• 28
  tarih bilen insanın filistin diye bir yapının palyatif olduğunu bileceği bir coğrafyada yaşayan ülke. ihh'cılar filan çok gazlamıştı milleti, mavi marmara'da ilk kaçanlar onlar oldu. gazı verdikleri insanlar öldüğüyle kaldı. sonra dönemin başbakanından fırça yediler: "dönemin başbakanına mı sordunuz giderken?" diye. (ihh iğrenç bir oluşumdur, hizbullah'ın sivil toplum kuruluşu tarzı, yeni hükümet ile tarihe karışacaklardır)

  velhasıl içinde yaşadığım ve birebir gözlemlediğim için tüm gazetecimsi sıfatlardan daha iyi biliyorum. benimle aynı fullstack grubundaki arap arkadaşımın söylediklerini duysanız, nasıl konuşuyor haklarında aklınız şaşar. kendisi israil vatandaşı, şu an nvidia'da çalışıyor. maaşı düşük, 2.750$ kadar + yan haklar. bir seneye 4.000$ olmasını hedefliyor. developer pozisyonuna geçene kadar.

  konu şudur, buradaki halk farklı bir zihin yapısında ve çözüm odaklıdır. negatif söylem yapan, toksik adamı direk dışlarlar. zaten savaş psikolojisi var, hayattan keyif alalım derler. envai çeşit milletten insan olduğu içinde insanlar giderek güzelleşir. zehir gibi de insanlar vardır. pegasus software'i bir inceleyin isterseniz. cia kapattı tüm hizmetleri alıp, ama insanların zihninde yapılar hala mevcut.*

  arap ülkeleri ile barış yapmaktadır. abraham accords; ve ilginçtir ki hiçbir anlaşma imzalayan arap ülkesi bu adamları kaale almamıştır. anlaşmada bir madde koymamıştır. 90lardan beri en az 3 kere çok avantajlı ve net barışı red etmişlerdir. en sonuncusu trump zamanında ve maddi desteği cidden beklenmedik kadar yüksek olan bir anlaşmaydı. yok dediler.

  kimsenin salladığı yok siyasal islamcılar dışında, prim yaptığı için haber mezesinden öteye bir durumları yok.
  "from river to the sea". bu sloganın anlamı şudur, ürdün nehrinden akdeniz'e tek bir israilli kalmayacak, hepsini katlederek denize dökeceğiz.*

  intifada diye zırlayanların elebaşları da dolarla püro yakarken, olan gazı verilen pleb tabakaya olmuştur.
  bugün bile gidin gazzeye , batı şeria'ya bunlardan illalah etmiş ve israil'i isteyen azımsanamayacak bir çoğunluk görürsünüz.

  (misal : gittiğim bir cafe/pastanede arap usta vardı. türk olunca araplarla çok rahat konuşabiliyorsunuz, direk şifreler kalkmış gibi herşeyi anlatıyorlar. adam ekmek ustası, 3.000$ üstü kazanıyor 4 gün çalışarak, batı şeria'da müstakil evi ve q7 cipi var. buradan önce karakolda elektronik teknikeriymiş. 1.500$ zor kazanıyordum yetmiyordu diyor. bunun gibi israil'de günlük çalışan onbinler var. batı şeria ve gazze'den gelenlerden 0 vergi alınır. expatlar veya vatandaşlar. %40'a kadar verir bende epey veriyordum eski işimde. ama çalışan hakkı müthiştir.
  yılmazlar inşaatın ekibinden bir türk işçi iş kazası geçirdi. bu ülkede olduğundan ömür boyu maaşa bağlandı sanırım aylık 30-40bin tl'ye tekabül eden bir parayı - 2.000$ aylık maaş - ömür boyu verecekler. adam kastamonu'na memleketine döndü)

  mesela misafiriniz var, mescidi aksaya girer ama gezi grubunda yahudi varsa o bölgeye israil askeri sokmaz. israil vatandaşı olan yahudilerin giremediği şehirler, kasabalar vardır. ama araplar heryere özgürce girer.

  yani tuhaf bir coğrafyadır. askeri egemenliğe karşı otonom olarak kendi haline bırakılmış yerler, bölgeler vardır. karışmazlar, elektriği, suyu, gıdasını verir çekilirler. gariptir.

  siyaseti daha da değişiktir, bilgi veremem çünkü ben de takip etmiyorum.
  arkeoloji ilgimi çeker, o kısmını ara ara takip ederim. bulunan keşifler vs epey ilginçtir. en son titus zamanı kuşatmada kullanılan mancınık gülleleri ile ilgili bir keşfi okumuştum. taş gülleler filan etrafta roma sikkeleri.
 • 31
  dost ve kardeş ülke azerbaycan 'dan sonra en çok yardım gönderen ülkedir. aşağıdaki linke göre katar ve birleşik arap emirliklerinden ise kurtarma ekibi gelmemiş! ne zaman doğal afet yaşasak ilk koşan ülkedir. vefalıdırlar çünkü! nazilerden sonra kapılarını tek türkiye açtığı için yahudilerin en sevdiği millet türklerdir. türkiye cumhuriyeti devletinin en yakın müttefiki ve dostu olması gereken bir ülkedir. ne zaman kendileriyle aramız bozuldu ondan sonra abd'de ne kadar ambargo varsa üzerimize yağdı! ermeni ve yunan lobilerine karşı bizi savunan en büyük lobiyi kaybettik. umarım aramız daha da düzelir.

