• 1
  son dönemde twitter’da iyiden iyiye kullanımı artan, ferahlık ve rahatlık verici bir cümle.

  eskiden nasıl keyifsizmiş futbol takip etmek diye hayıflanıyorum vallahi. ilk 11’e bak eleştir, oyuncu değişikliğine bak eleştir, takım hazır olmasın eleştir, taktiksel sıkıntıları eleştir, iletişim yeteneğini eleştir derken liste uzar gider. netice itibariyle bir teknik adamda eleştirilecek çok özellik var, bize de son dönemde eleştirilmeyecek adam hiç gelmedi.

  şimdi öyle mi? maç önü ilk 11’i merak dahi etmiyorum.* çünkü futbolu okan buruk’tan iyi bilmiyorum. vardır bir bildiği lafının da ötesinde hakikaten böyle bir hissin rahatlığını yaşıyorum.

  50 yaşında, a kalite, sinekten yağ çıkartan, eksik malzemeye rağmen her hafta ziyafet hazırlayan bir hocamız var. uzun yıllar bizimle olmaya devam etmesini diliyorum.
 • 3
  taze maç kazanmış ismail kartal dışında hiçbir teknik adama karşı şu tarz biatçı, bayağı tutumlar sergilenmesini yakıştıramıyorum. özellikle de okan buruk'a.

  her fırsatta eleştiriden, eleştirilmekten, farklı fikirler duymaktan hoşlandığı belirten bir insana gelen her türlü eleştiriye ''x den iyi mi biliyosun xd'' şeklinde yaklaşmak çok ucuz. türk futbolunda okan buruk kadar maç sonu uzun uzun özeleştiri yapan, yeri geldiğinde kendi çıkardığı 11'i eleştiren, taktiksel, oyunsal eksikliklerinden açık açık bahsedebilen bir adam daha yok. kaldı ki insanların birbirini eleştirmesinde, 11'i eleştirmesinde, x bir faktörü eleştirmesinde nasıl bir sıkıntı var, nasıl bir sıkıntı yarattı ve niye bu kadar anlam yükleniyor zaten çözebilmiş de değilim.

  eleştiriyorsun ve bir adam çıkıp senin yanıldığını gösterebiliyor. muazzam bir şey bence.

  maçtan önce eleştirip de haklı çıkınca okan buruk'tan iyi mi biliyor olunuyordu da, haksız çıkınca bilinmiyor olundu? geçiniz efendim, futbol bu kadar yüzeysel bir spor değil.
 • 5
  daha iyi bilenlerin; bazıları liverpool* bazıları real madrid* bazıları manchester city* çalıştırıyor, bazıları ise daha iyi bilmedikleri halde; chelsea* bayern münih* çalıştırıyor.

  okan hoca özelinde futbol bilgisi ile izlenimim budur benim için. naif bir kişiliği olduğu için insanlar eğlensin diye eleştiri konusunda kırıcı konuşmuyor. türkiye sınırları içerisinde bir kişi bile kendisinin görmediği şeyi göremez ve futbolu daha iyi bilemez.
 • 6
  türkiye'deki futbolseverlerin çoğu bunu itiraf edemez. mutlaka okan buruk'un göremediği şeyleri biz görüyoruzdur, mesela oyuncu değişikliklerinin kaçıncı dakikada yapılması gerektiği gibi. sonuçlar iyi giderken taraftarlar susar ancak sahada sonuç gelmediği anda tekrar hocaya futbol öğretmeye başlayan hesaplar türer. mesela, sözlük'te de çok sevilen bülent timurlenk'in bir kasımpaşa maçında sonra yazdıkları bu şuursuzluğun en önemli örneklerinden biriydi:

  --- alıntı ---

  sayın okan buruk, size bu açık mektubu ligde 10 maç arka arkaya kazandığınız akşam yazıyorum. şampiyon olduğunuz sezonun başında işler yolunda gitmediği günlerde bazı oyuncularınızı oynatmadığınız için üzgün olduğunuzu ifade ettiğinizde size açık açık “galatasaray’ın başında rakiplerinizi üzmek için varsınız, yedek kalan oyuncularınızın gönlünü hoş tutmak için değil” demiştim.

  ilk 11’inizin sızdığından şikâyetçisiniz. ziyech’in sağ kanatta başlaması büyük haber değil ama elinizde iki sol bek varken iki taşı birden oynatıp sanchez’i sol stopere çekip, abdülkerim’i sevmediğini ifade ettiğiniz sol beke çekmek manşetti. bu kadroyu önceden verenlerin kulübünüz tv’nunda ve scout ekibinde geçmişte görev yapmış kişiler olduğu konusunda da bilgilendirilmiş olmanız gerekli. ki kadroyu tahmin etmek de bugün yaptıkları işin bir parçası..

  bayern maçı öncesi kamp yapmadığınız otele (!) ndombele’nin nedense oda servisinden değil de dışardan hamburger sipariş ettiği iddiasını ortaya atanların bu memleketten olduğunu biliyorken, bu haberin ispanya’dan takla atıp burada 9 sütuna “dombili” diye manşet olması da hayatın tesadüfü olmasa gerek… gerçeği açıklamamak için maç gününü beklememeliydiniz. yalan, doğrudan hızlı koşuyor sosyal medyada..

