resim
Sofiane Feghouli
Takım:-
Mevki:Sağ Kanat
Yaş:32
Boy:1.77
Uyruk:Cezayir
 • 6924
  3,85m € yıllık maaş ile galatasaray'a 5 yıllık imza attığı gün 14 ağustos 2017 tarihinde 1 € = 4,17 ₺ olan futbolcu. türk lirası olarak baktığımızda feghouli'nin yıllık aldığı maaş 16 milyon ₺ yapıyor. yıllık 750-900m ₺ arasında geliri olan bir kulübün "premier lig'den gelen yıldız futbolcu" için rahatlıkla verebileceği bir maaştı o dönem.

  bugün sözleşme imzaladığımız abdülkerim bardakçı'ya ise ilk senesinde 17m ₺ maaş veriyoruz. kıyaslamayı bir de böyle yapın isterim.

  bir de şunu eklemek istiyorum, feghouli west ham'da yıllık 3,38 £, euro olarak bakarsak da 14 ağustos 2017 tarihinde 1 £ = 1,1 € yapıyor, 3,72m € yıllık maaşı vardı yani orada, 130b € daha fazla bir ücret talep etmiş bizden, garip bir durum yok ortada. o dönem feghouli'yi almak istiyorsak bu maaşı vermek zorundaydık, kulüp ve ülke ekonomisi de bu ücretleri ödemeye müsaitti. o dönemde transferi istemeyen bir taraftar olduğunu da hatırlamıyorum, aylarca nöbet tutmuştu herkes. güzel katkılar da aldık, ülke ekonomisi bu kadar kötüleşmese ödediğimiz paranın karşılığını fazlasıyla vermiş olacaktı, 161 maçta 33 gol 31 asistlik katkı verdi, çok kritik maçlarda 3 puanı söküp aldı, 2 şampiyonluğumuza direkt olarak etki etti. futbolcu satma yeteneği olan bir yönetimimiz olsa sözleşmesinin 3. senesinde satılabilirdi de. o maaşla avrupa'ya satamazdık ama körfez ülkelerinden bu maaşın fazlasını alırdı.
 • 6925
  kontrat imzaladığımız ağustos 2017 de kendisine verdiğimiz maaş (3.85 milyon €) ile yaklaşık 110 kg altın alabilirdik. çünkü augustos 2017 tarihinde 35 bin € ya 1 kg altın alınıyordu. bugün 1 kg altına 56 bin€ ödeniyor. yani 110 kg altın 6,2 milyon € yapıyor, bu da 115 milyon tl yapar.

  yani feghoulinin o günkü şartlarda aldığı 16 milyon tl (110 kg altın) bugün abdülkerim'e verilen 17 milyon tl ile karşılaştırmak saçmalıktır.
  abdülkerimin aldığı ücreti feghoulinin ücreti ile eşitleyebilmek için o günkü euro alım gücüne denk gelen 110 kg altın değerini ücret olarak vermek zorundayız, bu da yukarıda yazdığım gibi 6.2 milyon € veya 115 milyon tl yapar.
  niye bu karşılaştırmayı yapıyorum, çünkü sözlükte fi tarhinde ödenen ücreti bugün ödenen ücret ile karşılaştıranlar var. bu hesaplar (euro ve dolar içinde geçerli) yanlış yorumlara yol acar.
 • 6929
  belhanda’yla beraber kulübün anahtarını verdiğimiz oyuncu. olağanüstü 2 kontrat, her yaz gitmeleri adına yapılan haberler ancak 2 oyuncu doğal olarak sözleşmeleri bitene kadar galatasaray’da bekledi. bu borç yükü kendilerine ve kendilerinden önce verdiğimiz paralar yüzünden oluştu. o paranın bu lig özelinde bir karşılığı yok, olması için 25+ gole katkı sağlaması gerekiyor oyuncuların, takımı düzenli olarak taşımaları gerekiyor. üç aylar topçusu diye bir tabir olmaz, o zaman 3/12 şeklinde maaş verseydik kendisine.

  ders alınacak transferlerdi hem kendisi hem belhanda. ek olarak madem böyle paralar vericez, belirttiğim gibi galatasaray’ı sırtında taşıması gerekir bu paraların alacak oyuncunun/oyuncuların.
 • 6930
  galatasaray tarihinin en istikrarsız futbolcusu olabilir. en son dönemini saymazsak maç öncesi ne vereceğini kendisinin bile kestiremeyeceğini düşünüyorum. en zor maçta resital sunabilen ama 3 gün sonra adım atamayacak bir görüntü sergileyen ilginç bir isimdi. gerçekten oynadığında ligin en belirleyici oyuncusu olabiliyordu ki 18/19 sezonunun 2. yarısındaki performansı en epik bireysel sezon performanslarından biridir süper lig'de.

  aldığı maaş bize korkunç bir yüktü. o yüzden artık rahat rahat ''kurtulduk'' diyebiliriz ancak ilerde her şeye rağmen 18/19 sezonu şampiyonluğuyla hatırlanacaktır ilk olarak.
App Store'dan indirin Google Play'den alın