• 2382
  emir tek bir şahıstan gelmiştir ve dillendirildiği gibi bütün mesele paranın ülke içerisinde dolaştırılmasıdır. sadece galatasaray'ı durdurmak için çıkarıldığını düşünenler büyük resmi kaçırıyorlar. dolar 7 tl'ye, euro 8 tl'ye doğru giderken dövizin ülkede kalması isteniyor. ülke futbolu ya da kulüplerin kurtuluşu değil. aksine yabancı sınırı ile yetersiz yerlilere daha fazla para verilip kulüpler ekonomik olarak daha kötü duruma düşecek ama bununla ilgilenen yok.
 • 2383
  bunu aşmanın tek yöntemi alt yapı ve pilot takım. yani bir oyuncu yetiştirme planının olması. biz rotasyona bile adam yetiştiremiyoruz. o zaman ya oyuncu seçemiyoruz ya da akademi ve oyuncu yetiştirmekle gorevli kişiler işlerini doğru yapmıyor. türkiye gerçeklerine uygun 3 senelik bir altyapı planı yapsan (örneğin oyuncunun evdeki beslenmesine karışmak, takip etmek gerekirse aileye gida yardımında bulunmak) bile 2. sene sonunda meyve vermeye başladığını göreceksin. burası hollanda değil o yüzden ajax modeli ile değil galatasaray modeli ile ilerlemeliyiz. 2 as bir rotasyon çıkar, birkaç yıl ambargo koy, anadolu klüplerinden oyuncu alma veya az al, bak konuşuluyor mu bir daha bu sınır.
 • 2384
  benim fikrim kesinlikle 11 olmasından yana. ne 14 ne 8 ne de başka bir sayı. kesinlikle 11.

  ligin kalitesinin artması için kaliteli yabancı şart oğlu şart ama yedek oyuncu olarak yabancı çok yanlış. gelsin 11 kaliteli oyuncu, yerliler de rekabete girsin ve kendilerini geliştirsinler.

  burada düzenlenmesi gereken oynamayan faydalı olmayan fakat sözleşmesi olduğu için takıma kene gibi yapışan futbolcular için yasalar güncellenmeli. tarık çamdal gibi oyuncuların eline mahkum kalmamalı kulüpler. faydalı olmayan yerli ya da yabancı oyuncuya kulübün istediği an sezon sonuna kadar olan parasını verip yol vermenin bir yolu açılmalı. bu görev fifa'nın. 2020de söylüyorum 2025te gerçekleşir. 2005 yılında var sistemi gelmeli dedim, 2020 oldu inşallah gelecek. yeri geldiğinde uzaktan eğitim olmalı dediğimde yıl 2010'du o da bir salgın sayesinde gelecek. mesela ileride futbol müsabakaları 60 dakikaya düşüp basketbolda olduğu gibi skorbord ile salise salise tutulacak fakat vasıfsız liderler yüzünden tarih 2030u gösterecek. kıçı kırık aptal bir telefon uygulamaları her ay güncelleniyorsa neden spor, eğitim sanat kendini güncellemekte bu kadar aciz.
 • 2385
  ulkedeki futbol dunyasinin bu tarz bir konuda amaci sadece para kazanmak olan insanlara karsi bu mucadeleyi kaybetmesi beni asil uzen nokta. ki isler dogru gittiginde para kazananlar da daha fazla kazanabilecek muhtemelen. geri kalan kisimlar sadece ici bos tartismalar, pozisyona gore arguman uretmeler.
  +2 gibi sacmaliklardan da kurtulup su anki haliyle kalmasini diledigim sayi.
 • 2386
  türkiye de kulüpler dahil hepsi sınırsız yabancının devam etmesini istiyor ama kimse sesini çıkaramıyor. azaltilsin diyenler, gizli konusmalarinda tam tersini soylemiyorlarsa ben hiç bir şey bilmiyorum. bari bazı kararları alirken, doğru düzgün iş yapın. sayıya dokunmak yerine, ilk 11'e dokunmak daha mantıklı. oraya konan kriterler de yabancı oynatmak yasak olarak değil, yaş grubu olarak konmalı. 21 yaş altı en az 3 oyuncu densin. isteyen bunu yabancı isteyen türk olarak kullansın. ama siz sadece bir tarafa mecburiyet tanirsaniz, o hakka sahip olanlar fahiş fiyatlar kazanacak demektir. gerçi herkes neyin ne olduğunu biliyor, boşuna konuşuyoruz.
 • 2387
  futbolun içinde olup da bu yabancı sayısının azaltılmasını isteyen kişi ya futboldan anlamıyordur ya da komisyoncunun tekidir. tabi ülkemizde futbolu, futbolun içinde olanlar yönetmediği için 2020 yılında konuşulan yabancı sayısının 14'ten her sene kademeli olarak 12-10-8 diye azaltılması planı tamamen üst bir aklın döviz yurtta kalsın düşüncesinin tezahürüdür.
 • 2388
  hayatta en fazla değer verdiği şey kolay para kazanma olan devlet destekli ve hükumet kalkanları ile korunan müteahhitlerin yönettiği futbolumuzda yüksek komisyonlu menajer teşvikçisi bir mevzuatın yapılanması son derece olağan olup, bu kişilerden futbol tutkusunu tercih etmesini istemek ise bir ütopyadan fazlasıydı. bu sebeple düşürülmesi ile elde edilmek isteneni aşikar olan sayı yabancı oyuncu sayısıdır. şimdi sahte bir piyasa oluşacak, tıpkı konut ve araba kredisi ödemekten 10 yıl günyüzü görmeden çalışan insanların bu yapay piyasa için harcadıkları işgücü gibi emekler kolay para isteyenlerin cebine gidecektir.
  türk futbolcusuna da, kulübüne de, milli takımına da zerre katkısı olmayacak bir uygulamadır.