• 148
  elime sonunda kaliteli bir süper lig xg verisi geçti, bir süredir kurcalıyorum.

  en önemli bilgi: başakşehir'in maç eksiği olduğunu not düşerek süper lig'in xg bazlı puan beklentisi (xp) olarak ilk sıradaki takımı, bildiniz, galatasaray.

  son on maç özelinde şut kalitesi ile 17.14 puan almasını bekleyeceğimiz bir dönemi 6 puan ile kapatmışız. 10 maçlık seride beklentinin 11.14 puan, sezon boyunca ise 12.47 puan altında kalmışız. puan cetvelinin diğer ucunda trabzon ise inanılmaz bir şekilde beklenenin 19.33 puan üstünde seyrediyor. futbol verileriyle bayadır haşır neşirim, bunların ikisi de çok anormal rakamlar. son üç sene için avrupa'nın büyük 5 ligi + rusya premier ligi'nde sezon boyu puan beklentisi farklılıklarını inceledim. (kaynak: understat)

  bu sezon galatasaray'ın xg beklentisinin bu yedi ligde daha fazla altında kalan takım ispanya'da levante. trabzon'a puan beklentisi üzeri "şans" konusunda yaklaşan bir takım yok.

  trabzonspor kadar xg beklentisinin üzerine çıkabilen son beş senede veritabanında üç tane takım var. 2017 juventus, 2019 liverpool, 2020 atletico madrid. bu üç takımdan ikisi bir sonraki sene puan beklentisine geri düşmüş olsa da juventus pirlo gelene kadar inatla beklenenin 10-15 puan üstü almaya devam etmiş.

  xg türkiye'de sunulduğu gibi bir "maçın hakkı" istatistiği değildir, fakat uzun dönem performansı tahmin etmede aşağı yukarı diğer tüm istatistiklerden daha iyidir. bahisçiler için altın değerindedir, galatasaray'ın trabzon maçına iddaa oranı olarak favori çıkmasının altında yatan sebeplerden temel olanı da budur. bu sebeple xg ile geçen 10 maç üzerinden rolling average olarak çalışıyorum. atıyorum torrent dönemine bakmak şimdilik sağlıklı bir analiz değil, 5-6 maç sonrası değişime bakabiliriz.

  baktığım bir şeyin daha notunu geçeyim:

  fantasy premier lig için kullanılan fikstür zorluğu metodunu kullanarak (1'den 5'e) galatasaray'ın fikstür zorluğuna baktım. gelecek 5 maçta 10 maç xg performansı olarak en kolay, 10 maç puan performansı olarak en zor fikstürü oynayacağız.