resim
Selçuk İnan
Görev:Yardımcı Antrenör
Takım:Galatasaray
Yaş:36
Uyruk:Türkiye
 • 16180
  ntv’de kırılma anı programına katılmış eski kaptanımız mevcut antrenörümüz.

  https://youtu.be/4t4ZFP-FzyY

  en çok dikkatimi çeken burak yılmaz ile ilgili sadece 1 soru gelmiş olması.*

  bu soruya burak cevabını verdi sonrasında mesajın olur mu diye ekledi emek ege ve sadece başarılar diledi gururlandırıyorlar bizi dedi.

  yaklaşık 2 saat süren programda, manisaspor, trabzonspor, galatasaray, a milli futbol takımı tam 4 ayrı takımda 10 seneye yakın beraber oynayan ve o zamanlar senelerce selçuk inan burak yılmaz ikilisi olarak anılan ekürisi ile ilgili toplasan 10 saniye konuşmadı. belli ki yayın öncesi de rica etmiş. halbuki bu ikili beraber başarılar yaşadı beraber alkışlandı beraber ıslıklandı.

  ayrıca kırgınlıkları sorulduğunda, isim veremem ama beni tanımadan kim kişiliğimle karakterimle ilgili yorum yaptıysa onlara kırgın olduğumu söyleyebilirim dedi. geçmişe dönsem kendime, kimseye kolay güvenme öğüdünü verirdim dedi.

  euro 2016 sonrası oluşan bir kırgınlık olamaz çünkü sonrasında burak stada gelip maç izledi maç sonu röportaj verip selçuk’u rutin şekilde övdü. sonrasında kendilerinin yaşamları ile ilgili bir konu olmuş olabilir. yani ne galerici erkan ne emre’ye laf taşıma gibi medyanın söyledikleri değil sanırım sorun. yazınca sanki sorun yine o olaylarmış gibi geliyor ama 2016 2017 yıllarında bir sorun yoktu aralarında. şu an birbirlerini sosyal medyada bile takip etmiyorlar.

  arda turan‘ın galatasaray’a dönmesiyle zoraki görünen bir barışma oldu. sorun kaldığını sanmıyorum ancak eski samimiyet de olacağını düşünmüyorum.

  programı izlerseniz selçuk kendini tüm şeffaflığı ile anlattı. çok yaralanmış ve duygusal bir insan olduğunu defalarca söyledi. o kadar kırılgan ki adamın futbol hayatını ıslıklar bitirmiş maalesef, yani bunu kaldıramamış kendi de itiraf ediyor. bu yaralanmalar sonrası ilişkilerinde biraz daha tabulu ve çekimser davrandığını düşünüyorum.*

  futbol hayatı dışında biraz ilişkisel bazda kendisini değerlendirmeye çalıştım. çünkü kendisinin futbol hayatını zaten ezbere biliyoruz.

  son olarak teknik direktörlük için kendine yüksek hedefler edinmiş o konulardan da biraz da olsa bahsetti.
 • 16182
  sevdiğimiz eski kaptanımızdır. buna diyecek bir şey yok fakat şu ıslıklama/taraftar tepkisi olayına alınmış, kendisine katılmıyorum. futbolu bıraktığında 34 yaşındaydı kendisi. 34 yaş belki prime dönem değil kimse için ancak kendine iyi bakan bir futbolcu az da olsa katkı verebilir takımına.

  kendisinin son sezonunda tuzlaspor ile kupada eşleşmiştik. iç sahada 2-0 yenilmiştik, 11 başlayıp maçın ikinci yarısı oyundan alınmıştı. hiç unutmuyorum, dümdüz ve bomboş giderken sendeledi yere kapaklandı.

  dede misin sen selçuk? 34 yaşında nispeten yavaş şekilde top süremiyordun. ayakta duramıyor derler ya, abi sen gerçek manada, kelimenin tam anlamıyla rüzgarda devriliyordun. ya napıcaktık?

  keşke baksaydın kendine, inanılmaz bir futbol zekan, tertemiz bir karakterin var. fakat disiplinsizlikten midir nedendir bilinmez, 34 yaşında ayakta duramaz haldeydin.

  bu hale gelecektiysen futbolu bırakmakta geç kaldın, futbolu bırakmak istemiyorduysan da kendine bakacaktın. bu konuda hata tepki gösterende değil, sendeydi.

