• 2389
  yerli oyuncu zorunluluğunu, yabancı oyuncu sayısı seklinde lanse ederek gercekleri saklayan federasyonun 2020-2021 sezonundan itibaren degistirdigi sayidir.

  madem bu kadar türk futbolunu ve türk futbolcusunu düşünüyorsun, o zaman de ki, (tamamen farazi sayilar)

  --- alıntı ---

  yabancı-yerli ayrımı yapmıyorum.

  ancak; ilk 11'de kulübün altyapisindan yetişmiş en az 3 oyuncu, yedeklerle birlikte mac kadrosunda altyapidan yetismis 7 oyuncu zorunludur. (11'de 3, 21'de 7)

  --- alıntı ---

  simdi altyapidan yetisen oyuncularin yata yata para kazanma durumu suphesi ortaya cikacaktir, ancak kazin ayagi oyle degil.

  kulupler bakacak yetismesi gereken belli pozisyonlar var, zorunluluk var, hepsi altyapi hamlesi yapmak durumunda kalacak. belki de altyapi hocalarına saglam paralar odemek durumunda kalacaklar, ancak, altyapidan deli gibi oyuncu basacak kulupler. zira gereken onemi vermezlerse dandik 3 oyuncu butun takimi batirabilir.

  bu yerli yabanci meselesinin tek sebebini soyluyorum!

  kendini gelistirmeyen, araba-kadin-gece kulubu mesaisinin arasinda top tepen, kultursuz, analitik dusunce yoksunu, çoğunlukla is ahlakindan yoksun birtakim zerzevat* daha cok daha cok para kazansin diye yapilacak bir hamledir. hic kur etkisi falan demesinler. 100-200bin euro'ya da tas gibi yabanci futbolcular var. yeter ki hoca, başkan ve hatta malzemeci dahi komisyon almasin. ama yok, o komisyon dönecek, o peskes cekilecek.

  gercekten ulke ekonomisi ve türk futbolu düşünülüyorsa; o zaman cozumu yukarida yazdim. benzer sartlarla, cok rahat turk futbolu cag atlayabilir. yabanci serbestisinden sonra milli takimimiz takir takir top oynamaya basladi, disariya ihracat bile yapmis olduk. takimlarimiz bir nebze olsun arşa cikan kalite farkini azaltmaya baslamisti.

  ama simdi bu fark daha da acilacak. su acidan da bakalim, acikcasi 2 adet kuzenim var, bunlar yillik atiyorum 1 milyon euro alabilecekken bu yerli zorunlulugundan dolayi 3 milyon euroya para demeyecekler. cunku kuluplerin eli mahkum.bana giren cikan yok, herkesin kazanci kendine ama soz konusu ulke ise, daha bilimsel daha mantikli daha tutarli cozumlerle gelinmesi sart.
 • 2390
  hiç bir argümana dayanmayan tamamen bilinçsiz insanların alacağı kararlardır. futbol evrensel bir oyundur. içinde rekabeti barındırır. bu kararı kim aldırıyorsa türk futbolculara diyor ki oturan yerlerinizi büyütün biz size oynama ve iyi para kazanma fırsatı vereceğiz. oh miss gibi dünya yabancı oyuncular bir yerini yırtsın bizim türk oyuncular yatsın milyonlar kazansın. bu kararları alacak kişilerin futbol bilgisi şüphelidir. birde servis yapılan haberlerde şenol güneş konu ile ilgili çalışma yapıyormuş. yav şenol güneş kim ki bugüne kadar hazıra konmaktan başka ne yapmış.
 • 2391
  ligde rekabetin arttığını, anadolu takımlarının bile çok iyi kadrolar kurarak rekabetçi hale geldiklerini, iyi oyuncular sayesinde iyi futbol izlediğimizi, ayrıca yurt dışına hiç olmadığı kadar futbolcu ihraç etmemiz sayesinde milli takımın da bu yabancı serbestliğinden aslında katiyen olumsuz etkilenmediğini düşünecek olursak tüm bunlara rağmen yabancı sınırını düşürmeye çalışmak ülke futbolunu gram düşünmüyor olmak demektir.

  ayrıca tüm kulüpler yabancı sayısı olduğu şekli ile kalsın derken buna rağmen düşürmeye çalışmak sözün bittiği yer. o federasyon ülke futbolunu kulüplerin istek ve temennilerine göre yönetmek için orada. 18 kulüp de yabancı sayısı değişmesin derken kalkıp "ben bunu düşürüyorum demek" bile başlı başına ortalığı yangın yerine çevirmeye yeterli.

  umarım bu konudaki diretmeleri sonları olur.
 • 2393
  az da olsa engel olabilecek tek kişi fatih terim. yönetimimizden ses çıkmadı. medya da aşağı yukarı herkes karşı ve hala inadına padişahımız önceden istediği için bu kural getirilecek. sizlerinde söylediği gibi iki büyük sebebi var. menajerlere olan borçlar, bu yüzden menajerlerin kucağında resmen herkes ve ikincisi ise dövizin ülkede kalması.

  söylenecek çok şey var. pilot olmalık. azıcık insan olsanız serbest bırakırsınız ama 20-23 yaş altı katı kurallar getirirsiniz. ilk 11 ve sezon boyunca maç/dakika performansı olarak. bak nasıl oyuncu havuzu oluyor. ama olmaz. diğer tüm alanlar gibi burayı da ele geçirdiler. yok edecekler.
 • 2394
  paranın yurtiçinde kalması isteniyorsa transfer edilecek yabancıya yaş sınırı ve maksimum ucret ve bonservis sınırı koyarsın, bu koşullarda bulabilen yabancı alır bulamayan türk oynatır. ücret sınırını yabancı oyuncu ile ilk sozlesmesinin bitimine bir yıl kala yeni sözleşmeden geçerli olmak üzere %50 kadar artırabilirsin dersin. yani 2 milyon limiti olan bir oyuncudan çok memnunsan ve satmamışsan sözleşme yenilerken 3 milyona kadar çıkarsın. zaten bu sırada oyuncu en az 3 yıldır senin takımında oynuyor olur. hem takımları scout ve ucuz oyuncuya yonlendirirsin hem türk oyunculara biraz daha yer açmış olursun. posası kalmış yabancıları 2.5 - 3 milyon euro ödenmesini engellersin. bir de 30 yaş üstü yeni yabancı transfer hakkini 1 ile sınırla. olsun bitsin. böyle insanları futboldan soğutmak ne hükumetin işine gelir, ne de ülkenin.