resim
Dries Mertens
Takım:Galatasaray
Mevki:Forvet Arkası
Yaş:36
Boy:1.69
Uyruk:Belçika
 • 1977
  dries mertens takımınızın formasını giyiyorsa minimum 10+ gol 10+ asist bekliyorsunuz. bu çok doğal ve kesinlikle bu beklentiye girdiği için taraftarı eleştirmemek gerekiyor. ama şampiyonluğumuzda katkısının hiç de az olmadığı kanaatindeyim. bu sezon özelinde özellikle iç sahadaki beşiktaş maçından itibaren oturan ve seri galibiyetler almamızı sağlayan takım oyununun en önemli aktörlerinden biriydi mertens. aldığı maaş itibariyle kulübede hamle oyuncusu olarak beklemesi biraz lüks gözüküyor. ama gelecek yıl avrupa ile beraber ligde de takım sayısının artmasıyla 50'den fazla maç yapacağımızı göz önünde bulundurmak lazım. ona kesinlikle ihtiyacımız olacak.
 • 1978
  22/23 futbol sezonunu ligde 30 maç, 6 gol, 4 asist istatistiğiyle tamamlamıştır.
  36 yaşındadır ve galatasaray futbol takımında mevki değiştirmiştir. eskiden saf bir hücumcu olarak oynarken mücadeleci bir ofansif orta sahaya evrilmiştir. takımda üstlendiği temel işlev de özellikle hızlı hücumlarda geçişkenliği sağlamak ve takımın doğru hücum pres yapmasını organize etmek olmuştur.

  özellikle ligin son düzlüğüne yani okan buruk'un sistemini futbolculara ezberletene kadar geçen sürede doğru hücum pres konusunda sahadaki teknik adam rolünü oynadı mertens. bunun bir benzerini, bir üst seviyesini yaşı benim kadar olanlar hatırlar hagi yapardı.

  hücumu çabuklaştırma, hızlı oynayıp hat kırma rolünü ise sanıyorum ligde kendisinden daha iyi yapan bir futbolcu yok.

  bu sene mertens'in üstlendiği rol çok daha fazla mücadele gerektiren ve napoli'de izlediğimiz mertens'in üstlenmediği bir roldü.
  dolayısıyla yeni rolünde yaşını ve sahada harcadığı enerjiyi de düşünürsek yaptığı istatistik kesinlikle kötü değil.
 • 1979
  şampiyonlukta katkısı yadsınmaması gereken efsane futbolcu. en öncelikle bu adam napoli’de yıllardır santrafor oynarken okan buruk’un galatasary’ında 10 numara oynadı ve çokça defansa yardımı yapması gerekti. ben kendisinden razı olmakla birlikte önümüzdeki sene rotasyonda 12.adam olarak yer almasını, mata’dan bekleyipte alamadığımız katkıyı almanın daha doğru bir beklenti olacağını düşünüyorum.
 • 1980
  sadece 4 haziran 2023 galatasaray fenerbahçe maçında zaniolo'nun son golünde yaptığı muazzam iş bile kendisinin nasıl bir futbolcu olduğunu anlatıyor. seneye neden kalması gerektiğini de özetliyor. rakip bizim sol tarafımızdan gelirken kaptığımız topu, orta sahada geriye gelerek alıyor ve mükemmel bir soğukkanlılıkla kerem'e şaheser bir pas atarak atağı başlatıyor. sonrasında kerem topu zaniolo'ya aktarıyor ve gerisi malum. hatta zaniolo sağ tarafta ferdi'yi rencide ederken kerem hemen yanında, icardi ortadan içeri kat ederken mertens de sol kanattan yardırmaya devam ediyor. çok önemli bir adam, çok. takımı atağa kaldırırken verdiği o pası verecek adam çok azdır. zaten o pasları verebilince sonuç böyle oluyor yoksa atak başlamadan bile bitebilirdi.

  https://www.youtube.com/watch?v=ZV9M9dcDrUg
 • 1982
  kendisini bu sezon özelinde çok da başarılı bulmuyorum. genel olarak zaten 34 35 yaşındaki oyuncu transferlerine karşı çok önyargılıyım.

  bugün bir yazarımızın kendisine yönelik övgüsüne de katılmıyorum. 4 haziran 2023 galatasaray fenerbahçe maçında zaniolo'nun attığı golde kendisini övmek bana göre zorlama bir yorumdur. ektrsa bir şey yapmamış, sıradan bir oyuncu gibi işini yapmıştır. ama aynı pozisyonda ben kerem aktürkoğlu'nu övebilirim fazlasıyla.

