• 226
    f1 tarihinin en alçak gönüllü isimlerinden olan alman pilot.

    michael schumacher'den sonra bu sporu sevmemi sağlayan kişi de kendisidir.

    son yıllarda mental olarak düşmesi beraberinde konsantrasyon ve performansını büyük ölçüde etkilemiştir. performansının düşmesinde birçok dış etken de yok değil. kendisi 26 yaşında 4 kez f1 dünya şampiyonu ünvanına sahipti. bu ünvan için yaşı çok gençti. çoğu pilot bu yaşlarda en zirve performanslarını gösterip şampiyonluk hayali kurarken vettel schumi'nin varisi olarak görülme aşaması çoktan geçip onun rekorlarını kıracak mı soruları sorulmaya başlamıştı. erken yaşta baba olması f1 dışında odaklanması gereken başka olgular ortaya çıkardı.

    unutulmaz redbull kariyeri sonrası çocukluktan tutkunu olduğu, idolü michael schumacher'in efsanesi olduğu takıma, kırmızı tulumu giymek için italya'nın yolunu tuttu. 2015 malezya gp'sini kazandıktan sonraki telsiz konuşmaları hala kulağımda, ''ferrari geri döndü,bir numara geri döndü'' nidaları ile hem pistte hem stratejide kazanan bir ferrari vardı, özlenen şampiyonluğun çok uzakta olmadığını düşünüyordu herkes ama maalesef hikaye mutlu sonla bitmedi. şampiyonluğa en çok yaklaştığı 2018 sezonunda bireysel ve operasyonel hataları bitmedi, almanya'da duvara girmesiyle umutlar tükenmiş, hikaye orada bitmişti aslında. sonrasında ne vettel'in gerekli motivasyonu kaldı ne ferrari'nin vettel'e sonsuz inancı.

    son olarak yazıyı bitirmeden kendisinin bendeki yeri çok ayrıdır, 2008 monza'da kazandığı zafer, yağmurda kazanıp, ''rainmaster'',''baby schumi'' gibi yakıştırmalar yapıldığında o yine mütevaziliğini koruyup 7 kez dünya şampiyonu olmuş biriyle karşılaştırmam düpedüz saçmalık demişti. kariyerinin sonuna doğru gelirken seneye onu aston martin'de yeşil tulum içerisinde seyredeceğiz, yolun açık olsun güzel abim.