resim
Idrissa Gana Gueye
Takım:Paris SG
Mevki:Merkez orta saha
Yaş:32
Boy:1.74
Uyruk:Senegal
 • 81
  kendisini 6 numarada düşünüyorsak başımın üstünde yeri var; yok b2b olarak kendisini istiyorsak aman diyeyim aman. 33 yaşında b2b olmaz, eşyanın tabiatına aykırı.

  verilen paranın geri dönüşü olmayacak ve sadece yerel başarılar kovalayacağımızı düşünürsek mali olarak bize sadece zarar yazacak bir oyuncu. avrupa'da başarı elde etmeden bu tarz oyuncuların maliyetini çıkarmak imkansızdır. seneye avrupa'da yokuz yani bu maliyeti tolere edemeyiz. şöyle düşünün, şampiyon olsak ligden ve yayın gelirinden kazanacağımız para aşağı yukarı 25 milyon € civarı ve her sene kura bağlı olarak düşüyor. gueye'in senelik maliyeti en az 5 milyon € olacak. yani senin şampiyonluktan gelen paranın %20'si buharlaşmış oldu çünkü gueye'ye vereceğin paranın geri dönüşü olmayacak.

  kendisine verilebilecek en uygun rol, takımın beyni olmasıdır. yani takımın pres ve geri çekilme sürelerini ayarlayacak, hücum yönünü ayarlayacak, takımın genişliğini ayarlayacak olan 6 numara rolüdür. gueye bu tarz bir oyuncu değil. bunu da gueye'den çok daha ucuza yapacak ve gerçekten bu tarz olan oyuncular da var. ama gueye kadar iyi pozisyon alan, pozisyon zamanlaması olan üst düzey kesici çok zor bulunur.

  beni çok ikilemde bırakan bir oyuncu. maliyeti de göz önünde bulundurunca bir tık istemeyenlerin tarafına kayıyorum.
 • 82
  sahip olduğu allah vergisi ve çalışmayla uzaktan yakından alakası olmayan atletizmi sayesinde galatasaray’da kaleci ve forvet dışında her mevkide oynayabilecek futbolcu.

  ya idrissa gueye psg’nin leş attığı maçlarda ayakta kalan son kale oluyordu hep. hatta psg taraftarlarının da büyük takdirini kazandı bu yüzden. benim denk geldiğim çoğu maçta verratti’den aşağı kalır yanı yoktu. hem kreatif hem kesici, bence ayağı da çok temiz. attığı golleri tr’ye gelen 10 numaralar atamıyor.

  canı isterse 6 oynar, 8 oynar, 10 oynar bu ligde. ideal olanı 6 numaradır ama gueye’nin galatasaray ve süper lig ölçeğinde terazide ağır basmayacağı mevki nadirdir. biyonik bu adam. 3 sene sonra da elden ayaktan düşmez öyle. kademeli azalır ama yine işimizi görür.

  dipnot: bence gelmez, sadece biz değil kimse getiremez. varsayımsal konuşuyoruz elbette.
 • 83
  atiba hutchinson'ın 39 yaşında hala düzenli olarak oynadığı ve verimli olduğu ligimizde kendisinin yaşının tartışılmasını anlamsız bulduğum 32 yaşındaki elit futbolcu.

  yaşadığı toplumsal bir olay yüzünden avrupa'da piyasası düşmüşken ve takım bulamıyorken kendisi bir fırsat transferidir. maliyeti ne olur bilemiyorum. dursun özbek'in cüzdanının cebinden çıkmasıyla sonuçlanabilecek bir transfer izlenimi veriyor. umarım gerçekleşir, çok büyük seviye atlatır bu takıma.
 • 84
  transferi imkansız olmasa da son derece mantıksız olan futbolcu. bu adamı yıllık 1-2 milyon euro'ya oynatamazsınız. hele de buraya getirmek istiyorsanız yıllık 6-7 milyon euro'dan aşağı getiremezsiniz. yani kadro bütçemizin neredeyse üçte birini tek adama kullanmış oluyoruz. bu tarz kontratların artık yapılmaması lazım. önümüzde şampiyonlar ligi olsa hadi belki ama türkiye ligi için çok gereksiz paralar bunlar. şampiyon olursan zaten bu adama vereceğin para kadar para kazanmıyorsun, neyi amaçlıyoruz o zaman.
App Store'dan indirin Google Play'den alın