz bunu 10 görüyorsanız, kerem kendi içinde bunu 100 yaşıyor, iyi olduğu maçlarda bile. bu onu bünyesinin güçlü olduğu zamanlarda yukarı çekti, çekecek ama tökezlediğinde de ekstra aşağı çekecek bir unsur. dengelemesi çok zor bir konu.

  şu anda kendini takımdaki konumu itibariyle rahat ve güvende hissetmediği için muhtemelen (sempatetik dediğimiz) sinir sistemi daha da aktive olmuş durumda. bunun geçmişiyle, yaşadığı mobbingle, daha pek çok konuyla ilgisi var.

  hataları ve hayatı olduğu gibi kabul edebilme konusunda alması gereken yol var ama karakterinin temelini dirayet oluşturduğu için buradan da zamanla derslerini çıkaracaktır ve kafasını kaldıracaktır.

  ne seviyede psikolojik destek alıyor bilmiyorum ama bu köşelerini biraz yumuşatabilirse kendi canı da daha az acıyacağı ve kafasını rahatlıkla oyuna verebileceği için hepsini en kısa sürede aşmasını temenni ediyorum ve aşacağına inanıyorum. bugün topun değerini bildi, sakin ve doğru oynadı.

  (bkz: 25 kasım 2023 galatasaray alanyaspor maçı)

  mükemmeliyetçiliği daha yakından anlamak isteyenler için çok yeni şöyle bir video paylaşmıştım:

  https://www.youtube.com/...9ZR81KRUM&t=236s
 • 7308
  bugünkü maçta dinlendirilmesi bence isabetli bir karardı. ligde 2-3 maç daha dinlendirilmeli ki buna da ihtiyacı var bence. geçen sezon geç bitti, hiç tatil yapamadı desek yeri var.

  maç özelinde ise mertens'ten dersler çıkarmalı. mertens de orjinal 10 numara değil. ama basit oynayarak, üçgenler kurarak, topu eveleyip gevelemeden, basit top kayıpları ve pas hataları yapmadan takımı hücumda aşırı rahatlattı. attığı goller önemli değil, kerem'in kaçırdıkları da. doğru oynadığın vakit hem takım üretken oluyor hem bir şekilde golü buluyorsun.

  umarım ligde birkaç maç daha mertens benzer bir oyun oynar ve kerem dinlendirildiği bu süreç boyunca çıkarımlar yapmaya odaklanır. çünkü mertens'in bugün yaptığı her şeyi kerem de pekala yapabilir.

  (bkz: 25 kasım 2023 galatasaray alanyaspor maçı)
 • 7310
  napoli ve belkçika efsanesi mertens haftalardır yedek kalmış, dönüyor 11'e ilk maçında atıyor attırıyor, o da önemli değil aslında sahada ne kadar neşeli, neşesi, oynama şevki bile takıma artı olarak yansıyor. kerem ise sürekli gergin, ona karşı haketmediği bir perde varmış gibi davranıyor sürekli. kendisi evet özel bi oyuncu olma yolunda ama hala orada değil. bunun farkına varıp o psikolojik eşiği aşması lazım.

  olm önünde 2 mükemmel örnek var. mertens de icardi de saçma sapan goller kaçırıyor, ben onları sahada 1 kere gergin görmedim. oyundan, futbol oynamaktan zevk alan 2 adam var gözünün önünde. tamam anladık bulunduğun yere tırnaklarını kazıyarak geldin, mobbing de yedin günü geldi ama artık galatasaray seni kaptanı yapmış. bi gevşe, bi rahatla, bi hayattan, etrafından zevk almaya bak.
 • 7311
  ligin başından beri yedek kalıp dinlendiği maç var mı hatırlamıyorum.
  milli takım maçlarının da neredeyse hepsinde forma giymiş.

  takımdaki herkes gibi form düşüklüğü yaşayabilecek bir insan.
  zaten alıştığı yerde oynatılmadığı da açık.
  mertens bu sezon yeterince iyi olmadığından mertens yerine kerem oynatıldı 10 numarada.
  eminim 10 numara pozisyonunda çok arzulayarak oynamıyordur.
  şampiyonlar ligi maçlarında da sürekli oynadı ve bu maçlarda gerçekten yüksek eforla oynuyor. çok koşuyor, mücadele ediyor. katedilen mesafelerde hep en üst sıralarda.

  sosyal medya çok kötü bir yer.
  zaha'yı övmek için kerem'i yeriyorlar.
  icardi sakat oynadığı 2-3 maçta gol atamayınca bile ses edenler var.
  davinson geldi, nelsson çöp oldu.

