• 19
  türk futbolunda gelecek 10 sene için devrim olabilir. türkiyede özellikle hagi geldiğinden beri kapanan savunmaları özel oyuncuların ayağına bakarak açmaya çalışıyor büyük takımlar. fatih hocanın oynatmaya çalıştığı bu oyunda ise bekleri kenarı indirip rskibi merkezden delmek asıl hedef. fatih hocanın son basın toplantısında dediği gibi dünyanın büyük takımları artık bu oyunu oynuyor. ligimizde adeta bir kural haline gelen 4-2-3-1 dizilişindeki klasik oyun anlayışını çok iyi sindirebilecek bir oyun bu. bunun da en iyi örneğini geçen seneki kadıköy deplasmanında gördük diyebilirim. umarım fatih hoca bu anlayışını devam ettirip bu oyunu ilerletir ve yine türk futbolunda devrim olacak bir oyun anlayışını bizlere sunar.
 • 20
  yine cok fazla gaza geliyoruz.

  fatih hoca pas oyununu oynamak istiyor 4 yildir goruyoruz zaten. bunu da bir kac yetenekli adam bulabilirse dikine paslarla yapmak istiyor. bazi maclarda guzel enstanteneler yakalayinca burda goklere cikariyoruz. sonra iki mac rakip iyi kapanip bizi yan pasa zorlayinca hemen hocayi asmaya kesmeye geliyoruz.

  bence bu terimball mevzuu biraz fazla abartiliyor. yarin obur gun 2 mac takim paslari dik atamasin, hemen burasi yangin yerine donecek goreceksiniz.

  bu arada hocanin mevcut oyuncularla oynanabilecek en iyi oyunu oynattigini dusunuyorum, bu terimball geyiginden bagimsiz olarak soylemek istiyorum.
 • 22
  pratik teoriden önce gelir. pratikte oynanan oyunu inceleyip üzerine teori yazabilirsiniz. bir teorinin yazılması da bize daha sonra uygulanacak pratiklerde bir el kitabı işlevi görür.

  ancak futbol pratiği; direkt olarak insan gücüne, insanın mental ve fiziksel durumuna bağlı olduğundan her maçta yeniden üretilir. her maçın pratiği farklıdır. teknik bilimlerdeki gibi koşullar aynı olunca pratik de aynı olmaz. bu nedenle futbolda "terimball" gibi teoriler üzerinde durmak yerine; her maçın pratiğini incelemek, uygulamadaki eksikleri tespit etmek, oyuncuların neyi yapıp yapamadıklarına bakmak daha faydalıdır. fatih terim gibi hocalar da böyle yaparlar zaten. eminim son iki maçımızı defalarca izlemiştir. oyuncuların psikolojisine, hareketlerine, birbirleriyle uyumlarına dikkat etmiştir. buna göre takımın ivmesini bozmayacak şekilde bir sonraki haftaya hazırlık yapar. teorisine uygun takım hazırlamak için değil. bence terimball diye bir teori varsa pratiğin ve uygulamanın önemi hakkındadır.