resim
Yunus Akgün
Takım:Galatasaray
Mevki:Sağ Kanat
Yaş:22
Boy:1.73
Uyruk:Türkiye
 • 2382
  şu maç içinde devamlılık işini çözdüğü an çıtır çerez parasını* rahat getirecek topçudur. bu sözleşmeyi yapan yönetim pek akıllı değildir.

  hagi'den sonra gördüğün en iyi dur kalk işini beceren topçudur. ki türkiye liginde sadece bu özellik toplu hücum felsefesini oturtan takımda iki haneli gol asist sayılarına ulaşması anlamına gelir. üstelik sadece bu değil, top kontrolü ve bitiricilik anlamında da ligin en iyi yerli oyuncusudur.*

  neyse allahtan mirsad değil menajeri, sezon sonu bedava gidip, 3-5 yıl bizi kahreder idi.

  edit1: istatistikler mini etek gibidir. öyle olmasa, zaten scouting diye bir işleme gerek kalmaz, alırsın bütün oyuncuların liglerine göre istatistiklerini, o ligin katsayısı ile çarpar böler sonucu bulursun. özet, gözünüze iyi bakın*

  edit2: italya liginde cagliari ile istatistik şov yapan joao pedro, burada 3 maymunları oynuyor. neden acaba?
 • 2383
  şöyle yetenekli, böyle yetenekli diye övülen, ancak sahada katkı vermeyen oyuncumuz.

  kanat forvet oyuncusu gol ve asistleri ile skora katkı yapar.
  yunus'a yeterince şans verildi mi? verildi!
  nerede skora katkı? yok.
  süper lig'de oynadığı 10 maçta, 0 gol, 1 asist.

  mevcut sözleşmesindeki ücreti komik denecek kadar düşük bir ücret ve sözleşmesi yenilenmeli, ücreti de artmalı ancak, yunus da skora katkı sunmalı, takıma katkı sunmalı. küstüm oynamıyorum moduna girmenin anlamı yok.

  geçen haftalarda gazetelerde yer alan, yönetimin kendisine yıllık 9 milyon tl teklif ettiği, yunus'un da 13 milyon tl'nin altına imza atmam dediği haberleri yer almıştı. yönetim de bunun üzerine masadan kalmış.

  haberler doğru mu bilmiyorum ama doğruysa gerçekten yunus'un kafa yapısı açısından çok fena bir durum.

  at imzayı, çık sahaya, takıma ve skora katkı yap, sen iyi oynayınca zaten yönetim de sözleşmeni yeniden günceller. yok olmadı diyelim, sen zaten iyi isen avrupa'dan daha iyi teklifler alırsın. bu ne afra, tafra.

  altyapıdan gelen oyuncularımıza verilen mental eğitimi sorgulatan bir durum.
 • 2384
  saha dışı olaylarını ya da ithamlar hakkında bilgim yok. bu konuları ayrı tuttuğumuzda kesinlikle değerli ve çabuk harcanmaması gereken bir oyuncu olduğunu düşünüyorum.

  2022-2023 sezonunun başında skor yapamamamızın bir çok sebebi vardı. yunus bunun sebeplerinden biri olarak gözükse bile sonuçlarından en fazla zarar görenlerden biri oldu.

  yunus'un en büyük zararı ise icardi ile oynayamaması oldu. icardi yaptığı koşu ve alan boşaltmalarla hücum oyuncularının oynamak isteyeceği bir ileri uç oyuncusu. kerem'in de performansı icardi ile oynadıkça arttı. pasa doğru koşuya atmak ya da atılan pasla doğru yerde buluşmak o kadar önemli ki, gereksiz top kaybı yerini asiste bırakabilir. o yüzden genel performansı için formda bir icardi ile oynamasını beklemeliyiz. geçen sene balotelli ile olan uyumu, bana bu konuda ümit veriyor. yani oyun olarak bizim ihtiyacımız olan, gelişebilecek bir oyuncu olduğunu hala düşünüyorum.

  yunus'u harcamamamız gerektiğini düşünmemim ikinci sebebi ise, yunus bizim alt yapımızdan çıktığı ilk günden beri alt yapımızın en iyi oyuncularından biriydi. günümüze baktığımızda kendisi kadar alt yapılarda takımlara fayda sağlamamış, onun kadar meşhur olmamış, bartuğ , emir, mustafa gibi, menajerinin oyuncağı değil, kulübünün oyuncusu olmuştur. alt lige git dedik, gitti, oynamamasına rağmen, küsmedi, savaştı. hala eksiğin var dedik, ikiletmeden kiralık gitmeyi kabul etti. gelişti, kendini milli takımda oynatacak performansı gösterdi ve gıkını çıkarmadan geri geldi. yunus bizim için örnektir. biz yunus'a ne kadar tolerans gösterirsek, ne kadar değerli hissettirirsek, futbolcu avcısı menajerlerin o kadar çok işini bozarız. yunus'u hemen iki asist yapamadı diye tefe koyarsak, menajerlerin eline koz veririz. burada pozitif bir ayrımcılık istediğimi düşünebilirsiniz ki bakıldığında biraz öyle. ama istediğim bu ayrımcılık, sahada alması gereken süre anlamında değil, bizim tepkilerimiz anlamında. ben bu ayrımcılığın takım arkadaşlarına ya da takıma zararının olacağını düşünmüyorum açıkçası. aynı şeyi emin için de düşünüyorum.

  nasıl tff abdülkerim üzerinden yerli oyunculara mesaj gönderiyorsa bizde yunus- kerem gibi oyuncular üzerinden hem yerli oyunculara hem de alt yapı oyuncularımıza mesaj vermeliyiz. taraftar olarak sürekli yanlarında olup çalım attığında ıslıklayan, korkutan değil, cesaret veren, bir daha kaptırsa bile destekleyen bir konumda olmalıyız.

