• 112
  belki de son yıllardaki en güven veren ve en potansiyelli olduğu düşünülen tandemimizdi. olur da sevilla kendisini transfer ederse bu ikili 30-40m€ gibi bir bedelle transfer edilmiş olacak ki sevilla açısından inanılmaz bir iş, kounde'yi 50m€ ye okutup yerine iki tane taş gibi stoper koymuş olacak. hem de yaş ortalaması 24 bu ikilinin... açıkçası para bi yana zoruma da gidiyor koskoca galatasaray'ın savunma tandeminin aynı transfer dönemi içinde alınabiliyor oluşu. bilemiyorum altan.
 • 113
  satilmalarina neden bu kadar tepki verildigini anlamadigim eski stoper tandemimiz. hepimiz bu sekilde bir transfer politikamiz olmasi gerektigininde hemfikiriz. nelsson'un olasi satisi lig basladiktan sonra bizi zor durumda biraksa bile 7.5 milyon euroya aldigin bir adamin, kisa surede 20+ fiyatlara satilmasi cok buyuk bir transfer basarisidir. transfer jargonuna marcao tipi transfer diye bir kalip soktuk ve bunu devam ettirmemiz durumunda kulubumuzun borc batagindan cikmasi cok olasidir. tabii ki gelen paranin tamaminin kisa vadeli basari icin 30 ve uzeri yaslardaki futbolculara gomulmemesi gerekiyor. hele ki erden timur'un dedigi gibi bir b plani varsa ve bu plan genc potansiyelli ve kaliteli bir b plani ise ben satilmasinda hicbir sakinca gormuyorum. baktigimizda sevilla da bunu yapiyor sadece kazandiklari meblalar, ettikleri karlar cok daha yuksek.
 • 115
  yaklaşık olarak 35 milyon euro gelir elde etme ihtimalimizin, 24 milyon euro kar elde etme ihtimalimizin bulunduğu oyuncu ikilisidir. 35 minyon euro güncel kur ile 650 milyon türk lirası yapıyor. neredeyse kulübün borcunun %25'i iki oyuncunun satışından elde edilmiş oluyor. kendilerinin satılması bir problem değil. kendilerinin yerinin doldurulamaması problem. gomisin boşluğunu 4 yıl sonra yine gomis ile dolduran, fernandonun boşluğunu yine 4 yıl sonra doldurabilen bir takım için takımdan ayrılmaları tabiki endişe vericidir. ancak, marcao ve nelsson ayrıldıktan sonra free denayer ve bir scout transferi daha yaparsak bence ayrılmalarında bir problem yok.
 • 117
  esas mesele yerlerinin nasıl doldurulacagi. görüldüğü üzere iki oyuncudan cl geliri elde edebiliyoruz. üstelik sıcak para ve hemen. bana göre bu gelir kapısı cl gitmek kadar yağlı. cl nin marka değeri, maç geliri vs güzel. bunu kesinlikle yabana atmıyorum. ama her sene katılım sağlayacağının garantisi yok ve cl' de başarı istiyorsanız maaşlari biraz tuzlu takım kurmamız gerekiyor bizim gibi ülkeler için. biz nelsson ve marcao' yu uefa kupası vitrini sayesinde bu fiyatlara sattık, satıyoruz. mutlaka ama mutlaka 2 tane stoper olur, orta saha olur, kendileri ayarında yatirimlik transfer yapmalıyız. yılda bu şekilde 60 milyonluk satış yaptığımızda, kulübün borcu 5 yılda kapanır. ben daha boey' den de umutluyum. hatta morutsan' dan dahi.
 • 118
  marcao'nun gidip, bu tandemin bozulmasıyla birlikte, nelsson bizimle en azından diye kendimi az da olsa teskin etmiştim. bugün nelsson'un da gitme ihtimali doğdu. sneijder'den sonra ilk kez gözlerim doldu bir futbolcu için. en kötü yanı da şu ikilinin birlikte şampiyon olamadan galatasaray'dan ayrılmaları(marcao oldu biliyorum, tandem için konuşuyorum), ve bizde olmayıp başka bir takımda çok geçmeden buluşacak olmaları içimi buruyor. çünkü, en yalnız hissettiğimiz fatih hocanın gittiği dönemde, yalnızca ikisi vardı gibi geliyor. sadece ikisi kulübü sahiplenip, sahada karakter koyuyorlardı. taraftar olarak kendimi özdeşleştirmiştim çok. bir de tabii ki nelsson'u muslera'dan sonraki kaptanımız olarak görüyordum. ama ne yapalım, yolu bahtı izi açık olsun, gidecekse şayet.
App Store'dan indirin Google Play'den alın