  https://www.youtube.com/watch?v=ZV9M9dcDrUg

  mertens top rakipote olduğu için alanını kapatmak adına geri geliyor. sonra berkan topu çalıyor ve dikine bir pasla mertens'i görüyor. mertens de yine topu boş alana dikine bir pasla bırakıyor ve biz 2 pasla fener'i eksik yakalıyoruz. ama eğer bu pzosiyonda birilerini öveceksek burada son övülecek adamdır mertens. asıl işi yapan berkan ve kerem'dir çünkü. berkan topu aldığında mertens top almak için boş alana gelmiş falan değil, zaten orada o sırada. berken boş adamı görüyor ve doğrusunu yaparak ileriye oynuyor. berkan'ın burada dikine düşüncesi çok iyi kaldı ki aam zaten topu da gidip çalan kişi. sonrasında mertens alınca topu kerem'in boş alanı görmesi, oraya hareketlenmesi muazzam bir olay. mertens'e sadece topu o boş alana atmak kaldı ki markaj falan da yoktu topu aldığında ve bunu zorlanmadan yaptı. sonrası ise kerem'in becerisi. boş alana hareketlenmesi, topu tekte zaniola'ya göndermesi ve dahası koşuyu kesememesidir en az gol buruşu kadar değerli olan.

  mertesn nefretim falan yok öyle de algılanmasın. çok pozitif bir adam, ben sadece saha içinde daha fazlasını beklerdim ama yine de tüm takım gibi o da katkı sunu şampiyonluğa sağ olsun. benim itirazım bir pozisyonda yola çıkılarak övülüp seneye de kalması gerektiği iddiasına. bence kalmamalı. o pozisyonda kerem'in berkan'ın kalması gerektiğini savunmak için daha fazla neden var ''bence''

  edit: tabii şunu da eklemezsem ayıp olur. mertens de koşu yapıp hücuma katılıyor ki bu verdiği pastan daha kıymetli benim için. o pası verirsin çünkü, kerem vermen için zorlamış seni, ama sonrasındaki koşu değerli. mesela maç 2 0 ve fenerli oyuncu kovalamıyor mertens'i. işte bir futbol maçı böylye detaylarla kazanılıyor aslında bana göre. mesela zaniolo vurup golü attı ama biraz daha sürse topu mertens bu kez solda bomboş ve ceza sahasına girmiş olacak artık ve fener bu golü mertens'i kovalamayan oyuncu yüzünden yiyecekti zaniolo vurmayıp pas verseydi mesela.
 • 1983
  bugün transfer haberlerine göz gezdirirken bunu düşündüm. mertens bizim bu kadar güçlü bir oyunumuz olmasına nasıl yardım etti? maalesef ki bitiriciliği düşüktü, halbuki yeteneklerinde olan bir özelliğiydi. pek fazla dripling yapmadı. ceza sahasında vardı ama hep değildi. ön alan presine çok yardımcı oldu. dirençliydi. zekiydi. ama en önemlisi, söylendiği gibi topun hızlı dolaşımının yegane sebeplerinden biri mertens'ti. pozisyon oyununda da, zaman zaman sola geçerek kerem'in forvet arkası koşularına/paslarına yardımcı oldu. sola geçmese üst üste binecekler ve ikisi de markaj yiyecek ve kerem'in işi zorlaşacaktı.

  şimdi, mertens pozisyonu için oyuncu aradığımız aşikar. bunu yaparken de, mertens'in bizim oyunumuzu nasıl geliştirdiğini iyi gözlemleyip bu işleri iyi yapacak isimler üzerinde durmamız gerekli, eğer başka bir oyun oynamayacaksak.

  toparlarsak nedir bunlar: defansif yardım, iyi alan kapatma, pres başlatma, adam takip etme. hücumda topu koşturma, anahtar pas, oyunu hızlandırma, kerem'e yer açma, ve ceza sahası içi koşuları ile olsaydı iyi olurdu diyeceğimiz bitiricilik.
 • 1986
  gören gözler için sezon boyunca pres organizasyonu, pas trafiği ve takımın mental dirayetinin 1 numaralı unsuru olmuş; mental anlamda özellikle kerem'i, ama tahmiinm arkaplanda bütün takımı yukarı çekmiştir.

  bu sezon herkes kendi gücünce çok savaş verdi. ama özellikle boey, torreira ve kendisi; kendi vücutlarının sınırlarını sonuna kadar zorladı. biz senden razıyız dede.
 • 1992
  7-0 lık başakşehir maçında torreira'nın penaltı pozisyonunda torreira daha yere düşmeden hakeme döndü ve penaltı vermezse diye itiraz pozisyonunu aldı. neyse ki hakem doğru kararı verdi.

