• 83
  fedöncülerin yıllardır sümen altı ettiği gerçek. fenerbahçe bu ülkenin avrupa'da en başarılı takımıdır kardeşim, nokta. zibil gibi de kupası vardır. ibne basın büyük bir kumpas sonucu bunu saklamaya çalışsa da arşiv yamulmaz, gerçekler değişmez. şimdi tek tek anlatıyorum.

  1923, general harington kupası. kazanan fenerbahçe. general harington nereli? ingiliz. ingiltere nerede? avrupa. al sana türkiye'nin ilk avrupa kupası.

  1966-67, balkan kupası. bulgaristan'da düzenlenmiştir. kazanan fenerbahçe. bulgaristan nerede? avrupa. al sana ikinci avrupa kupası.

  1993-94, bielefeld salon turnuvası. kazanan fenerbahçe. ibne basında haberi bile çıkmayan bir tarihi zafer daha. 10 yıl önce yazılmış şu entry (bkz: #1595615) olmasa haberim bile olmayacaktı. bielefeld'in avrupa'da olduğunu söylememe gerek yok herhalde. etti mi sana 3. avrupa kupası?

  2000, yayla cup. nerede düzenlenmiş? almanya. peki almanya nerede? yaa yaa. fenerbahçe bu büyük avrupa kupasında ne yapmış? final oynamış final! finalde fedöncü trabzonspor'a penaltılarla yenilmiş olsa da bunun kıytırık bir uefa kupası'ndan önemli olduğunu size hatırlatırım.

  2008, şampiyonlar ligi çeyrek finali. türk futbol tarihinin gelmiş geçmiş gelecek en büyük başarısı. galatasaray'ın şampiyon kulüpler kupası'nı da sayarsak bu seviyeye 5 kez, yarı finale de 1 kez çıkmasının bir önemi yok. neden? çünkü 2021 yılında avrupa süper ligi düzenleneceği zaman önündeki bütün diğer takımların unvanları alınıp 2008 cl kupası fenerbahçe'ye verilecekti. küresel bir komplo sonucu mümkün olmadı. yaz bir zafer daha.

  2013, uefa yarı finali. hanginizin var böyle şanlı tarihi? kim yendi bate borisovları, plzenleri?

  2019, audi cup. fenerbahçe burada bayern münich, real madrid ve tottenham'la birlikte oynayan 4 takımdan biridir. 4 takım ne demek? yarı final demek amk! yaz bir avrupa kupası yarı finali daha!

  2024 avrupa çeyrek finali. biliyorsunuz ki 2024 yılında avrupa'da şampiyonlar ligi, uefa avrupa ligi, konferans ligi gibi farklı turnuvalar düzenlenmemiş, "avrupa" diye tek bir turnuva düzenlenmiştir. fenerbahçe avrupa'da çeyrek finale çıkmış, yarı final şansını da son penaltıya kadar sürdürmüştür. kaleci kumpası olmasa fenerbahçe'nin bu kupayı alacağından kimsenin şüphesi yoktur sanıyorum. etti mi bir çeyrek final daha?

  sayalım o zaman: 3 şanlı avrupa kupası, 1 avrupa finali, 2 yarı final, 2 çeyrek final.

  gördünüz mü fedöncüler?
App Store'dan indirin Google Play'den alın