• 6
    katar'da yapılan dünya kupası'nda hawk eye firmasının geliştirdiği en son teknoloji. sistem, topu izlemek için stadyumun çatısının altına monte edilmiş 12 özel izleme kamerası ve her bir oyuncunun saniyede 50 kez tespit edilmesi ile ve 29 veri noktasını kullanarak sahadaki tam konumlarını hesaplayıyor. toplanan 29 veri noktası, ofsayt tespiti yapmak için ilgili tüm uzuvları izliyor.

    dünya kupası maçlarında kullanılan topun içine bir ölçüm birimi sensörü yerleştirildi ve topun ortasına yerleştirilmiş olan bu sensörün, video operasyon odasına saniyede 500 kez veri göndererek, topa vuruş noktasının çok hassas bir şekilde algılanmasını sağlıyor.

    uzuv ve top izleme verilerini birleştirerek ve yapay zeka uygulayan teknoloji, o anda ofsayt pozisyonunda olan bir hücum oyuncusu tarafından top her alındığında, video operasyon odasındaki görevlilere otomatik ofsayt uyarısı sağlıyor.

    video maçı görevlileri, saha hakemini bilgilendirmeden önce, otomatik olarak seçilen vuruş noktasını ve oyuncuların uzuvlarının hesaplanan pozisyonlarına dayalı olarak otomatik olarak oluşturulan ofsayt çizgisini manuel olarak kontrol ederek önerilen kararı onaylıyor. bu işlem birkaç saniye içinde gerçekleşiyor ve ofsayt kararlarının daha hızlı ve daha doğru alınması sağlanıyor.

    bildiğim kadarıyla tff bu sistemi kuran firma ile görüşme halinde ve gelecek yıl ülkemizde de kullanılması için fiyatta anlaşmaya çalışıyorlar.
App Store'dan indirin Google Play'den alın