• 394
  instagram hesabında bile paylaşmadığı dizinin reklamını dünya kupası maçlarında sürekli anons eden kanal. ha şu meşhur dizinin * fragmanını bulup baktım da 3. sınıf görsel efektler yapmışlar. 20 sene önce yapılan karayip korsanları kat kat daha güzel efektlere sahip. sakın walt disney ile trt bütçesi aynı mı demeyin. bence aynı.
 • 395
  bir eğlencemiz var o da futbol. dünya kupası ise, galatasaray'ımızı futbol denkleminden çıkardığımızda, belki de futbolun zirve noktası bazılarımız için. trt ise bu futbol şölenini bütünüyle bize yaşatmaya çalışan devlet kanalımız. hem de ücretsiz.

  ücretsiz olmalı zaten, devlet kanalı, bizim vergilerimiz de buraya gidiyor bir de para mı alınsın denilebilir ancak ben bu maçların ücretsiz olmasına sevinmekte de bir abes görmüyorum, çünkü normal zamanlarda bir futbol maçı izlemek bizler için ciddi anlamda lüks oldu artık. ansızın sözlükte dolanırken bir maç başlığına rastlasak ve o an o maçı izlemek istesek exxen'i, beinsports'u, ssport'u, dsmart'ı derken milyon tane platformdan en az birisine üye olmamız gerekiyor. futbolu geçtim, basketbol izlemek istesek de aynı. bu platformlarda da benzer şekilde taraflı olduğunu düşündüğümüz spikerler gerek maç anlatımı sırasında* gerekse devre aralarında* istedikleri gibi at koşturuyorlar. rahatsız olabiliyoruz. ya da kanal sahiplerine destek olmaktan imtina edebiliyoruz zaman zaman.

  trt normal zamanlarda bu yukarıda saydığım çoğu platform gibi sadece veya çoğunlukla spor yayını yapan ve spor izleyicisine sahip bir kanal değil. yaşam döngüsünü dizilerden, haber programlarından, yarışmalardan vb. programlardan sağlıyor. dizinin veya ilgili programların konseptini, amatörlüğünü, taraflılığını/tarafsızlığını eleştirmek herkesin en doğal hakkı ancak maç sırasında bazı zamanlarda bu programların reklamına maruz kalıyor olmak bana çok da rahatsız edici gelmiyor. çünkü trt1 ve trtspor şu anda normal zamanlara göre daha fazla izleyici çekmekte ve bu izleyicilere yapılacak olan iletişim çalışması normal zamanlara göre daha fazla etkili olabilir.

  trt her ne kadar bizim vergilerimizden de kazanıyor olsa da, hala daha büyük gelirlerinin bu diziler ve reklamları olduğu kanaatindeyim. bunun böyle olduğunu kabul edersek, trt'nin yeni izleyici kitlesine seslenmesi için en uygun zamanın bu dönem olduğunu düşünüyorum. burada yanlış bir bilgi vermişsem, doğrusunu bilen arkadaş yardımcı olursa bu kısmı düzenleyebilirim.

  son olarak bein sports üyeliklerini iptal ediyoruz kampanyası, #tv8boykot, galatasaray ile dsmart arasında kıyılan katolik nikahı, ssport saran grubunun falan derken, iptv için de korsana karşı sen de kükre dersek bana geriye neredeyse sadece yılda 20 maç arena'da cimbom kalıyor. daha iyi ücretsiz bir yayıncı bulunana kadar da buradan; tvden olsun, webden, cepten ve tabletten olsun dünya kupasını bize ücretsiz ve kesintisiz bir şekilde izleten trt'ye teşekkürlerimi sunuyorum.
 • 396
  birol reçber gibi usta bir spikeri - senelerce birçok turnuvada maç anlattı, "hames rodríguez" olayında çok eleştirildi ama haklı olduğu anlaşıldı - durduk yere trt'nin en dinlenmeyen radyolarına gönderen kurum. çok iyi bir spiker olan güven göktaş de aynı şekilde radyoya sürüldü. rahmetli hüseyin başaran da hastalığıyla uğraşırken aynı şekilde sürgün yedi. bu sürgünlerin sebebi az çok tahmin edilirken, yerlerine alınan kanal a'da transfer murat çimen, kanal 7'den transfer cüneyt ersan gibi isimlerin geldikleri yerler, yakın oldukları topluluklar da trt'nin düştüğü ve düşeceği durumu gösteriyor. misal, aynı sebeplerden torpilli ersin düzen, transferle kuruma alınıp senelerce maç sundu.