  kendisine yapılanlar hakettiği şeyler değil.
 • 7312
  kerem aktürkoğlu'nun yaklaşık 2 aydır tüm instagram paylaşımlarının altı dalga geçme, hakaret ve bir daha oynamaması gerektiğini içeren iq'suz yorumlar ile dolup taşmakta. mesaj kutusunu ve varsa ailesinin hesapları kim bilir daha ne kadar sayıda neler neler yazılıyordur.

  böyle bir ortamda zaten yapı olarak belliki ortalamadan fazla duygusal ve tepkisini kontrol etmekte zorlanan son 1 aya kadarda takımın gol ve asist yükünde yaklaşık 2-3 senedir başlarda olan bir oyuncuya neden bu kadar gergin, neden negatif diye sormak saçmalıktır maalesef.

  mental olarak doğuştan güçlü olan ender insanlar dışında dünya üzerinde hiç bir futbolcu kolay kolay bu baskının altından tepki vermeden, dışarıya yansıtmadan kalkamaz.

  tabiki sözlükte olsun sosyal medyada olsun basında olsun eleştiriler olacaktır ama bazı kendini bilmez düşük iq lu taraftarlarımız futbolcularımızın paylaşımlarının altına, ailelerinin paylaşımlarına ve özel mesaj yoluyla hakaret edip dalga geçenleri uyarmadıkça, dışlamadıkça en büyük zararı hem maddi hem manevi olarak biz görürüz.*
 • 7313
  kerem'in durumuna üzülüyorum, duygusal bir kardeşimiz ve mevcut durumdan oldukça etkilendiği de belli. sahaya girdikten sonra istediği şekilde top süremedi, önüne alamadı, hareketlenme durumlarında toplar önüne gelmedi.
  ayrıca şu topun üstünden atlama ve arkadakine bırakma huyuna da bir süre ara vermesi gerekiyor. en azından emin olmadan yapmazsa iyi olacak, zaten muhteşem taraftarımız kendisini gömecek yer arıyor, onlara biraz daha az koz vermiş olur.
  (bkz: 25 kasım 2023 galatasaray alanyaspor maçı)
 • 7314
  taraftarların üzerinden birbirine laf soktuğu futbolcu.

  halbuki çok ciddi paralar kazanarak profesyonel bir iş yaptığı ve bunun karşılığında da belli şeyler yapması gerektiğini düşünmek çok zor sanırım. her şeye duygusal olarak bakmak zorunda mıyız?

  bölgesinde oynamıyormuş. taraftar üstüne çok gidiyormuş. bu yüzden mental olarak düşmüşmüş. kendisi bu romantik taraftar kadar bahane üretmiyordur.

  haftalardır formsuz. bunu görmemek için kör olmak lazım. madem arkadaş bu kadar duygusal, o zaman işini iyi yapmadığı için aldığı ücretten feragat etsin.

  ben kerem’i çok seviyorum ve eskisi gibi olmasını da çok istiyorum ama bunu onun kendisinden çok bağlı olduğum takım için istiyorum çünkü kerem o takımın bir parçası, kendisi için oynayan birisi değil. ama bu romantik taraftarları gördükçe profesyonellik ülkemiz sporunun neresinde var ki diye sormadan da edemiyorum.
 • 7315
  iyi olan oynar.
  zaha solda kerem'den daha iyi, zaha oynar.
  kerem 10 numarada verimsiz mi? verimli olan kimse 10 numarada o oynar.

  kendisini eleştiren taraftara "yerli diye eleştiriliyor" demek de düpedüz sığlık ve zırcehalet. abdülkerim de yerli değil mi, niye apo'ya eleştiri getirilmiyor?

  kerem formunu ve seviyesini yükseltmediği, saha içindeki memnuniyetsiz hallerini ve takım arkadaşlarına olan sivri yaklaşımlarını törpülemediği sürece eleştiri almaya devam edecek.

  ayrıca, galatasaray taraftarı galatasaray için değil 1 kerem 11 kerem de yakar, asıl olan...
 • 7316
  ocak 2021'de;

  "topu ayağına aldığında şartlar ne olursa olsun direkt rakip kaleye ilerlemesi şahane bir özellik"

  demişim kendisi hakkında. 10 numara pozisyonunda bu en büyük özelliğini kullanabilmesi için kaka leite gibi bir oyun tarzına sahip olması gerek. fakat bunun için yeterli teknik kapasitesi maalesef yok kerem'in. az da olsa oyun kurma yeteneği var, pas becerisi de var hatta zayıf ayağını da bence gayet etkili kullanıyor. buna rağmen 10 numara mevkisi için uygun isim değil. ancak zorluk düzeyi düşük maçlarda icardi'nin etrafında gezen yardımcı forvet gibi oynayabilir.

