• 3017
  bir adet çağdışı filozofun, türk futbol tarihinin en pahalı jenerasyonunu hiç ettiği belli olmasın diye ihalenin serbest olma haline yıkıldığı ve geri getirildiğinden beri her zamanki gibi tekrardan türk futbolunun içine eden kuraldır.

  galatasarayımız için ise bir futbolcunun iyi veya kötü oluşu türk olup olmaması ile alakalı değildir. galatasaray taraftarı hiçbir zaman böyle bir ayrım yapmamıştır. mevcut yerli futbolcularımızın övülme/yerilme sebebi yabancı sınırı değil bireysel performanslarıdır. rashica kerem'den iyi futbolcuysa rashica oynar, kerem rashica'dan iyise kerem oynar. burası ülkü ocakları değil sırf türk diye oyuncu oynatmak bizi bir gram ileriye götürmez.
 • 3019
  mevcut kural* yabancı kuralı değil, yerli dayatmasıdır.

  galatasaray'da ise olay tamamen farklıdır. taraftar, kimin performansı iyiyse onun oynamasını ister. yabancı olup da sürekli eleştirilen bir dünya futbolcumuz* vardı. ama bu kural performansı kötü de olsa sizi bir futbolcuyu oynatmaya mecbur bırakıyor. dünyanın hangi ülkesinde böyle çağ dışı bir uygulama var bilemiyorum.

  bu kural çakma filozof* tarafından başarısızlıklarını örtmek amacıyla getirilmiştir. türk futbolunun başına bela edilmiştir. yerli futbolcu kötü oynasa bile "yerim zaten garanti" diye düşünüyor ki bu bizim milletimiz* için ballı kaymak. malum pek çalışmaktan haz etmeyen bir milletiz. kuralın gelmesinde aslında tff ve şenol güneş de aracı, emrin kimden geldiğini hepimiz biliyoruz zaten. ve bu dayatmaları yapanların ülkeyi ne hale getirdikleri de ortada.

  mevcut kural değişmeden türk futbolunda pek bir gelişme olacağını sanmıyorum. bir futbolcu ya iyidir ya da kötüdür. yerli, yabancı diye ayrım yapmak saçmalıktan daha öte ırkçılıktır.
 • 3023
  muslera kuralı. sadece kalecimiz yabancı olduğu için, ne zaman galarasaray'ın ivmesi yukarı gitse bu kural karşımıza çıkar. ana rakiplerimizin kalecileri hep yerli ve biz saha içinde onlara göre +1 yerli ile oynamak zorunda kalıyoruz.(kaleciler genel olarak değişmezler oyun içinde.o anlamda yorumluyorum.) buda bizi hep zorluyor. yabancı kuralın sebeplerinden biride bu durum.
 • 3024
  turk futbolunun seviyesini gayet acik gosteren kuraldir. hala sahada top oynamanin fm’de oldugu gibi oyuncularin gelisimi icin yeterli olduguna inanan bir toplumuz.

  once okullar ile bir duzenlemeye gidilmeli, sporcu burslari verilmeli. genc oyuncularin hem spor yapmasi hem egitim almalarini saglayacak altyapi kurulmali. tesislerin duzenlenmesi gerekli, oyuncularin duzgun modern teknoloji ile antrene edilmesi gerekli. daha reserve ligi bile tutamiyoruz elimizde.

  bunun disinda, antrenorlerin antrene edilmesi ve bir standarda getirilmesi lazim. once hocalarimizi gelistirelim ki onlarin yetistirdikleri belirli bir standard uzerinde olsun. ama biz her zaman hemen kazanmak, gelistirmeye calismamak, ya da hemen nasil para kazaniriz diye dusunur isek, cocuklarimiz da ayni dusunce yapisinda olur.
App Store'dan indirin Google Play'den alın