• 177
  kulübümüz bugün 24 yaşında genç, potansiyeli olan alexandru cicaldauyu kadrosuna kattı. sözlüktekiler de benim gibi oyuncuyu daha önceden duymamışlar, izlememişler. sadece eldeki verilerle konuşabiliyoruz, yorum yapıyoruz ve temkinliyiz.

  ancak bazı taraftarlar var ki özellikle sinirli bir tavır takınıyorlar. muhtemelen son kulübü galatasaray olmayacak, 6 versek dahi en kötü 3'e satabileceğimiz bir topçuyu takımımıza kattık. ancak sanıyorum sözlükteki taraftarlar kevin de bruyne galatasaray'dan cevap bekliyormuş da biz gidip romanya'dan transfer yapmışız gibi davranıyorlar.

  2020 senesinden bu yana covid belası ile boğuşuyor tüm dünya. bu dönemde takım seyircisiz oynadı ve kombine gelirlerinden mahrum kaldı. rakamlara bakmadım, ama büyük ihtimalle forma ve store'daki diğer ürünlerde de yarı yarıya düşüş olmuştur. ayrıyetten türk lirası olarak da dolar 9, euro 10 seviyelerinde. bu kulübün çoğu geliri tl üzerine ve gideri de dolar ya da euro üzerinden.

  tam olarak ne istediğimizi gerçekten anlamıyorum. şu an en kötü futbolcunun kapısına gitsen 5-6'dan başlar zaten fiyatlar. e geçen senelerde yapılan isim transferi falcao'yu da gördük. sadece isim transferi yapıp sükse yapamayız. genç futbolcuları denemeliyiz. tabi bunun yanında alt yapıdan gençleri de çıkartmak gerektiğini unutmamalıyız.

  diagne, babel, falcao, feghouli gibi yüksek maaşlı adamlardan da en azından 2'sinden bu dönemde kurtulmalıyız.

  sözlükte 1 yıldır falan takılmaktayım. maç günleri gayet seviyeli olan sözlük ahalisi, transfer döneminde fazlasıyla gergin ve bana kalırsa bilgi içermeyen dünya kadar entry giriyorlar. nolur biraz sakin.
 • 179
  sözlük yazarlarının büyük kısmı tarafından kim olursa olsun maksimum 3-4 milyon euro ya yapılmasını istediği eylem. yok kardeşim piyasa bu işte. adamlar para harcamanın müptelası olmadığına göre işin oluru bu. artık bir kez allah rızası için gelen adama destek olunsun ya. son yıllarda görmediğim kadar bir tepki var yönetime, hocaya, gelen topçuya, giden topçuya. napıyoruz biz yahu.
 • 180
  maalesef artık transfere heves bırakmadı son senelerde izlediğimiz mızmız oyun. ben nzonzi, lemina, seri'li dönemde çok heyecanlanmıştım örneğin. o zaman da bu kadar futbol oynuyorduk, o ortasaha ile çıksak yine 2 gün önce skor 5-1* gibi bir şey olurdu sanırım. o yüzdendir ki gelene ve gidene yönelik bir heyecan taşımıyorum. zaten iyi futbol oynamamız için 3 yıla ihtiyacımız varmış. 3 yıl daha her sene yediğimiz golü birer birer azaltırsak olur gibi. muslera yerine de ayaklarını iyi kullanan, futbola ortasaha başlamış ama sonra kaleye yönlendirilmiş birini alırsak bu iş tamam. kaleci pas oyunumuzun içinde olmalı.
 • 182
  sosyal medya taraftarını memnun etme formülü;
  . genç olsun; ( kişiden kişiye 17 ile 24 arası değişiyor )
  . sudan ucuz olsun; ( max 2 milyon euro)
  . maaşı da az olsun; ( asgari ücret + prim , yılda 2 takım elbise, afrika’ya gidiş dönüş uçak bileti)
  . gelir gelmez katkı versin ama geliştirilip daha da büyük katkılar versin. ( ilk kötü maçında ıslık ve sosyal medyada küfür hakkı saklı tutulsun)
  . maksimum 2 yıl sonra bonservisi x5 olsun (peynir ekmek gibi anında satılabilir olması tercih sebebidir.)
  transfer, kadro ihtiyacına yönelik planlama işidir. tarih boyunca tecrübe ile dinamizmin aynı potada eridiği takımlar en başarılı takımlar olmuştur.
  dinamizm, tecrübeyi ön plana çıkarır. psv maçının yıldızı ile skorerlerin ismi aslında bize ipucunu vermektedir.
  dinamizm oyunu alır, tecrübe skoru. tamamen genç oyunculardan kurulu leipzig’in beşiktaş’ı sahasına hapsedip 2-0 gibi net bir skorla mağlup dönmesi gibi.
  bu nedenle ayak bağlarımızdan kurtulduğumuz sürece, genç transferlerin yanına tecrübeli isimlerin uygun maliyetlerle takımımıza katılmasını olumlu karşılayacağım.