  herneyse, geçti gitti o günler. ben dahil çoğunluk iyi zamanlarıyla hatırlıyor kendisini.
 • 16183
  futbolu erken bırakması ile ilgili kendine bakmama gibi bir durum söz konusu olduğu düşünmüyorum. selçuk'un yaşadığı şeyin psikolojik olduğu çok aşikar. sanıyorum ailesinden birisinin hastalığı onu iyice dibe çeken en büyük etkenlerden oldu. elbette profesyonel hayatta bunlar hep var ve olacak buna göre de yaşamak ve karşı çıkmakta çok önemli.

  bu kadar kırılgan, duygusal ve her şeyi düşünen bir adamın bu kadar üst düzey yıl baskı ile futbol oynaması bile garip geldi programı izledikten sonra. temiz ve iyi bir insan olduğunu fazlası ile belli etti. iyisi ile kötüsü ise eski oyuncumuz ve büyük ihtimalle gelecekteki teknik direktörümüz. futbol zekasının buna yeteceğinden şüphem yok. umarım bu konuda çok güzel işler başarır.

  türk futbol tarihinde aldığı kupalar ve başarılar dışında bence kısa süreli de olsa çok dominant bir performans bıraktı. bu performansa yakın gelecekte ulaşabilecek bir türk futbolcu olacağını düşünmüyorum.

  burak'tan ise mümkün olabildiğince uzak olsun, doğru bir karar verdiğini düşünüyorum.
 • 16185
  kendisinin katıldığı kırılma anı programını izledim. çok güzel bir program olmuş, herkesin izlemesini tavsiye ederim.

  kaptanın da anlattığı gibi, çok duygusal biri olduğundan, bir girdabın içerisine girmiş ve oradan çıkamamıştır. sonuç olarak da futbola kendini verememiş ve günümüz futbol şartlarına göre erken denilebilecek bir yaşta bırakmıştır.

  https://youtu.be/4t4ZFP-FzyY
 • 16187
  https://youtu.be/4t4ZFP-FzyY

  34 yaşında futbolu bıraktığı için dert ediniyor ama 32 yaşında bırakmış olsaydı başlığının altı kötü entryler ile dolmak yerine çiçek bahçesi gibi olurdu. keşke yaşanmasaydı denilen ne kadar kötü performansı varsa kariyerinin maalesef son 2 senesinde yer aldı. keşke daha erken bırakmış olsaydı. şahsen ben yazdığım bir kaç entryi görüp utandım ve sildim bugün. haksızlık yaptığımı düşündüğümden değil, selçuk inan'ın gerçekten tarihimize bu kulübün en güzel kaptanlarından biri olarak geçtiğini düşündüğümden yakıştıramadım ona öyle cümleleri. en çok eleştirdiğim para muhabbetine gelirsek de bugün kat be kat yumuşamış durumdayım. falcao'nun euro kuru 10 tl iken yıllık yaklaşık 7m euro aldığı yerde, tarık çamdal'ın 1.4m euro aldığı zaman euro kuru 3 tl iken selçuk da takımdaki çoğu oyuncu gibi 2-3m euro almış olsun nedir yani? bugün bakınca gerçekten kendisi gibi ben de aldığı maaşın karşılığını verdiğini düşünüyorum.

  röportajından çıkardığım 2 önemli not var. birincisi galatasaray futbol takımı kaptanlığı, liderliği kim ne derse desin gerçekten takım için de oyuncu içinde çok büyük öneme sahip. bu durum modern futbolun dehlizlerinde at koşturan futbol ulemalarını üzse de gerçek böyle. takımda her daim lider ve örnek bir kaptan olmalı ama önemlisi zorlama olmamalı*, hakedilmeli, herkese verilmemeli. selçuk inan'ın tahmin ediyorum hayatında en gururlandığı, içselleştirdiği şey kaptanlık. 70 yaşına geldiğinde torunlarına göstereceği fotoğraf kolunda kaptanlık bandı olan fotoğrafları. bu müessese hala ölmemiş.

  ikincisi de bunu duymak beni üzdü ama selçuk olması gerekenden çok ama çok fazla etkileniyor medyadan. teknik direktörlük kariyerinde çok başarılar kazansın, ileride bayrağı devralsın isterim ama büyük ve iddialı bir takımda başarılı olabileceğine kesinlikle ihtimal vermiyorum. ha gel gelelim 1. adam olmak zorunda değil. yardımcı antrenörlükte de bir yerlere gelmesini de çok isterim. yarın roberto mancini ile çalışsın yurt dışına açılsın çok isterim.