  değerli bir oyuncu, zamanında küme düşme hattı ile aramızdaki farkı yaratan isimdi. kaybetmeden bir şekilde entegre etmeliyiz yeni bir mevki ya da yeni bir role.
 • 7317
  dün yerine oynayan mertens sık sık ortaya, sağa, sola gidip pas üçgenleri kurdu. topu ayağında gereksiz tutmadı. basit ve doğru hedeflere oynadı.

  kerem 10 numara oynadığında pas üçgenleri kurmak yerine daha çok icardi'nin uydusu gibi takılıyor. aldığı toplarla dikine depara kalkıp topu ayağından açıyor ve basit top kaybı yapıyor. pasları da fazla riskli ve ezbere. özellikle icardi'ye attıkları. benim kendimce bir tabirim var ekstra play diye. kerem aldığı hemen her topta ekstra bir şeyler yapıyım, xavi pası atıyım sneijder şutu çekiyim yada kaka gibi dribling atıyım istiyor. dünyanın en iyi oyuncusu da olsan her topta ekstra play yapamazsın.

  misal mertens de orijinal 10 numara değil ama doğru şekilde oynuyor. kerem dün mertens'in oynadığı kalıpta oynasa bence çok daha faydalı olacak. misal en basitinden yaptığı hızlı ve basit top kayıpları olmayınca tüm hatlarıyla rakip sahaya yerleşen bir takım vardı.

  öte yandan maçı izlerken her ne kadar sol kanat yada 10 numarada eksikliğini hiç hissetmesem de sağ kanatta barış alper'den daha verimli işler yapabilirdi diye düşündüm. barış da finali bir türlü beceremiyor misal. o kadar boş orta fırsatını kerem bulsa icardi'ye bir asisti vardı bence.

  velhasıl duygusal yaklaşmadan hangi pozisyonda en verimli oyuncu kim ise o oynamalı. ben sol kanat ve 10 numarada en verimli ismin şuan kerem olduğunu düşünmüyorum.

  (bkz: 25 kasım 2023 galatasaray alanyaspor maçı)
 • 7318
  kendisi kazanmamız gereken bir oyuncu. son derece değerli bir isim. zaha geldi diye yerin dibine sokuluyor, hakaretler ediliyor. oyuncularımızı birbirinden bağımsız değerlendiremiyoruz. şu ... topunu tavana dikmese bunların hiçbiri konuşulmuyordu. çok rahat gol yapacağı pozisyonları böyle harcadığı için şimdi varlığı tartışılıyor. futbolda dün yok, vefa yok. bizim taraftarda hiç yok. bunun farkına varıp ona göre oynamalıydı ama geçti artık. bu saatten sonra kazanamazsak takımdan ayrılması kendisi yararına olacaktır.
 • 7319
  alanyaspor'a* karşı galatasaray, 4-0'ı bulana kadar bu sezonki* bana göre en iyi set oyununu oynadı ve bu oyunun kerem yokken ortaya çıkması tesadüf değildi.

  set oyunu değil daha doğaçlama bir oyun gerektiğinde kerem aldığı inisayitif ile ciddi fark yaratabiliyor ama set oyunu oynarken kaybettiği toplar ile atak sürekliliğimizi engelliyor. mertens, zaha ve barış hiç top kaybetmedi mi? kaybetti tabii ki ama genelde 3. bölgede kaybettiler ve topu geri alabildik. 2. bölgede de oyun kurarken özellikle zaha hemen hemen hiç top kaybetmedi ve topu ileri rahatça taşıdı.

  kerem ise oyun kurarken sorumluluk almak için geri geldiğinde özellikle 2. bölgede çok fazla top kaybı yapıyor ve bu kayıplar kalemizde pozisyon ile bitiyor ya da pozisyon olmasa bile ileri yerleşmek yerine geri koşmak durumunda kalıyoruz.

  alanyaspor maçında mertens yerine oynasa bu kadar etkili olamazdı muhtemelen. asıl mevkiinde zaha yerine oynasa da belki 1 veya daha fazla gol ile icardi'ye 2 asist vs. oynayabilirdi ama aynı atak sürekliliği olur muydu emin değilim.