  ads maçında midtsjö'nün golünden sonra okan buruk'un müthiş sevincinde hocanın başına sevincini paylaşıyorum dokunuşu vardı.

  bu iki örnek mertens'in konsantrasyonunu ve takımı sahiplenişini çok iyi anlatıyor. ayrıca, kritik goller attı, asist yaptı, presiyle hem rakipleri bıktırdı hem takım arkadaşlarına örnek oldu, güler yüzüyle pozitif enerji yaydı. hep oyunun kalbindeydi, golü atanı tebrik etmeye ilk o koştu.

  kendisini çok seviyorum ve önemsiyorum. kariyerindeki ilk lig şampiyonluğunu bizimle kazanmasıyla da ayrıca mutlu oluyorum.
 • 1993
  son haftalardaki kısmi fiziksel düşüşü bahane edilerek işin o son haftalara kadar gelen sürecinde takımın en önemli mihenk taşlarından oluşunun geri plana atılması haksızlık olan ve formamıza yakışan karakterli 10 numaramız. kolay kolay unutulmamalıdır ki kendisine verilen ve nispeten kaleden uzaklaşmasına neden olan saha içi rolünü en ufak bir yüz ekşitmeden sahiplenmiş, yaşına rağmen tüm eforunu sahaya yansıtarak rakip sahada hücum presi başlatan oyuncu olmasına dair en ufak bir sorun çıkartmamıştır. bazı şut denemelerinin napoli'deki kadar etkili olamamasının nedenlerinden biri de vücudunun fiziksel sınırlarını saha içinde fazla zorlamasıyla alakalıydı zaten. tüm bunların üstüne takımın yerli genç oyuncuları üzerindeki etkisi ve onların oyunlarını geliştirmelerindeki katkısı da cabası. kendisi hem saha içi hem saha dışı lider özellikleri taşıyan bir topçudur. aynı anda hem bu kadar saygı hem de bu kadar sevgi görmesi tesadüf falan değildir. bunun en basit örneğini görmek için muhammed kerem aktürkoğlu ile olan iletişimine bakmak yeterli. ben elit seviyelerden buraya geldim diyip kibirle dolaşmak yerine bilhassa kerem'e ne kadar saygı duyduğunu ve ona eşiti olarak davrandığını defalarca gördük, sahadaki rolünü sahipleşindeki iş ahlakına defalarca şahit olduk. hatta iddia ediyorum ki mauro icardi ve nicolo zaniolo'nun takıma olan adaptasyonlarında, yine benzer bir şekilde takımı ve oyuncu nüvesini sahiplenişlerinde katkısı büyüktür. şampiyonluğun en önemli parçalarının başında gelmektedir kendisi alooo yani. ve süper lig 2022-2023 sezonu'nu şampiyon bitirmiş bir kadronun ana aktörlerinden olduktan sonra önümüzdeki süper lig 2023-2024 sezonu'nda bafetimbi gomis'in soyunma odası liderliği rolünü komple üstlenip maçların da son 20-30 dakikasında hamle oyuncusu olarak sahaya atıldığı, sıkışık maç takvimini rahatlatmak için direkt 11'e sürüldüğü bir sezon senaryosu bence emekliliği adına oldukça ideal bir son. kendisi daha şimdiden galatasaray tarihinin güzel hatırlanacak detayları arasında iyi bir yer edinmiştir.

  edit: imla
 • 1994
  tartışmasız ve istisnasız şekilde kesinlikle gelecek sezon rotasyonumuzda, zaman zaman 11 de olması gereken oyuncumuz.

  yahu adamın eksiği ne olabilir diye genel kariyerine bakıyorum hava topları hariç net eksiğine rastlamıyorum asla. o da boyu yüzünden, küçük enişte gibi takılıyor *. topa sahip oluşu, ara pasları, oyun kuruculuğu, uzaktan şutları çok etkili biri. 2022/2023 sezonuna bakınca her maç ortalama 69 dakika süre almış. "bu maçta bekleneni veremedi" dediğimiz tek bir maç dahi hatırlamıyorum. skor olarak belki eksik kaldı ama yaşına bakınca performans olarak yapabileceğinden iyisini yaptı... kendisine 2023/2024 sezonunda kesinlikle ihtiyacımız olacaktır.
App Store'dan indirin Google Play'den alın