• 2
  kulübümüzün (yönetimin) bu raporu yayımlamaktan önce maç içinde doğranma ve özellikle şikeci bjk tarafına geçilen kıyaklara ve çifte standartlara masa başında çözüm bulması gerekiyor. yeni yönetim fenerbahçe’nin bize karşı aşırı derecede haksız, çirkef ve seviyesiz davranışlarını biraz olsun kırdı. geçen sene galatasaray’ın şampiyon olamamasıyla da düşmanlarımız bir nebze nefes alıp daha centilmen ve aklı selim görünmeye başladılar ama türk futbolunun en mide bulandıran sineği ahmet nur çebi hala aynı sıfatıyla takılıyor. tüm bu sakinlik ve görünüşteki centilmen hava bizim şampiyonluk yoluna girdiğimiz haftaya kadar devam edecek en fazla.

  madem yönetim olarak maç önünde ve sonunda algı yapmayacaksınız, rakiplerin seviyesine düşmeyeceksiniz, vaat ettiğiniz gibi galatasaray’ın hakkını yedirmeyin.

  özellikle dördüncü fatih terim döneminin başlamasından itibaren maçlarımızın çoğunda çok ciddi kıyıma uğradık. başakşehir’in şampiyon olduğu kayıp sezonda sergen yalçın’ın bjk’ye geldiği haftadan itibaren de bjk lehine inanılmaz bir kayrılma var.

  hala farkında olmayanlar olabilir geçen sene* olağanüstü bir sezon yaşandı. normalde biz de dahil her takımın doğrandığı ve kollandığı maçlar olur ve bir şekilde dengeye gelirdi ama 2020-2021 sezonunda bjk lehine akıl almaz işler oldu.

  geçen seneyi kurcalamayan, gereğini ve en azından yeri geldiğinde algısını yapmayan hiçbir galatasaraylı yetkili ve yöneticinin galatasaraylıyım demeye, galatasaray’ın hakkını savunuyoruz falan demeye hakkı yok. geçen seneyi hazmedebilen, içinde en ufak bir ukte kalmayan bir adam benim için galatasaraylı bile değildir. bjk ne kadar dengimiz de olmasa şuan psikolojik üstünlüğü bizden almış bulunmakta. halbuki geçen sene şampiyon olmaya geldiklerinde sahamızda çok ciddi bir ders vermiştik bunlara ama sonuçta bir şekilde önceki kıyakların kaymağını yiyerek şampiyon oldular(yapıldılar). bunları içerde evire çevire yenerek birşeyleri kaybetmelerine sebep olmadıkça da şımarıklıkları ve hadsizlikleri devam edecek. öyle bir fırsat da ne zaman gelir, gelse de değerlendirebilir miyiz bilemiyorum. bu arada derdim psikolojik üstünlüğü almaları da değil; haksız bir şekilde almaları, yoksa alkışlamayı da bilirdik ve böyle olacağına her şey dürüstçe olsun isterdim.

  25 ekim 2021 beşiktaş galatasaray maçında en azından berabere kalıp psikolojik üstünlüğü vermemeliydik ama fırat mete alper üçlüsüyle tezgah baştan kurulmuştu zaten. emin olun bize verdiği penaltı gri bir pozisyon olsaydı verilmeyecekti bile.

  sonuç olarak bu raporlar falan hikaye. önce geçen seneyi kurcalayacaksın, maçlarda yapılanları ortaya dökeceksin, billong olayını aydınlatacaksın, bjk karagümrük maçındaki kavgada verilmeyen cezaları aydınlatacaksın, en azından girişimde bulunacaksın, taraftarın içini biraz soğutacaksın, eline biraz koz alacaksın da ondan sonra bu raporları yayımlarsın…

  https://galatasaray.blob.core.windows.net/...Hakem-Istatistik.pdf
 • 3
  illa ki anlam ifade ediyordur ama bir hakemin maci iyi mi, kotu mu yonettigini, bariz hata yapip yapmadigini gostermeyen veriler.
  benim gorebildigim kadariyla yogunlasilan konu hakemin pozisyonlari ne kadar yakindan takip ettigi ki bilgisayar ortmainda objektif verilerle olculebilmis. tamam, cok guzel. ama pozisyonu dibinden izleyip, yanlis kararlar veriyorsa daha ciddi bir sikinti vardir.

  yapilma amacini anliyorum ama sunulan veriler o amaca ulasmak icin yetersiz diye dusunuyorum. mac sonu hakem puani, kritik pozisyonlarda verilen dogru karar yanlis karar orani gibi veriler lazim. tabi bunlar biraz subjektif olacagi icin herkesin arkasinda birlesecegi bir kurumdan gelmeli. boyle yapilmayacaksa pek bir onemi olmayan, sonup gidecek bir uygulama.