• 29
  tete yumuşak, icardi yumuşak, kerem aktürkoğlu yumuşak, ziyech yumuşak, zaha yumuşak, mertens yumuşak, sergio yumuşak, berkan yumuşak, demirbay yumuşak, ndombele yumuşak, torreira çok iyi kesici ama fiziksel özelliklerinden dolayı çok sert değil.

  mesela orta saha ikilisinin yumuşağa yakın olanı torreira olmalıyken, biz adama tüm orta sahayı verip yanına birçok yumuşak eküri aldık ve adamın ağzına tükürdük.neden? bir orta saha için dribbling ne demekti mesela? ben unuttum.

  yarım sertliğiyle sanchez, tam sertliği ve rakibi fiziğiyle dövmesiyle barış ve sacha olmak üzere 2.5 kişiydik biz. kaldık 1.5 kişi. sahada bu tarz adamlardan 4,5 tane olsaydı, döve döve alırdık maçı. ben ikili mücadelede fiziğini, elini, kolunu kullanan; itip, kakan; rakibi döven adamların fetişiyim. kabul ediyorum. bir de hızı ve tekniği de vasat üstü ise bu adamlar parlıyor. alınıyor, satılıyor, hep bir pazarları var.

  bir takımda; inceci, yumuşak, klas adamlar olmasın demiyorum. bu adamları rahatlatacak bir dayak timi olmalı diyorum.

  (bkz: 22 şubat 2024 sparta prag galatasaray maçı)
 • 30
  futbolcu dediğin zaten fizikli olur. zamanında bülent korkmaz bir liverpool maçında koşarak michael owen’a omuz atmıştı. owen da ozamanlar ufak tefek, yeni ortaya çıkan bir ingiliz yıldızdı. adam bülent korkmaz gibi sert bir futbolcunun darbesinde bile sarsıldı ama yıkılmadı. gözlerim açık kalmıştı izlerken.
  şimdi owen fizikli bir futbolcu muydu? değildi. ama bizimkilerin yanında kapı gibiydi adam. iç saha avrupa maçlarını tribünden izleyince daha iyi görüyor insan.

  molde’yi ellediğimiz gibi maçın sonunda erden timur murat sancak edasıyla sahaya girip breivik’i paketlemeliydi. ndombele falan boş işler.

  futbolcu dediğin yükselişte olacak, fizikli olacak, oynamaya aç olacak. avrupa’dan getirdiğin düşüşte olan yıldızlar nadir örnekleri haricinde elde patlıyor maalesef.
 • 31
  galatasaray futbol takımının genelini; boey, sanchez, apo kerim, torreira ve barış alper gibi futbolculardan oluşturamazsak avrupa'da başarılı olma şansımız yok. açık ve net.

  futbol artık net şekilde atletizm ve gücün ön plana çıktığı bir spora dönüştü.

  senin takımında hem atlet hem güçlü 2 kişi vardı, birini sattın, diğeri için de yazın italya'ya gidecek deniyor. bu şekilde nasıl avrupa'da başarılı olacaksın?

  ligde zaten bir şekilde başarılı oluyorsun zira lig kalitesi yerlerde. süper lig tarihinin en rezil dönemi. 5-6 takım hariç diğer hepsi 1. lig seviyesinde. bu yüzden zaten lig 8.'si ile 16.'sı arasında iki maçlık puan farkı var.

  gelecek sezon için omurgamız; muslera, sanchez, apo kerim, torreira, 10 no transferi, icardi'den oluşacak gibi duruyor. köhn'ün de olacağını düşünürsek etti 7 kişi. kalan 4 kişinin kesinlikle atlet ve güçlü adamlardan oluşması gerekiyor. ancak bu şekilde avrupa'da başarılı olabiliriz. bu işin başka yolu yok artık.
 • 32
  avrupa futbolunda söken, seviyesi oraların çok altında kalan türk futbolunda sökmeyendir. yalnızca fizik bizim ligde iş yapmaya yetse, her sene bi anadolu takımı şampiyonluğa oynar, beşiktaş 14 siyahi yabancısıyla lige ambargo koyardı. maalesef kalitesi ve temposu düşük bu ligde iki adım atıcak hali olmayan adamlar teknik kapasitesi veya aklı sayesinde yıldız statüsüne rahatlıkla erişebiliyor.
App Store'dan indirin Google Play'den alın