  https://twitter.com/...DW7TYHOQhL31kS6GRvYw
 • 33
  israil- yahudi, artık neyse ortaya karışık yazacağım;

  tarih boyunca türkler’e minnet duyan bir halkın devletidir. filistin sorunu haricinde türkiye ile hiçbir sorunu yoktur israil’in.

  her devlet gibi iyi ve kötü yönleri vardır ama o coğrafyada türkiye ile yakın olan, daha da yakın olmak isteyen hatta benzer nitelikte özellikleri olan belki de tek devlettir.

  tarihsel olarak minnettarlıkları bulunmaktadır. yahudi hafızası diye bir şey var. hiçbir olayı unutmuyor adamlar.

  osmanlı zamanında olsun, türkiye cumhuriyeti zamanında olsun birçok defa türkler, yahudi vatandaşları kurtarmıştır. osmanlı zamanında zaten hür bir şekilde yaşıyordu yahudiler. hiçbir sorun çıkarmamışlardır. çoğu işinde gücünde insanlardı. abdulhamit yalanlarına inanmamak lazım.

  ayrıca yeni kurulan ve eğitimli insanların çoğunu savaşlarda kaybeden genç türkiye cumhuriyetine bir çok akademisyen gelmiştir o milletten. einsten’ın atatürk’e yazdığı mektubu okuyabilirsiniz.

  ayrıca, turkish passport - turk pasaportu belgeselini izleyin, anlarsınız zaten adamların ne kadar minnettar olduğunu.

  sağ olsunlar yaptıkları yardımlar için. bu halk belki unutur ama vefalı türk unutmaz.
 • 34
  türkiye’ye her afette azerbaycan ile beraber ilk yardım elini uzatan ülke. yardımları için birkez daha minnettarız. ortadoğu bataklığında medeni kalmaya çalışan bizimle birlikte yegane ülkedir aynı zamanda. havuz medyasını izleyip israil’in canı sıkıldıkça filistinli öldürdüğünü düşünenlerin ne dediği umurumda değil. asıl terörist kim tüm dünya biliyor.
 • 35
  her felakette yanımızda olan ülke. senelerdir neden düşmanımız olduklarını daha doğrusu düşman bellediğimizi hiç anlamamışımdır. yine bilindik siyasi şeyler aslında. düşmanlar yaratmak, güvensizlik duygusu vs. vs. filistin meselesi düşmanlığımızın temelinde bulunuyor. filistin-israil meselesinde biz din kardeşimiz diye filistin'in yanında olduk. filistin de hani şu pkk filizlenirken kendi ülkesinde yetiştiren filistin. hem de devlet nezdinde yaptılar bunu. vay be din kardeşimize bak sen. çok değil daha bir iki sene önce türkiye sınırdışı operasyon yapacak diye halkı türkiye'yi protesto eden filistin. israil, türkiye gibi şu coğrafyada yönünü batıya çevirmiş bir topluluk. ben filistin, suriye gibi dostlardansa israil'in dostluğunu yeğlerim.
 • 39
  dış siyaset açısından ortadoğu coğrafyasında dostumuz olabilecek tek ülke. tarihi bağlar üstüne bir kardeşlik geliştirmek yerine, yıllardır insanlarımız suni bir düşmanlığa "birileri tarafından" sürükleniyor.

  çoğu gerçek gibi saklanır ama daha 2-3 sene önce azerbaycan'ın karabağ'ın hakimiyetini geri kazanmasında çok ciddi gayretleri olmuştur.
 • 40
  israillilerin, daha doğrusu yahudilerin bir özelliği vardır. kendilerine yapılan iyiliği de kötülüğü de unutmazlar. bu insanlar engizisyon tarafından ispanya ve portekiz'den sürgün edildiğinde onlara kucak açanların türkler olduğunu hiç unutmadı. son 20 yılda aramız bozuldu diye de unutacak değiller.

