• 14
  football manager adlı oyunun galatasaray araştırmacılarından biriydim. birçok kişi hem burada, hem de sosyal medyada eleştirilerde bulunduğu için toplu bir cevap vermek istedim.

  öncelikle dün itibariyle gs araştırmacılığı görevi bıraktım. bundan sonra sadece anadolu takımlarıyla ilgili destek vereceğim zaten 2008'den 2020'ye kadar sadece araştırmacısı olmayan anadolu kulüplerini alıyordum. gs eski araştırmacısı 2020 gibi görevi bırakınca benim yapmamı istemişlerdi ben de bir kişi daha olsun 2 kişi yapalım, fikir açısından daha zengin olur demiştim. yaklaşık 3 senedir 2 kişi yapıyorduk gs'ı. genelde fikir birliğine varıp dosyaları birlikte hazırlayıp gönderiyorduk bir de üstüne son olarak ülke araştırma şefi kontrol ediyordu. son değişiklikleri de o yapıp sı'e gönderiyordu.

  öncelikle bazı bilinmeyen konuları açıklamak istiyorum.

  en çok yapılan eleştiri "objektif görünmeye çalışıp, tuttuğu takımı ezdirmek" konulu eleştiri. öncelikle bunun yapılabilmesi mümkün değil. sı games ve türkiye fm araştırma ekibi bu konularda oldukça katı.

  her takım için belli bir puan ortalaması belirleniyor. örneğin "x takımı en fazla 135 ca ortalamaya sahip olabilir, en az 133 ca ortalamaya sahip olabilir" deniyor. sen araştırmacı olarak bir takımı ondan yüksek de yapamazsın, ondan kötü de yapamazsın. gs fm 2023'te de, fm 2023'ün devre arası yamasında da, fm 2024'te de en kaliteli, en yüksek ca ortalamalı türk takımı yapıldı (bence gerçekte de böyle kadro olarak) yine de bize verilen limit ile, oyunseverlerin bizden istediği takım seviyesi tutmuyor. hiç "şunun şu değerini yüksek vermişsiniz" eleştirisi almadım. hep şu özelliği eksik verilmiş deniyor. bu dengeyi tutturabilmek için, eksik denen bazı özellikleri arttırabilmek için, bazı özellikleri de düşürmek zorunda kalıyorsun. o yüzden oyunseverleri memnun edebilmek mümkün değil. örneğin ben de abdülkerim'in daha yüksek olması gerektiğini düşünüyorum konya'dan 120 ca ile gelmişti, geçen ocak'ta 125'e şimdi de 130'a çıkardık bence daha da çok çıkmalı ama onun seviyesini yükseltirseniz başka bir oyuncuyu düşürmek gerekebiliyor genel kadro kalitesi ortalamasını tutturmak için. bir de milli olma durumu var milli takımda onun pozisyonunda oynayan oyunculara göre bir ca ortalamasına sahip olması isteniyor örneğin sassuolo'dayken kaan 125'ti, abdülkerim'den çok daha fazla milli oluyordu, abdülkerim'i bir kerette 130'a çıkarıp onun önüne geçiremedik geçen ocak'ta. sonra neyse ki kaan gs'ye gelip abdülkerim'in yedeği olunca abdülkerim 130, kaan 125 oldu bu yaz. neyse ki performansına devam ediyor da ocak'ta da 135'e çıkarır arkadaşlar diye düşünüyorum. zaten kerem, abdülkerim ve boey'de neredeyse her yamada +5 calık artış yapıyoruz, bence bu ocak'ta da bu üçü artmaya devam edecektir. gs de yükseldiği için oluyor bu tabi. 88 puanlı şampiyonluk, cl takımı olma gibi apoletler sayesinde gs ca ortalaması arttı. bugün bjk ile gs arasında 8 puanlık ciddi bir fark, fb de 2 puan geride gs'den ama sosyal medyaya göre sözde bjk, gs'den iyi yapılmış oyunda :)

  mesela nelsson'un kafa olayında kafa vuruşunu düşürmek isteme nedenim kötülük olsun diye değil, oradan gelecek + puanla mental gücünü daha da arttırıp sivriltebilmek... 17 pozisyon alma, 16 konsantrasyon, 16 karar verme gibi melekeleri böyle yüksek yapabilmek. sonra görülmeyen özellikler var nelson'un istikrarı 19 mesela. 19 istikrar demek 20 maçının 19'unda iyi oynar demek. bir de nelsson 140 ca. davinson bile ingiltere'den 136 ca ile geldi. nelsson ve becao ligin en yüksek puanlı stoperleri. (bu arada boyla, hava toplarını almakla, kafa vuruşu becerisinin bir alakası yok. geçmişte servet'e de kafa topu 10 verilmişti. ben çanakkale dardanelspor'u yapıyordum o zaman 2. ligde benle alakası yok)

  gs'de bu yaz boey +5, nelsson +5, abdülkerim +5, kazımcan +10, torreira +5, kerem +5, icardi +5 arttı. mertens ve muslera sabit kaldı, sergio da -5 düştü. gs de toplam ortalama da +5 ca civarında yükseldi.

  bu yaz en katılmadığım konu yeni algoritma değişimi ile değiştirilen hız konusu oldu. hız özelliği subjektif değerlendirilmekten tamamen çıktı ve tamamen veriler üzerinden otomatik verilen bir özellik oldu. x oyuncu geçen sezon süper ligde uzun mesafe koşusunda hızını atıyorum 33km/s seviyeye çıkarmış, öyleyse değeri 20 üzerinden y şeklinde verildi. hız özelliğini araştırmacılar vermedi. o yüzden de bence tutarsız oldu. kerem'in 12 verilmiş mesela. gs rakip yarı alanda, kapalı savunmalara karşı oynarken kerem geniş alan bulamamış, uzun mesafe hızını gösterememişse, kerem uzun mesafede hızlı olamaz mı yani? umarım letonya maçı ölçülmüştür de kerem'in hızı doğru yansıtılır.

  öte yandan icardi'nin kafa vuruşunu da 20 yapıp göndermiştik ama ona da sı games araştırmacıları tarafından ingiltere'den müdahale gelmiş ve yeniden 19'a çekilmiş. bu müdahalenin açıklamasını bile yapmamışlar bu da gs araştırmasından çekilme nedenlerimden biri oldu.

  yine de icardi'nin kötü yapıldığı eleştirisi bence haksız. "aboubakar çok iyi olmuş, icardi kötü olmuş" diyenler var aboubakar 135, dzeko 146, icardi 155 ca. bence insanlar teknik ve fiziksel özelliklere çok bakıyor. esas mental özelliklerin ne kadar önemli olduğu bilinmiyor. bunları uzun uzun anlatmak, özellikleri de tanıtmak gerek...

  bu arada icardi; bitiricilik, soğukkanlılık, off the ball, heading gibi sadece golcülük özelliklerinin ortalamasında dünyada 3. sırada 1. kane, 2. ronaldo, 3. icardi, 4 lewandowski diye gidiyor.

  neyse tek tek her eleştiri için kendimce bir yorumum var ama bunları yazmak çok uzun olacak. önümüzdeki günlerde bir programda vs uzun uzun anlatmam daha sağlıklı olabilir. şimdilik genel bir bilgilendirme yapmak istedim bu şekilde.
App Store'dan indirin Google Play'den alın