• 998
  sağlık anlamında bitmiş olan ülkedir. özeli ayri devleti ayrı kanser eder. bu bitmişlik hem doktorların hem de hastaların hakli olduğu bir bitmişlik. tıpkı emlak sektörü gibi. hem ev sahipleri hem kiracılar haklı.

  sağlık sistemine gelirsek, bir yandan eknomik koşullar insanlara "sikerler" dedirtiyor ve işlerine olan saygılarını azaltıyor, öte yandan suçsuz günahsız insanlar sağlık hizmeti alamıyor.

  son 10 yılda bir hastalığa teşhis alabilmek için aynı alandan en az 4 doktora görünmem gereken 3 ayrı hastalık yaşadım. hepsinde de tedavi geciktiği için sonunda teşhis alıp ameliyat olduğumda gecikme olduğu için komplikasyonlarla boğuştum.

  bilen bilir, sözlükta "göt şairi", "götçü yazar" olarak biliniyorum, zira acımı hafifletmek için divan şiiri tarzında şiirler yazdım. konu da kıl dönmesi, perianal apse, anal fistül gibi boktan boktan konulardı. son 10 yıl içinde alayını geçirdim, alayından ameliyat oldum. sözlükteki hekimlerden kimle konuşsam çok iyi niyetli yaklaştılar, zaman ayırdılar, yardım teklif ettiler. hepsine sonsuz müteşekkirim. o yüzden biraz sonra söyleyeceklerim bir genelleme değil. genel bir sitem daha çok.

  şu anda yine götümde fistülle oturuyorum dostlar. evet yine. üstelik 2 yıldır bu lanetle yaşıyorum. neden mi? çunkü acibadem'inden amerikan hastanesi'ne, istinye devletten, bilumum irili ufaklı diğer özellerine kadar bir allahın proktoloğu ve genel cerrahı sorunu anlayamadı da ondan. bu arada fistül: göte yakın ciltle bağırsak arasında oluşan anormal tünel. artık utanmam, arım, namusum kalmadı, o yüzden soylüyorum, bu tünelden bildiğin bok akıyor agalar.

  2020'de geçmek bilmeyen apseler nedeniyle tüm yil çile çektim. 6 kere anestezisiz götümu kestiler diri diri. hepsinde dişimi sıktım, kendi araştırmalarımla fistül diye bir lanetin varlığıni öğrendim. saygısızlik etmeden doktorları bu ihtimali değerlendirmeye teşvik ettim. alayı saygısızlik olarak aldı, beni azarladı.

  nihayetinde kendi çabamla mr çektirdim, radyolog abiler bi bokun yok siktir git dercesine konuştu benimle. neden mi radyoloji odasına kendim girdim? çunku mr sonuçlarini birden çok yere gösterdim, hepsinden ayni yanitı aldım ve en sonuncusuna kendim de girdim amk. neden mi? cünkü bu ülkede sağlık sistemine guvenmiyorum.

  hepsinden bir bokun yok muamelesi gördükten sonra sözlüğümüzdeki gibi işinin öneminin bilincinde, insan hayatını ilk plana koyan bir hastaneye denk geldim. gittim utanmadan, hadsizce dedim ki bende fistül olduğuna eminim, mr'da çıkmadı, beni kovdular, ezdiler, hor gördüler, ama nacizane şu karedeki tünelimsi görüntünün fistül olduğunu düşünüyorum. evet onu da yaptım. mr görüntüsunu kare kare inceledim, anormal gordüğüm kareleri ayırdim, utanmazca oyle gittim hastaneye. ve ne oldu bilin.

  evet dediler ya lan. evet burada fistül var dediler. e şimdi ben bunu görmeyen, sallamayan, bana ukala muamelesi çeken sözde doktorların alayına ne diyeyim?

  bu sırada bu olurken de götümde 6. apse var. ne oturabiliyorum ne kalkabiliyorum. kıl kökü iltihabı diyen mi ararsın, senin götün çok ameliyat gecirmekten follofoş olmuş ondan oluyor diyen bi ararsın.

  ameliyata girdim, çıktım bir daha da apse mapse oluşmadı. yapan hocanın adinı veririm isteyene.

  derkeen, bu sefer apsesiz akıntılar başladı. kıl dönmesini de 4 kere geçirdiğim için (yaşım 28) ondandır sandım, gittim kıl dönmesisin dediler. başkasına gittim, ameliyata bağlı komplikasyon dediler. başkasına gittim bi bokun yok siktir git çektiler.

  bir yıl boyunca devam etti böylece. sonunda yine kendine saygısı olan bir hocaya denk geldim de mr istedi ve fistül tracktıni olduğu gibi gördük. ilk ameliyatı yapan hoca körlemesine giriştiği için içerde kalan, normalde olmaması gereken tünelcikler varmış. bakin, o ilk ameliyati yapan hocayı suçlamıyorum. en azından hayat kalitemi artırdı. apse sorununu ortadan kaldırdı. mutlaka zor iştir, gözden kaçan vardır vs vs bilemem. ama sen sorunlu adama sorunun yok diyip gönderemezsin be. sağlıkta bunu yapamazsın. kendin uğraşmak istemiyorsan da en azından bilene yönlendirirsin. bir şeyin yok muamelesi çekip insani paranoyak hissettirmezsin.

  ben zaten hastayım abi, hasta psikolojisindeyim. elbette psikolojik destek beklemiyorum da en azından tedavimi geciktirme be saygısiz, duşüncesiz, yetersiz insan. ulan 10 yıldır bir tanı ve tedavi alabilmek için her sorunda en az 4 hocaya görünmem gerekti, böyle bir skandal var mı? çoğu da özel ha, devlette sıra gelmiyor cünku, gelirse de köpek çekilip eve dönüyorsun. tüm samimiyetimle söylüyorum, asla kaba olmadım. kendi süphelerimi de hep "hocam naçizane böyle böyle okudum, bu da benziyor gibi" diye dile getirdim. her seferinde de azarlandım, savsaklandım eve döndüm, o sırada olması gereken ameliyatı aylar yıllar sonra olabildim. çünkü inanıyorsun da bu yetersizlere anlıyor musun? bir şeyin yok denince kuruntu yapıyorum sanıyorsun, peşine düsmüyorsyn semptomlar tekrar sertleşene kadar.

  e bu düpedüz insan hayatına kasıt değil mi? doktorların halinden anlıyorum da benim halimden kim anlayacak? hasta olan benim, eğitimsiz olan, muhtaç olan, acı çeken benim. benim halim nolacak aq? bir ego bir ego ki sanki hepsi nobellik prof amk. ulan de ki sen yine de daha teçhizatli bir yerde görün. ne diye beni yanlış yönlendiriyorsun? hangi birine hesap soracaksın da dava açacaksın. 10 yıl içinde 30 kez yaşadım bu durumu en az.

  ooooof. her haltta olduğu gibi sağlık konusunda da bitişlerdeyiz, uçurumun kıyısındayız. harcadigım paraya ev alınırdı, götüm bana kalsaydi bari be. üstüne bi de yemediğim azar kalmadı, hala da akıyor amk götü.

  bu entry silinirse ekime silinmezse götüme kadar. ben artik dikiş tutmam, öptüm.