  kasımpaşa karşısında daha fazla üreten bir orta saha için sergio ile başlayabilirdiniz. kerem’in forvet arkasında oynarken sırtında ve yüz ifadesinde taşıdığı melankoliyi zaha’nın iştahlı oyunuyla dengelendiği maçta 3 sarı kartı olan muslera’yı da belki de hem hatay deplasmanı hem de bayern münih sınavını düşünerek dinlendirebilirdiniz.

  iğne ile oynayan ıcardi hep son düdüğü görürken, dün muslera, boey, sanchez, torreira ve zaha ile kazandığınız maçın ikinci yarısının değişikliklerle çorbaya döndüğünü (kaleye bir isabetli şut) hatırlatır, manchester united deplasmanında sofraya koyduğunuz ana yemeğin benzerleri için düşünmenizi dilerim. çarşamba akşamı allianz arena’da kafanızın az karıştığı bir akşam olması dileğiyle…

  --- alıntı ---

  https://twitter.com/.../1720708934518861853

  sözde akil adamlar bu haldeyken sosyal medyadaki 18 yaşındaki genç taraftar da tabii "okan hoca hep yanlış değişiklikler yapıyorsun" diyecek. o yüzden bizim ülkede böyle tevazu sahibi söylemler sadece anlıktır, içten gelerek söylenmez.
 • 7
  okan hoca'nın çok doğru kararları olabilir, çok yanlış kararları olabilir ama bir de sonuca göre gri kararları da olabilir. hayatta da futbolda da çoğunlukla gri kararlar verildiğini düşünüyorum. mesela şu geriye düştüğümüzde orta sahayı boşaltma ve forveti ikileme meselesi. bunlar gri karardır arkadaş. sonuca göre yargılanırsınız ve bu çok normal. ayrıca risklidir, bunu cesur insanlar sever. yiğidin yoğurt yeme meselesi. okan hoca'nın tarzı bu. onun tercihleri sizin yapınıza uymuyor diye o direkt yanlış yapıyor olmuyor.

  futbolu bu ülkede kimse okan buruk'tan fazla bilmiyor, benim iddiam da budur. ama yine de ispatlanamaz bir önerme bu. ancak şurası kesin ki 5 maç üst üste kaybetsin değil okan buruk guardiola bile yerinde kalamaz. bunlar kılıçla yaşayan adamlar. bir gün kılıçla ölmeleri de çok normal. çok iyi günler gördü okan buruk. ileride kötü günler de görebilir. bu teknik direktörlüğün doğasında var. o zaman da gelip futbolu okan buruk'tan fazla biliyorum demeyeceksiniz elbette.
 • 11
  işin içinden cikamadigimda imdadıma yetişen cümle.

  12 mayıs 2024 karagümrük galatasaray maçı bittiğinden beri fener derbisinde apo mu davinson mu oynamalı sorusu beynimi kurcalıyor. bir yanda apo'nun formsuzlugu, diğer yandan davinson'un sol stoper oynadığı 25 ocak 2024 galatasaray istanbulspor maçı'nin ilk yarısında yaşadığımız zorluklar...

  okan hoca antrenmanlardan sonra verir kararını.
 • 12
  özellikle bu gece, beni bir nebze rahatlatan cümle.
  19.05.2024 tarihinde yani saatler sonra oynayacağımız fenerbahçe maçı stresini yaşarken, kafamda maçı oynuyorum. fenerbahçe’yi
  livakovic
  osai-çağlar-djiku-ferdi
  king-fred-mhy-tadic
  szymański
  dzeko (bats) 11i ile çıkacağını kuruyorum. fenerbahçe şunun bilincinde 99 puan galatasaray’ı şampiyon yapmıyor ama 99 puan fenerbahçe’yi şampiyon yapıyor. bize 1 puan yetiyor ama onlara yetmiyor. öncelikli hedefleri gol yememek olacak. set oyunu oynamayacaklar, geçiş oyununun varyasyonu olan, atağa çıkan takımı durdur, topu hızlı şekilde ileri çıkart ve golü bul. zaten yediğimiz gollerin çoğu bu şekilde. işte burda bizim gaza gelip aile boyu hücuma çıkmamız canımızı sıkabilir. kafamda oynarken ileri çıkışlarda, köhn’ün kanadını kafama takıyorum. yada tadic’e gelen bir topu, içeri dzeko ya atılırken görüyorum. sonra fred ve ferdi bağlantısını kesmeye çalışıyorum. bunu yapmak için berkan ve davinson ile oynamak istiyorum. tam kafam allak bullak oluyor imdadıma okan hoca yetişiyor. amannn futbolu okan hocadan daha iyi mi biliyorum yaslan arkana dümende okan buruk var, benim kafamda oynadığım senaryoları, okan hoca tüm varyantları ile oynamıştır her ayrıntıya bir plan yapmıştır diyorum ve rahatlıyorum.
App Store'dan indirin Google Play'den alın