  velhasıl ben senden razıyım kaptan, hakkında hayırlısı olsun.
 • 16189
  ntv'de katıldığı röportajı bi çok galatasaray taraftarının yüzüne çarpmak gerek. millet yolu bizden geçenleri posası çıkana kadar oynatıyo, (belözoğlu'su, topal'ı, caner'i vs.) biz bizi tercih edenlerin kıçına teneke bağlıyoruz. çok daha uzun yıllar oynayabilirdi. gerçekten galatasaray'da nefret ettiğim tek unsur şu çeşit taraftar modeli. utanıyorum ve üzülüyorum.
 • 16190
  hala galatasaray'da görev alabiliyor olmasını utanç verici bir durum olarak değerlendiriyorum. selçuk gibi mental anlamda çok zayıf bir insanın mental anlamda çok güçlü olması gereken teknik ekipte ne işi var?

  kendisi galatasaray'dan yıllar içinde feghouli ve falcao'nun aldığı kadar para almıştır ve ilk 2 sene hariç aldığı paranın hakkını vermemiştir. sonra da o kadar parayı yönetim verdi, selçuk kendi istemedi diye savunulmuştur. keşke oynamaya gayret etseydi biraz paşa, şimdi ajitasyon yapmak zorunda kalmazdı.

  galatasaray efsanesi olabilirdi ama olamadı. bunun sorumlusu tamamiyle kendisidir. ben gerek formayı fırlatışı, gerek aldığı paranın hakkını vermemesiyle kendisini asla affetmeyeceğim. benim gözümde feghouli'den hiçbir farkı yok. feghouli de şampiyon yaptı kulübü. hem de onyekuru ile birlikte. selçuk'un ilk sezonunda yanında iyi işler çıkaran bir ton adam vardı. şu an hala galatasaray'da görev yapabiliyor ve seviliyor olması tamamen duygusal nedenlere dayanıyor.
 • 16191
  ntv’de kırılma anı programında kendi ağzıyla altını çizdiği üzere mental olarak (en azından galatasaray seviyesinde) profesyonel futbolculuğa devam edemeyeceği aşikar olduğu halde 2019-2020 sezonu için 1 yıllık daha sözleşme uzatmış, kulüpten 4milyon tl almış ve karşılığında hiçbirşey vermemiş eski kaptanımız. önceki sözleşmesine girmiyorum çünkü onun üstüne konuşmayı hakkım olarak görmüyorum. açtım baktım o sözleşme tee yıllar önce 2014 yılında uzatılmış. değil selçuk dünyanın en iyi adamından "ah benim performansım düştü" diye devam eden sözleşmesinden çıkıp gitmesini beklemem. ama ya şu son 1 senelik sözleşme?

  muhakkak ki çok yetenekli bir futbolcu, direkt katkı ettiği şampiyonluklar var vs. bunları kim inkar edebilir? yine de yakışır mı koskoca kaptan selçuk inana çok sevdiği, kaptanlığını yaptığı galatasaray kulübünden karşılığını veremeyeceğini bile bile 4 milyon tl almak? bence yakışmaz, hiç de yakışmadı. çok mu ihtiyacı vardı acaba? önceki sezonlarda 3er 3er aldığı milyon eurolar yetmemiş miydi? şimdi sorsam, 2 saat galatasaray değerleri vs. anlatır kaldı ki en büyük değerlerden biri bu kadar sevdiğin kulübün havadan 4milyon tlsini almamaktır. zaten kıyak emeklilik hazırmış, ne olurdu bir sene önce "bırakıyorum" deseydin de fatih hocamızın yanına geçseydin böylece söz konusu para da kasada kalsaydı! anlamak imkansız. iyi niyetle bakmak çok zor. bence tabii...

  zaten bir kere formamızı çıkarıp atmışsın. ağzımızı açık bırakmış afedersin içimize öküzü oturtmuşsun bari bir de üstüne paramıza musallat olmasaydın kaptan. sessiz, sakin ve efendi adamsın ama kafalarda soru işareti bırakmıyor da değilsin.