• 118
  kesinlikle galatasaray'ın ihtiyacı olmayan mevki. doğru kullanılırsa taylan orada gayet verimli oynar ki zamanında oynadı da. ama sen orada oynayan oyuncudan savunmadan topu alsın, arkasında oyuncu varken dönsün diye beklersen fernando bile yetersiz görünür ki zaten göründü de. sorun isimler değil, sistem ama fark etmez, gelsin transfer görelim bakalım dizilim değişmeden(yani saha içinde oyuncuların aldığı pozisyon, yoksa 4 1 4 1, 4 4 2 vs. demiyorum), yardımlaşma artmadan çözülüyor mu sorun. böyle oynayacaksak o sorunu çözecek adam sayısı dünyada 4 5 tane falandır, onları da zaten alamazsın.
 • 119
  6 numara çok büyük bir genelleme.
  tamam herkes ön libero oyuncusu olduğunun bilincinde ancak oyuncu profili çok fazla.
  pirlo da 6 oynardı mesela. jorginho şu an 6 oynuyor. olay oynamak değil görev tanımı. sen taylan'a yapamayacağı görevler verirsen değil taylan,tusubasa gelse yine doyurmaz seni.
  galatasaray'a aynı sezon içinde seri,nzonzi ve lemina geldi.
  sezon başı dendi ki vaov nasıl bir kadro. yerini dolduran 3 orta saha harici belhanda ve taylan vardı yine. o 5 orta saha ile tarihin en kötü futbollarından birini oynadık. nedeni basitti aslında. statik futbol. babel soso gibi kanatların varsa sen istediğin kadar pas futbolu de terimball de başarısız olmaya mahkumdun.
  ne zaman seri 1 adım geriye geçti lemina stoperleri üçledi o zaman oyun değişti. tabi burada onyekuru adlı deli fişeği unutmamak lazım. 3 topla kontra yapabildin.
  o oyunda seri mi 6 numara lemina mı 6 numaraydı?
  olay 6 numara değil. görev tanımı ve pozisyonu doldurabilmektir.
  şimdi berkan ve taylan ön libero özellikli oyuncular değil.
  kesicilik,oyun görüşü ve en önemlisi kısa pas yeteneği çok az. ha bu onları değersizleştirir mi? bu da insanların futboldan ne beklediğine bağlı. ben mesela berkan olmadan bir 11 kurulmasını istemem.
  takımın bütün enerjisini dengeleyen biri.
  ancak sen bu çocuğu defansın önüne koyarsan o enerji içinde patlar. çünkü belli bir alanı kontrol etmek ve oyunu şekillendirtmek onun işi olamaz.
  bizde 2 ayağı iyi stoper hatta aanholt'u da eklersek 3 iyi ayaklı defansif oyun kurucu var.
  artık 1 kesici koymak bu takımın pas akışını bozmaz.
  gerekirse kaleci her aldığı topu ileri şişirecek sen de pres ile oyunu kontrol altına alacaksın.
 • 120
  2021-2022 sezonu öncesinde her yere para akıtan fatih terim‘in eksikliğini görmediği, sezon başladıktan sonra transfer dönemi bitmeye ramak kala taylan’ın kötü çıkardığı bir maç sonrası ihtiyaç olduğunu belirttiği, neticesinde de neredeyse hiç süre vermediği gustavo assuncao’yu aldığı pozisyon.

  böyle de bir kadro planlaması/mühendisliği sonucunda o bölgede takımda kara delik oluştu.

  eylül 2020’de şu açıklamayı yapan terim;

  "öne çıkışlarda seri gibi regista rolü profile sahip bir oyuncumuz yok.“

  29 ağustos 2021’de yani transfer sezonunun bitmesine sadece birkaç gün kala şu açıklamayı yapmıştır.

  “her zaman bir melo, bir fernando bulamıyorsunuz. o mevki benim için önemli. bakalım, transferde daha var. her şey olabilir.”

  aradan koca bir yıl geçiyor, oyuncu tipi bile değişiyor ama elde bir şey yok.

  ondan sonra terim berbat bir kadro bıraktı deyince saldırılar başlıyor. zaten bu takımın bu hale gelmesinde en azından kendisi kadar bu güruh da sorumludur.
 • 121
  pep takımları da genellikle bu bölgede özel oyuncu istemiştir. belki bildiğimiz gibi sertlik anlamında bir 6 numara kullanmasa da alanı kapatan ve çıkışlarda hata payı az olan 6 numaraları tercih etmiştir. barcelona'da sergio busquets, bayern'de xabi alonso ve city'de ısrarla istediği rodri. bizim ise seri sonrası bu tanıma uyan oyuncumuz olmadı. ya sert alanı kapatan geçiş hücumlarına engel olabilecek bir oyuncu gelmeli yahut da pas ile çıkarken alanları açabilecek ters toplar atabilecek ayağı düzgün bir adam gelmeli. tabi bunlar ne olursa olsun gedson kesinlikle gelmeli.