  ünlü düşünür polat alemdar'ın da dediği gibi her çalım attığında kulübeye, tribüne bakarsa oynayamaz o oyunu. :)
 • 2386
  yunus akgün beğendiğim veya umutlu olduğum bir futbolcu değil. 2018-2019 sezonundan beri galatasaray'da çeşitli aralıklarla şanslar buldu, en iyimser tahminle "bugün olmadı ama yarın olacaktır" futbolcusundan öteye geçemedi.
  kendisinden performans alan tek takım adana demir. yunus'un zam almayı hak ettiği performansı, kiralık olarak oynadığı adana dönemindeki performansı. ağustos - aralık 2022 arası galatasaray performansı ciddi bir maaş iyileştirmesini zorunlu kılmıyor. bir iyileştirme olmalıydı elbette ama şu ana kadarki galatasaray performansının karşılığı asla 13-14 milyon liralar değil. yunus'tan verimi alan adana demir, yunus'un önüne güzel bir kontratı koyan galatasaray oldu özetle.
  yunus umarım galatasaray performansından ötürü değil, adana performansından ve gelecekte bir şeyler yapabileceğine dair olan inançtan ötürü iyi bir zam aldığını anlar. ve umarım bunu hiç unutmaz ve ara sonrasındaki performansıyla başlayarak, galatasaray forması giydiği yıllar boyunca hep beni yanıltır.
 • 2387
  ne yazık ki genç türk futbolcuların handiyse tamamında olan "futbolu bilmeme/karar mekanizmasının gelişmemiş olması" sendromundan müstarip yetenekli ancak, potansiyelini sahaya yansıtamayan futbolcu.

  geçen sezon ads'de nispeten açık futbol oynayan ve kendisine bireysel önlem almayan takımlara karşı ciddi bir çıkış yakaladı ancak, galatasaray'a karşı her takım ekstra motive oluyor ve kağıt üzerinde tehlikeli oyunculara her takım ekstra önlem alıyor. yunus'un geçen yılki performansı ve ondan beklentilerin yükselmesi rakip takımların da dikkatini çekti ve onu kilitlemenin bir yolunu buldular. peki yunus ne yaptı? sadece yeteneğine güvenerek oynayama devam etti ve çok fazla pozisyon hatası, tercih hatası (şut atması gereken yerde pas verme, pas atması gereken yerde şut atma, yanlış zamanda çalım atma, basit oynamama) yaparak hücumda hiç verimli olamadı. kerem de böyle başladı ancak, belli ki zihinsel olarak yunus'tan daha güçlü ve karar mekanizması daha iyi olduğu için toparladı.

  yunus'un oyununu olgunlaştırmadan şampiyonluk hedefi olan, baskının yüksek olduğu kulüplerde bocalayacağı çok açık. bence kendisine bireysel bir mentor bulmalı ve sürekli karar mekanizmasını geliştirecek çalışmalar yapmalı. aksi halde ikinci bir emre çolak vakasına benzeyebilir akıbeti...
 • 2388
  https://twitter.com/...kUbIItzK4eQ&s=19
  sözleşmesi uzatılan ve kafasını artık sadece futbola vereceğini umduğumuz oyuncumuz. bu sözleşme iyileştirilmesi gerekliydi, hatta geç bile kalınmıştı.
  artık yunus'a düşen de kenidisini avrupa'ya daha yüksek bedellerle taşıyacak bir performans vermesi.
  "buna göre futbolcuya 2022-2023 sezonu için 13.650.000 tl, 2023-2024 sezonu için 14.950.000 tl, 2024-2025 sezonu için 17.200.000 tl ve 2025-2026 sezonu için 19.750.000 tl garanti ücret ödenecektir."
 • 2396
  genel olarak konuşacağım, yerli zorunluluğunun getirdiği en büyük handikaplardan biri de formu kötü giden yerli oyuncuyu zam ile motive etmeye çalışmak ne yazık ki. aslında normal şartlarda tam tersi olur, kötü form cezalandırılır beraber çalışmaya devam edilmez vs. ama yerlilere olan bu zorunluluk kaliteyi de düşürüyor böylece. zamanında benzer tarifeyi selçuk inan’a da uygulamıştık ama maalesef işe yaramamıştı, umarım yunus’ta yarar diyelim fakat bu yol doğru bir yol değil problem orada. kulübün bu iyi niyetli ve yapıcı yaklaşımına karşılık keşke yüksek performans gösteremedikleri takdirde de sözleşmenin son gününe kadar maaşın son kuruşunu alma profesyonelliğini göstermeseler. örneğin burak yılmaz ayrılarak doğru olanı yapmıştı. kiminin profesyonelliği bir galatasaray’a karşı maalesef.
App Store'dan indirin Google Play'den alın