• 8
  16 eylül 2021 galatasaray lazio maçında çok iyi yaptığımız iştir. bu konuda ligin ilk 4 haftasında sorun yaşamıştık. bu akşam marcao'nun da dönüşü ile bu işi iyi yaptık ve lazio'ya çok fazla net pozisyon vermedik. 1 tane karşı karşıya kaçırdılar. onun haricinde çektikleri şutların 13 tanesinden 9'u ceza sahası dışından ve çok büyük tehlike yaratmadı.
 • 2
  galatasaray futbol takımı teknik heyeti tarafından acilen sağlam bir şekilde oturtulması gerekendir.
  şampiyonluktaki birincil rakiplerin 2021-2022 sezonu 3. haftası geride kalmışken kalelerinde henüz gol görmemişken, en kötü 1 gol atıp maçları hanelerine +3 puan olarak yazdırabiliyorken , bizim 2-0 önde olduğumuz maçta dahi başta rakibe "bu maçı alırız" hissiyatını veremememiz büyük sorun olarak göze çarpmakta.
  ara ara gündeme gelir;
  "1-0 mı yoksa 4-3 kazanmak mı" seçenekleri.
  belki izleyenler için 4-3 daha sıcak dursa da ben 1-0'cıyım.
  zira, gün gelir her maç 3-4 gol atamayabilirsiniz, ki son örneği dün akşam gerçekleşti, 2 gol atıp, üstelik 2 farklı öne geçip tutamadığımız bir maç izledik. halbuki rakibin sana gol atması daha zor olsa, kolay pozisyon vermesen, rakip hücuma çıktığında hızlı oyuncularınla cezayı kesebilsen, önünde sonunda her takıma en kötü 1 gol atar bu takım.
  (bkz: 29 ağustos 2021 kasımpaşa galatasaray maçı)
 • 1
  günümüz futbolunda artık çok önemli olandır. takım savunması direkt hücum elemanlarından başlar. santrforlar veya varsa 10 numara pozisyonundaki adamdan rakibin pas bağlantılarını kapatması istenir. orta sahadaki kenar oyuncularının bekleri yalnız bırakmaması ve ters kanattan gelen ataklarda merkezi sıkıştırması beklenir.

  son zamanlarda bir çok anadolu kulübü bu gereklilikleri özellikle galatasaray maçlarında harfiyen uygularken fener ve beşiktaş maçlarına sanki birbirleriyle oynuyormuşcasına çıkıyor. geçen hafta fener-kasımpaşa ve dünkü 1 mayıs 2021 beşiktaş hatayspor maçında orta sahadaki kenar oyuncuları hemen hemen hiç savunma desteği vermedi arkalarındaki beklere. merkezdekilere de kenardan sıkıştırma desteği gelmeyince yalnız kaldılar ve orta alanın geçildiği hemen hemen her atak net pozisyona dönüştü. fener kasımpaşa'ya, beşiktaş da hatay'a en az 10'ar tane atardı. ki beşiktaş zaten hatay'ın içinden geçti. atılan gollere dikkat kesilirseniz böyle savunma olur mu dersiniz.

  bilhassa beşiktaş hatay maçnda. kanat oyuncularını bir kez olsun bekine yardım ederken görmedik. öndeki oyuncuları ne alan kapattılar ne orta alana yaklaşıp merkezi sıkıştırdılar. hal böyle olunca zaten atletik oyunculardan kurulu bjk hücum hattı, öyle anlar oldu ki 3 pasla karşı karşıya pozisyona girdi. hatay'ın bıraktığı boşluklardan şurada bir takım kursak biz bile bir sürü pozisyon bulurduk. allah'ını seven özellikle bjk'nin ilk yarıda attığı son 4 gole baksın. bjk'li oyuncular gol vuruşu yaptıklarında en yakın hataylı ile aralarında en az 3-4 metre var. bu kadar rakibe temastan uzak ve takım olarak bu kadar birbirinden uzak savunma yapılmaz. yaparsan 40 dakikada 5'lik olursun. hatay bugünkü gibi oynasa biz de 5 tane atardık, emin olun. hatta fener de atardı. ama bizlere adeta bir italyan takımı edasında dizildiler. klasik kapan çık taktiği ile hem pozisyon vermediler hem de net bir skor aldılar. aynı planı hem de deplasmanda bjk'ya karşı neden düşünmediler, enteresan tabi.

  anadolu takımları bir şeyleri başarmadan 3 büyükler karşısında bu kadar aşırı açık oynamamalı. bize zaten 6-3-1 oynamayan yok da fb ve bjk karşısında bir o kadar cesur olmaları da bence yanlış.
App Store'dan indirin Google Play'den alın