• 7
  yeniliklere çok açık biri değilim. serra demirkol-okay karacan sonrası cnn türk cem yılmaz intihar sebebiydi benim için. sonra serhan acar çıktı. alıştık, sevdik. şimdi o da gitmiş. yeni elemanların sesini duyunca tvyi 9. kattan aşağı atıp kendimi gardroba kitledim. çok canım sıkkın.

  delta time nedir bilmeyen iki adet spikerin anlattığı sezonun ilk yarışı. ikinci sektörde mor sektörü yakaladı gibi abuk bir ifadeyle de tüy diktiler.
 • 15
  ferrari en iyi tek tur aracıydı bugün ama leclerc basit bir hata yaptığı için pole'u alamadı, yazık oldu. bein spikerlerini izlemiyorum ama insanların yazdıklarına göre leclerc seviniyor vs. mi ne demişler, adam ağlayacaktı neredeyse!

  q2 seansında 1.29.165 yapan leclerc, aynı dereceyi yapsaydı pole almıştı ama son düzlükte bir hata yaptı +0,3 kötü tur attı. oysa q3'ün 2. stintinde öne geçmişti:(

  ayrıca yarış izleyen herkes görmüştür ki verstappen hava koridoru aldı son turunda, turunu tamamlayan mclaren'ın peşine takıldı. sainz'da aldı ama bir cacık olmadı!

  verstappen ile leclerc arasındaki fark bu! o araçtan maksimum alıyor ve neredeyse hiç hata yapmıyor. hamilton acilen gelmeli ve leclerc ile rekabet etmeli... yarış temposunda ferrari baya iyi gözüküyordu antrenmanlarda. bakalım yarın ne olacak. red bull yine birinci olabilir ama bu sefer öyle rahat birincilik alamaz. araçlar arasında farklar baya kapanmış...

  leclerc in q2: 1’29.165
  verstappen in q3: 1’29.179

  https://x.com/F1/status/1763606351006105669?s=20
 • 17
  beinin yarışları almasından sonra inşallah bir spiker faciası yaşamayız dedim ama maalesef yaşadık. serhan acar fanı değilim ama adam f1 sevdalısı, işi olduğu için değil de sevdiği için araştırıyor. her şeyden haberi var herifin. bu iki arkadaştan birisi futbol-basketbol spikeri diğeri eski f2 pilotu ama olmuyor. adamlar maximum delta time'ın ne olduğunu bilmiyorlar. belki kendilerince en doğru şekilde telaffuz ediyorlar ama izleyici "löklıığ" telaffuzunu duymak istemiyor. "2. sektörde mor sektörü aldı" gibi bir ifade kullandılar, belki tamamen yanlış değil ama olması gereken mor ışığı yaktı ya da sektörü mora boyadi olmalıydı. 15 dakikalık seansın bitimine 10 dakika kaldı diye bas bas bagirmanin bir anlamı yok. piste çıkan ilk araç başka zaman turu olmadigi için attığı ilk turda mor ışığı yakacak, bu çok normal bir şey, buna heyecanlanmak gereksiz. hele hele bir ara "norris'in rüzgar tüneline girdi" gibi bir ifade kullanıldı ki çok çok üzücü. hava koridorunu bilmeyen adamların orda ne işi var abicim? uygar'a kızamıyorum da jason yıllarca bu işin içinde yer almış bir adam, nasıl bu hataları yapar ya da düzeltmez gerçekten şaşılacak şey. kendi aralarında terimlerin ingilizce karsiliklarini söyleyip gulusmeleri iyice tüy dikti.

  serhan gelmesin eyvallah da bari mali selışık falan gibi sporu takip eden birilerini getirseydiniz. böyle olmamış abiler. yol yakınken bu hatadan dönün diyeceğim ama o kadar kafanız bassa futbol-basketbol spikerine yarış anlattirmaya calismazdiniz.

  sıralamaya gelirsek: redbull'la ferrari yakın göründü epey. mercedes üçüncü sıra icin mclarenle cekisecek gibi duruyor. alpine çok kötü, aston martin geçen seneden daha kötü basladi. verstappen pole'ü aldı ama leclerc hata yapmasa pole'ü alabilirdi.

  redbull'un "bu arabamızı herkes çözdü madem zero sidepod öyle olmaz böyle olur" çıkışı şimdilik tutmuş gibi görünüyor. aracın bazı sorunları olduğu aşikar, o sorunları cozerlerse vay gridin haline.
 • 18
  spiker arkadaşlar cidden çok kötüydüler ve f1 terminolojisine hiç hakim değildiler. birçok hata yaptılar. şu an yeni oldukları için olumlu yorumlar çokça yapılıyor ama düpedüz liyakatsizliktir bu. işin ehli varken ve işine devam etmek istiyorken; sıralama turlarında elenenlere "knock out", hava koridoruna "rüzgar alma", kerbe çıkmaya apexe çıkma diyen, bir ara leclerc'in nitroya bastığını iddia eden, "verstappen ilk sektörde hamilton'dan bile 0,3 saniye daha hızlıydı" diyerek sanki ana rakibi hamiltonmuş gibi yorumlayan oldukça vasat ve yetersiz bir ikili vardı. bir ara da hulkenberg ilk sektörde +0,345s yavaş kaldığı için huuulkenbeeergg diye bağırıyordu birisi, niye bilmiyorum. spontane çeviri yapamayıp, sargeant hamilton'ın yoluna çıkmasından şikayet ederken, telsiz konuşması da ekrana gelmişken "bir şeyden şikayetçi sanırım" diye yorumladılar. bir süredir f1 izleyip şu olayı anlamamak imkansız mesela. hadi anlamadınız, ekrana yazı olarak geldi onu okuyup çevirseydiniz yeterdi. yine russell'ın delta zamana uymadığı ile ilgili inceleme yazısı ekrana geldiğinde delta zamanın ne demek olduğunu anlayamadılar. gerçekten bu kadar hata yapıp da hala olumlu yorumlar almalarına şaşırıyorum. yeni yüz etkisi sanırım.

  ille de serhan acar olsun demiyorum bakın, mali selışık bile ikisinin toplamından daha iyi f1 spikeri maalesef. serhan acar'ı sevmiyorsanız(niye sevilmediğini bilmiyorum) en azından mali selışık anlatsın. yiğit tezcan, murat araboğlu, emre baltaoğlu gibi formula 1 terminolojisine çok daha hakim daha genç isimler de mevcut. içten içe seven ve bilen birine anlattırın şu sporu.
App Store'dan indirin Google Play'den alın