  buna rağmen, barış alper yılmaz yerine kendisinin oynamasını tercih ederdim. sağ kanatta daha az top kaybıyla daha basit bir oyun ile pozisyon yaratma sezgisi yüksek bir oyuncu olduğu thomas müller gibi oynamayı deneyebilir.
 • 7320
  konu gol kaçırması değil, sabaha kadar kaçırsın problem değil.
  iki görsel koyacağım, biri 11 kasım 2023 hatayspor galatasaray maçı.
  https://gss.gs/7sk.jpeg
  diğeri de 25 kasım 2023 galatasaray alanyaspor maçı. https://gss.gs/QRn.jpeg
  icardi basit pası yapıp topu zaha’ya bırakıyor.
  kerem zor olanı yapmaya çalışıyor.
  birinde gol yedik, diğerinde attık.
  bence kerem’in üstünde durması gereken şey bu.
  barış, boey’e basit bir pas attı. boey de aynı şekilde mertens’in önüne yuvarladı.
  sonucunda golü attık.
  basit oynamak ayıp değildir ve çok değerlidir.
 • 7321
  en büyük özelliği her zaman oyunun içinde olmasıydı fakat bu kadar formsuz bir oyuncunun oyunun bu derece içinde olması takımı direkt kangren ediyor.

  kasımpaşa maçındaki pas yüzdesi %35 mesela. buluştuğunuz 3 toptan ikisinde tüm takımın geriye koşmak zorunda kalışı korkunç bir olay. daha kötüsü, hasbelkader kaybetmediği pasların da yanlış tercihlerden ibaret oluşu.

  kesik yemek için bu kadar beklemese hem galatasaray hem de kerem şuan çok daha iyi durumda olurdu. kendisini zorla kaybetttik açıkçası. isteye isteye, kötü futbolunu ödüllendirdikçe kaybettik.

  şu an için barış alper'in çok gerisinde açıkçası. umarim kendisini toplaması için yeterli zaman verilir.
 • 7322
  kendisi bir ciddi bir değer ama yaptığı işi çok anlamlandırıyor bence. elbette ki ciddiyet, aidiyet duyguları her iş için temel prensip ama yaptığı işin sonunda günü-günleri iyi geçecek birçok insan var. işini başarıyla devam ettirmesi durumunda yıllar boyu rahat bir hayat geçirme imkanı, karşılıksız sevilme durumu var. zevk al, odaklan ve futbola yoğunlaş videoda da dediğimiz gibi. inan çok daha mutlu olur, oldurursun...https://youtu.be/dpxjIGxIY-w?si=0cVo4Ab7STg2F1G9
 • 7324
  içe kapanık, cılız, kendi çapında yetenekli, dışardan bakıldığında yalnız gibi görünen futbolculara bir sempatim vardır. nickimden de anlaşılıyor zaten. böyle bir sürü genç türk yıldız adayı vardı. yabancı olarak da pino, carrusca, morutan, cicaldao gibi oyuncuları sayabiliriz. bu yıldız adaylarının sindirilme sürecini takip etmeyi seviyorum. hiç şaşmaz. ağır testeron ve apış arası kokusu içinde ezilirler. abileri ortalıkta silk gibi dolaşırken, abicim bir ihtiyacın olduğunda çekinme, dediklerinde onlar iyice çekinirler. baştan umut vaad etseler de sonrasında pek başarılı olamazlar.

  işte bu oyuncuların antitezi kerem aktürkoğlu, burak yılmaz, arda turan gibi isimlerdir. bunların inatçılıkları, dışa dönüklükleri, atarları giderleri olmasa zaten üst düzey futbol alanına çıkamayacaklardı. belki alt liglerde sürüneceklerdi.

  futbolcu yetiştiremeyen futbol dünyamızda kerem aktürkoğlu kendisine şu ana kadar ne yardım ettiyse ona sarılıyor. yani kendisine. artık belli bir seviyeyi de çoktan aştı. bu saatten sonra hiçbir sabırsız eleştiri onu durduramayacak.
 • 7325
  23/24 sezonu istatistikleri

  süper lig: 13 maç, 3 gol, 5 asist, 1 sarı kart, 974 dakika
  şampiyonlar ligi: 4 maç, 2 gol, 351 dakika
  şampiyonlar ligi ön elemeleri: 6 maç, 1 gol, 2 asist, 456 dakika

  toplam: 23 maç, 6 gol, 7 asist, 1 sarı kart, 1782 dakika şeklinde olan futbolcumuz.

  bugün maçta süre alırsa gol ve asistler bekliyorum ayrıca kendisi büyük maçları sever. vurduğun gol olsun inşallah.

  edit: gerekeni yapmıştır. mükemmel kontrol etti ve golünü yazdı. maçın ardından istatistikleri güncelledim.*

  (bkz: 29 kasım 2023 galatasaray manchester united maçı)
App Store'dan indirin Google Play'den alın