  düşmanın, hainin, alçağın hep en yakından geldiği orta doğu'da güvenmemiz gereken tek dosttur.
 • 42
  filistin ile yaşadıklarını bir kenara koyarsak (orada kim haklı kim haksız nasıl haklı farklı bir konu) bu coğrafyada istenmeyen iki ülkeden biridir. diğeri de türkiye zaten. dini bir birliği olmayabilir ama cikarlqri büyük oranda birbirlerinden geçen iki ülkeyiz. uluslararası çıkarları kesişen devletleriz. sırf bu yüzden bile belirli bir seviyede müttefik kalmamız birlikte hareket etmemiz önemli. ancak bunu komşular ile ilişkileri koparmayın yapmalı. kısaca ilhan irem'in dediği gibi "tahteravallinin bir ucunda sen bir ucunda ben, ikimiz de şikayetçiyiz dengelerden." iyi bir denge siyaseti ile ilerlemek ancak israil gereksiz hamaset çekişmeleri yaşamamak lazım. tabii bu benim düşüncem...
 • 44
  öncelikle yaşanan felaket sonrası kim bir taşı kaldırıyorsa, bir tas çorba koyuyorsa müteşekkiriz. fakat bu süreç israil'in kamuoyu oluşturmak ve kitleleri dilediği yöne çekmek konusunda ne denli başarılı olduğunu gösteren bir süreç oldu. sistematik bir şekilde olarak uyguladıkları insanlığa karşı suçlar, apartheid rejimi sadece yakın coğrafyamızda değil dünyadaki bütün insan hakları örgütleri tarafından bas bas bağırılmasına rağmen herhangi bir yaptırımla hiç karşı karşıya gelmemiş olmamaları bu tezi destekler nitelikte. bu doğrultuda bir spor sözlüğünde bile yaşanan felaket sonrası en çok konuşulan başlıklardan biri olabiliyorlarsa bu kamuoyu yönlendirme araçlarının hakikaten çok güçlü olduğunu gösterir. yine de burada "dost ülke" olarak tanımlayan dostlarımızın ülkemizde son 4 günde yaşanan sürecin gün aşırı olarak yaklaşık yarım asırdır filistinlilere yaşatıldığını bilmelerini rica ediyorum. eğer bu dostlarımız hala aynı noktada duruyorlarsa bir vicdan muhasebesi yapmalarını tavsiye ediyorum.
 • 46
  bastan soyleyeyim, filistin umrumda degil, deprem konusunu salt sayilarla ve verilerle konuscam.

  deprem icin ekip gonderen ulkeler arasinda en cok ekip gonderen 2. ulke (450). 1. ulke 750 ekip ile azerbaycan, o da bir zahmet. cuma gunu kutsal gun olmasina ragmen hahambasiliktan calisma izni cikartmis ulke, bizimkiler sela okuyup imam sova baslarken bu adamlar kendi din kurallarini seni kurtarmak icin cigniyorlar. bu izin de kolay kolay cikmaz, bunu turkler pek bilmezler.

  tum arap ulkelerini toplayip, carpsan, ussunu alsan bir israil etmez. oyle de can bir ulkedir.
 • 47
  her ülke gibi, devleti ile halkını ayırdığım memleket. zamanında uludağ'da turizm okudum ve bursa'nın en gözde yeri uludağ yolunda çalıştığım için israilli bir çok kişi tanıdım. fanatik israil milliyetçisi olandan israil solunun en ucundaki adama kadar hepsi türkiye denince gözleri parlar. hepsi ya buraya gelmiş ya da gelme planı olan insanlardır. türkiye ile ilgili derin bilgi sahibidirler. uğur mumcu'yu da bilirler, türk liginde ve siyasette neler olduğuna vs. hakimdirler. tel aviv 'de kent meydanında birini beklerken yere oturan üstü türk bayrak tişörtlü rehber arkadaşım, kaç kişinin türkiye muhabbeti açtığını sayamadığını söylemişti. etrafında bir daire oluşmuş, hatta polis gelmiş noluyor falan didiklemiş biraz.

  israil devletini ayrı bir yere koyuyorum. siyasal islamcı da değilim. bizle olan dayanışmalarını değerli buluyorum. yapmamalarını beklemiyordum şahsen.
 • 49
  uefa’nın ilgili bütün organizasyonları ertelediği ülke.

  terörle mücadele edeyim derken bunu terörle yapan bir ülkedir. 2 milyon insanın giriş ve çıkışlarını kapatarak, bir haftadır elektrik ve suyu kesip insanlara eziyet ederek, havadan nereye giderse gitsin kafasıyla füze yollayıp insanları “terörle savaşıyorum” mantığıyla öldüren bir ülkedir. ülke yönetiminden ülkedeki bir çok vatandaş da memnun değildir. daha yakın zamanda liyakatsızlığa ve yıllardır süregelen baskı yönetimine karşı insanlar isyan bayrağıyla eylemler yapmıştır. belki de dünyanın en iyi istihbarat örgütü denilen mossad’ın bile ne hale düştüğü bunun göstergesidir. artık abd’deki israil fonlayıcılığı ve lobiciliği yapan nesil de yavaş yavaş değişiyor. eski neslin yönetimdeki devri bitmeye yakın durumda. yahudiler tarih boyunca köklü bir devlet yöneten millet olmamışlardır. yalnızca 80 yıllık bir devlet geçmişleri var. bu agresif yönetim ve yanlış politikaların sonucu olası 3. dünya savaşı esnasında yok olup gitmesi muhtemel bir ülkedir.

  not; bu entry en ufak bir antisemitizm görüşü belirtmez.
App Store'dan indirin Google Play'den alın