  tırnaklarıyla kazıya kazıya bir yerlere gelen levent özçelik, erdoğan arıkan ve alper bakırcıgil gibiler değil; torpille bir yerlere gelen cüneyt ersan, ersin düzen gibiler trt'nin sorunu.
 • 397
  portekiz uruguay maçını sunan spiker valverdeyi, suarezi tanımıyor. trt spikerlerinin alayı cafuyu tanımıyor. futbol izlemiyorsanız nasıl spiker oldunuz? kim size dünya kupasını anlattırıyor?

  afrikadaki kabileler bile ronaldoyu tanır. sizin tanımanız bir fark yaratmıyor. ronaldo, ronaldo, cancelo arada da fernandes başka bir şey yok.

  spikerler berbat ama trt'de bir sürü eski futbolcu yorumcular var koysanıza spikerin yanına her maç bir yorumcu durumu toparlasın.

  maçları izlerken fenalık geliyor. hiç kimse biz ne yapıyoruz demiyor mu? evet kadınlar da maç izliyor haklısın.
 • 403
  bünyesindeki liyakatsizliği ülkedeki hatırı sayılır bir kesimin sadece maç yayınlarında fark edebildiği, devlet değil, hükümet kanalı. mesela ben başka bir örnek vereyim: adetimdir, çok uzun yıllardır oscar ödül törenlerini canlı takip ederim. yani canlı takip ederim derken gidip de los angeles'tan değil hahah, televizyondan. ama nerden baksanız 15-16 yıl olmuştur. ntv'nin ntv olduğu zamanlardan başlamış yolculuğumuz araya digitürk'ün gereksiz dahiliyle ağır aksak devam etmiş ve son 2 yıldır da devletimizin kanalı trt 2 sağolsun bir şekilde yaşamaya devam etmekte. organizasyonun yayın haklarını trt 2 devraldığından beri de artık ülkemizde bu törenle özdeşleşmiş birçok ismi törpülemelerine rağmen en etliye sütlüye karışmayanlarından birkaç tanesine hâlâ söz vermek zorunda kaldıkları gibi, bir de ne idüğü belli olmayan, daha yorumladığı kategorilerin neyi ifade ettiğini bilmeyen ve hatta filmleri bile izlememiş güdümlü tipleri de aday filmleri yorumlaması için ekrana çıkarıyorlar mesela. bakın, bir kültür sanat kanalında, bir sanat organizasyonun sanat eserleri burada söz konusu olan ve abdülhamit isimli birine filmleri izlemeden veya ne olup bittiğini bilmeden film analiz ettiriyorlar. (abdülhamit ismini bilerek kullandım çünkü son tören yayınında hakkaten bu isimde biri vardı ve ismiyle müsemma dev saçmalıyordu hahah.) yani sözüm odur ki, yok futbolcuları birbirine karıştırmış, yok efsane bir topçuyu tanıyamamış, yok isimlerini yanlış telaffuz etmiş falan filan bunlar bu kurumun çok uzun yıllardır normalidir zaten. öyle ki bir zamanlar gerek diksiyonu gerek bilgi birikimiyle sembol isimler çıkarmış ve bir ekol oluşturmuş saygın bir kurumun günümüzde geldiği içler acısı hâl gerçekten ironik. ve bu ironiye, sadece spor yayınlarında değil, istisnasız her işlerinde rastlamak mümkün.

  edit: imla
 • 404
  çok kötü bi dünya kupası yayıncılığı yapan kanal. spikerler çok cansız ve kötü, önceden spikerlerin yanında yorumcu da olurdu şimdi o da yok, maçların öncesinde ilgi çekici herhangi bir içerik bile yok. maçları izleyebilmek için ayrı bi frekans bilgileri yayınlamaları ise ayrı bi komedi. milyonlarca lira vergi akıtılmasına rağmen paçalarından kalitesizlik akıyor, teknoloji çağında bile doğru düzgün yayın yapamıyorlar. liyatakatsizliğin dibine vurulmuş belli ki.
App Store'dan indirin Google Play'den alın