• 57
  dünyanın en olmayacak işidir. neden olmaz;
  1- hangi ülke federasyonu sana her hafta en iyi hakemlerini yollamayı kabul eder? neden böyle birşey yapsın?
  2- sadece derbiler ya da 4büyük takım maçları ile kısıtlayamazsın. her maç 3 puan neticede. maç seçmek eşitlik ilkesine aykırı olur.

  her hafta 10tane üst düzey yabancı hakemi getirmek o hakemlerin bağlı olduğu federasyonların kabul edebileceği birşey değildir.
 • 58
  boş muhabbet.
  yabancı hakem gelse kim seçip getirse onun adamı denecektir. markus merk maraton’a geldi. kıçı başı oynadı adamın.

  hatta abartıyorum, günün birinde yapay zeka iyice gelişse ve sahada hakeme gerek kalmasa yine itiraz gelir.
  derler ki, kodlayan adam şu takımlı. renklere göre karar veriyor bu yapay zeka.
  türkiye’deki sorun türk-yabancı hakem değil. kimse maçı sahada kazanmaya çalışmıyor. sorun oradan başlıyor.
 • 60
  kurumlara güven yoksa çalışanlarının yapacakları çok önemli değildir. ben destekliyordum yabancı hakemi hiçbir şey çözüm olmadı belki bu olur diye ama yine hakemden yakınma olmayacak mı? kesinlikle olacak hatta yabancı hakem daha da manipüle edilebilir olacak. mhk ve tff gibi kurumlar mevcut orta doğu ikliminde sadece devlet yönetirse laf edilemez. laf edilememe sebebi korkuları olur, güvenilirlikten değil.
 • 61
  hiçbir şey değiştirmeyecek hakem çeşididir.

  hatta işler daha kötüye gidebilir. mesela ben sokakta görülüp dövülme ihtimalimin daha yüksek olduğu ülkede daha dikkatli olurum. israil'de, gana'da maç yönetsem cebime ateşleyene iyi düdük çalarım.

  bu arada ben hakemlerin kötü veya tetikçi olduğunu da düşünmüyorum. bahis işlerinden daima şüphelenmişimdir.
 • 62
  hiç gerek olmayan uygulama. temiz futbol için hakemler nezdinde yapılması gerekenler şunlardır:

  1-hakemlerin özlük hakları iyice yükselecek: milyonlarca euronun döndüğü bir oyunun en önemli faktörlerinden olan hakem ekonomik olarak özgür ve rahat olmak zorunda. yani iyi bir süper lig hakeminin aylık rahatlıkla 50 bin lira kazanıyor olması lazım. hatta belki daha fazla.

  2-hakemlere başka iş yapma ve ticaret yapma yasağı: futboldaki yöneticilerin çoğunluğu iş adamı, ticaret yapan bir hakemin bir şekilde bir kulüp yöneticisiyle menfaat ilişkisine girebilmesi oldukça kolay. kamu/özel çalışanı olan bir hakem de oldukça absürt, hakemlik emekli olunan meslek olmalı.

  3-elit hakem yetiştirme sistemleri kurulmalı, elit hakem adayları alt liglerde çok fazla zaman harcayarak “kaşarlaşmamalı”. belirli bir sistematik çerçevesinde elene elene en yukarı tırmanılmalı.

  4-en önemlisi hakem performansını denetleyecek birimin elit yabancı eski hakemlerden olması gerekir. bunlar hem yeni nesil hakemlerin eğitilmesinden ve geliştirilmesinden sorumlu olacak hem de mevcut hakem performanslarını denetleyecek. eğer bir kaç defa art niyetli hataları tespit edilen hakem olursa veya işte belirlenen standartların altında kalırsa kontratı iptal edilecek “dolgun maaş” ve “ballı emeklilik” haklarından mahrum kalacak.

  bunlar veya buna benzer mantıklı adımlar atılırsa biz de hakemi konuşmadığımız bir lig izleriz. hem oynanan futbolun kalitesinde de hakemlerin kalitesi ve tarzı oldukça etkili oluyor. tabi en önemli soru bu adımlar atılmak isteniyor mu.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!