• 2803
  değişmez ve söylendiği gibi önümüzdeki sezon(22-23) 7ye düşerse önümüzdeki sezon da şampiyon olmamız çok zor. muslera'nın 2024e kadar kontratı var ve hali hazırda daha iyi bir yerli kaleci opsiyonu da görünmüyor ligde zaten. marcao ya da nelsson yerine stoper düşünülürse kalite yine düşecek, kaan ayhan ya da abdülkerim bardakçı alınabilir herhalde piyasaya bakınca, net kalite düşüşü o da. belki ozan kabak olur ama olsa bile zaten oyuncunun özgüvenini yeniden kazanması ve kendini bulması lazım. alternatif yerli sol bek öneremiyorum bile, uğur çiftçi bile pva'dan iyi gerçi. sağ bek için mert müldür'ü alamıyorsak -ki alamayız- oraya da yerli transferi mümkün değil. berkan ya da taylan yerine yapılacak transferin zaten bir şeyi değiştirmesi söz konusu değil yerli statüsü açısından ama oraya da uygun bir yerli önermek zor zaten. cicaldau satılıp yerli oyuncu alınması da zor, transferi mümkün görünen yerli 8-10 yok galatasaray için. kanatlarda kerem ve barış merkezde morutan ya da cicaldau olabilir belki ama iki kanadın da atletizm-koşuya dayalı oyuncu olması bizi zora sokar, yaratıcılık eksikliği yaratabilir. santraforda halil bizim bonservisli oyuncumuz değil, fizik olarak da galatasaray'ın net santraforu olacak durumda değil. diyelim ki halil gerekli gelişimi gösterdi ve net santrafor olarak kabul edilebilir seviyeye geldi, o zaman da bizden en az 10 milyon euro gibi bir bonservis istenecek, oyuncunun başka talipleri de olacak. zorlu bir süreç.

  yani görünen şudur ki kural açıklandığı şekilde uygulanırsa önümüzdeki sezon da zordayız.
 • 2804
  25 ekim galatasaray bjk maçında teixeira milli futbolcu taylan'ın bileğini kırmaya yelteniyor. yine başka bir milli futbolcu kerem'e dirsek atıyor. hakemler kırmızı veremiyor. çünkü bjk formalı. bunun üzerine hala yabancı oyuncu sayısını türk futbolunu korumak için azaltıyoruz diyebiliyorlar.

  22-23 sezonu 8'in altına düşerse çok rahat şampiyon oluruz. o yüzden düşeceğini sanmıyorum.

  kerem ve berkan uluslararası seviyede zaten.

  emre k., oğulcan, barış, taylan, ömer*, halil* ve alparslan* bu lige yetecek isimler.

  ts ve bjk ilk on birlerine bir yerli daha katılırsa kalite anlamında çok zayıflayacaklar. cengiz ya da merih gibi transferler yaparlarsa is değişir tabii. fb hakkında söylenecek bir şey yok. onlar farklı bir dünyada yaşıyorlar.
 • 2806
  açıkçası 2023 yılındaki seçime bağlı gözüküyor. eğer mevcut iktidar kaybederse nihat özdemir federasyonu dağılır ve en azından atama ve talimat yoluyla bir federasyon başkanı atanmaz. dolayısıyla da bu yabancı oyuncu sınırlaması bir daha tartışılmamak üzere tarihe karışır. zaten tff'nin yabancı sınırını ısrarla istemesinin en büyük sebeplerinden biri siyasi baskıdır.