• 153
  https://youtu.be/W9MR-qO1Cac?si=XHgzSJAFr4uV2wfE

  ilgili video da, galatasaray'ın farkı açıp açık ara şampiyon olacağını söylemiş. neye göre böyle bir kanıya vardı bilmiyorum ama körü körüne holiganizm kasmak herhalde çok fazla takipçi getiriyor. taraftarlıkta mantık aranmaz diyodu doğru demiş senin söylediklerinin de pek mantıklı değil. şunu söylemenin hiçbir elle tutan tarafı yok. bu hakemlerle ve kadroyla fenerbahçe'nin işi sonuna kadar götüreceği çok açık. geçen sene bile götürdü. kimseye altın tepsiyle şampiyonluk vermiyorlar. her maç zor.

  ayrıca twitter'da okuyup, youtube'da izlediklerini 'bana böyle bir şey geldi' 'elimde böyle bilgi var' diye de satmaktan vazgeç.
 • 154
  "taraftarlıkta mantık aranmaz" tezi beşiktaş'ın ve fenerbahçe'nin kupalara hasret kalmasının belki de en önemli sebebi. bu teze sıkı sıkıya bağlanan başkan, yönetici, gazeteci, taraftar vs. o kadar çok unsur var ki her iki tarafta da; seslerinin özellikle sosyal medyada çok çıkması (maalesef) galatasaray'ı da etkilemeye başladı. bu halbuki baştan aşağıya bir saçmalıktan ibaret. spor kulübü taraftarlığı, tarafı olduğu takım için en iyisini, en doğrusunu, en güzelini istemektir. insan sevdiği, değer verdiği için en iyisini ister. en iyisinin, en doğrusunun, en güçlüsünün olabilmesi için gerekli olan olmazsa olmaz unsur ise mantıktır. mantık olmadan hiçbir şey olmaz. taraftarlık da olmaz. olay bu kadar basit ve düz aslında ama doğru olanın, basit olanın sesi az çıktığından; sesi çok akıllı az rakiplerin yanlış yönleri bile galatasaraylıları etkilemeye başladı. ben "taraftarlıkta mantık yoktur" kafasını özümsemiş fenerbahçeli'nin bir benzeri galatasaraylı görmek istemem asla. hayatıma da sokmam, tribünde gördüğüm zaman uzaklaşırım. "taraftar mantık çerçevesinde bakmaz, akıl yürütmez, sadece destek verir" propagandası yapan galatasaraylı gazeteci, yorumcu, youtuber, fenomen veya her ne halt ise onları da izlemem. ama maalesef günümüzde prim yapan şeyler, benim "görmek istemem" şeklinde sınıflandırdıklarım. o yüzden bizim tarafta da son yıllarda başladı doğru'ya eğri, eğri'ye doğru diyenler. söylemlerindeki hakikat sorgulandığında anında "taraftarlık böyle olmaz, galatasaray'a zarar veriyorsunuz" kaçış cümlesine başvuruyor bu insanlar. erinç bilican bunlardan sadece biri, düz bir örnek. genel olarak bu kitlenin doğru ile işi yok, hakikat ile veya mantık ile işi yok; tek istedikleri doğru olup olmadığı önemsiz bir "şeyi" çok kişinin seslendirmesi, gündem yapması. fenerbahçe'nin, beşiktaş'ın yılları böyle kaydı geçti; çok konuştular, algı yaptılar ama hiçbir şey başaramadılar; dibinde dibini gördüler bazen bu tutumları yüzünden ama dediğim gibi bu gibi şeylerin prim yapması, para kazandırması ister istemez galatasaray kamuoyunu da etkiliyor. bizde de türüyor, giderek de çoğalıyor bu "taraftarlıkta mantık aranmaz, taraftar doğrunun peşinden koşmaz, taraftar sadece önüne konanı koşulsuz destekler" bakış açısına sahip insanlar. gazeteci, yorumcu, taraftar vs. olmamalıydı bu ama madem oldu, umarım bu noktanın ötesine geçmez ve bu düzeyde kalır. bu bakış açısının yönetim veya genel kurul üyesi düzeyine sıçraması çünkü galatasaray'ın iflasını getirir. bu kadar açık söyleyim. bu bakış açısı kontrol altında tutulması gereken bir bulaşıcı hastalık ve galatasaray'ı diğerlerinden ayıran en önemli kriterlerden birini yok etmeye muktedir olduğu için çok da tehlikeli, zararlı.
 • 155
  kendisine ara sıra kızıyorum. hatta geçen gün tansel taşanlar'ın katıldığı eski açık bölümünde muslera yerine kaleci bakıyorlardı. inanılmaz sinirlenmiştim bu duruma hatta ara sıra canlı yayında chatlerine yazıyorum* da görmüyorlar.* fakat genel olarak beğeniyorum.

  spor digitale bünyesinde kalmamaları üstelik iyi kazanmalarına rağmen takdir edilesi. kerem övet'e de kendisine de inanılmaz saygı duyuyorum. beğenmediğim kısımları var ama hoşgörsünler.
 • 156
  eski açık kanalının sıkı takipçisiyim. canlı yayınlarını yakalayamasam bile sonradan izliyorum, daha çok dinliyorum gerçi podcast gibi. hatta katıl üyesi de oldum.

  "hamarat'ın hikayeleri" serisinin de hastasıyım, özellikle belirtmek istedim.

  bünyede bulunan tüm galatasaraylılar komplekssiz, mantıklı insanlar. ben öyle gözlemledim. körü körüne galatasaray savunmak gibi bir dertleri yok.

  erinç bilican da galatasaray'ın puan farkını açarak rahat şampiyon olacağını söylediyse gerçekten öyle düşünüyordur. ben de mantık sahibi bir insan olarak kendisine katılıyorum. muhtemelen fener maçına şampiyon çıkarız.
App Store'dan indirin Google Play'den alın