• 28
  --- alıntı ---

  * yapılandırma anlaşması, 2018/19, 2019/20, 2020/21 ve 2021/22 sezonlarını kapsamaktadır.
  * şirketimiz, 2021/22 izleme periyodunda (2017/18, 2018/19, 2019/20 ve 2020/21 sezonları) uefa başabaş hesap kriterlerine uymayı taahhüt etmektedir.
  * şirketimiz, 2017/18 sezonu için azami 50 milyon avro ve yapılandırma sezonlarını içeren 2018/19 sezonu için azami 20 milyon avro, 2019/20 sezonu için azami 10 milyon avro başabaş hesap açığı vermeyi taahhüt etmektedir.
  * şirketimiz anlaşma süresi boyunca personel giderleri/toplam gelirler oranında, futbolcu haklarına ait amortisman giderlerinde ve net banka borç seviyesine getirilen sınırlandırmalara uymayı taahhüt etmektedir.
  * şirketimiz, sözkonusu sezonların her birinde anlaşmada yer alan operasyonel ve mali kriterlere uyum gösterilmesi durumunda, 25 kişilik uefa a listesine 2018/19 sezonunda 21 oyuncu, 2019/20 sezonunda 22 ve 2020/21 sezonunda 23 oyuncu dahil edebilecektir. 2021/22 sezonundan itibaren ise bu sınırlandırma sona erecektir.
  * şirketimiz, bu anlaşma süresince, uefa a listesine dahil edilebilecek yeni oyuncu transferlerinde belirli bir sınırlandırmayı kabul etmektedir. bu sınırlama, sezon bazında net transfer gelirlerinin (transfer gelirleri-transfer harcamaları) pozitif olması şartını içermektedir. bu sınırlama, önümüzdeki sezonlarda bu anlaşmada yer alan operasyonel ve mali kriterlere uyum gösterilmesi durumunda 2021/22 sezonunda kaldırılacaktır. halihazırda uefa 2017/18 a listesinde yer alan oyuncular ile, sözleşmesi bitmiş ve serbest oyuncular ile imzalanacak sözleşmeler bu sınırlama kapsamında değildir.
  * şirketimiz toplam 6 milyon avro tutarındaki uefa katılım gelirlerine tedbir konulmasını kabul etmekte olup ilgili tutar 2017/18, 2018/19 ve 2019/20 sezonlarında 3 eşit taksit halinde uefa gelirlerinden mahsup edilecektir.

  kamuoyuna saygıyla duyurulur.

  --- alıntı ---

  sattığın kadar al kriteri sanırım 20-21 sezonu sonunda kriterleri karşılarsak bitiyor. yani bu yıl kiralama bedeli + zorunlu satın alma opsiyonları ile geleceğimizi scout ekibinin önerileri ile inşa edebiliriz. zaten gidişat onu gösteriyor.

  para edecek olan iki oyuncumuzu* da satmayacağız diye haberler var. belhanda, feghouli, babel, diagne gibi oyunculardan da ciddi bonservis bedelleri kazanamayız.

  inşallah 2020-2021 sezonu yaz transfer döneminde maaş bütçemizi 35-40 milyon euro'lara düşürüp kiralık + zorunlu satın alma opsiyonları ile genç, dinamik, kâr elde edebileceğimiz oyuncular katarız takıma.
 • 29
  cogumuzun imrendigi, gormek istedigi turden bir transfer olsa da, kulubumuz icin, hatta genel manada turk kulupleri icin pek gercekci olmadigini dusundugum transfer tipidir. boyle dusunmemde 2 tane sebep var, birincisi biz turk futbolseverler olarak halen yonetimlerin ve spor medyasinin gaziyla gercekleri idrak edemedik. buyuk kuluplerimiz batmis vaziyette, borclar artik odenemez, kulupler donemez hale geldi. buna ragmen taraftarlar hala daha cavani geliyormus, mesut yesil isik yapmis, gotze ucaga binmis diye heyecanlaniyor. yani hala daha insanlari futbolu takip eder halde tutmanin yolu bu, kulupler de akillanmiyor, biz de. yani kimse kusura bakmasin, sunu itiraf edelim, genc oyuncu kesfedelim kafasina biz de hazir degiliz. yildiz oyuncu istiyoruz, bunla ovunmek istiyoruz, genc oyunculara da sabrimiz yok.

  diger sebep ise ulkemizin gercekleriyle alakali. herhangi bir afrika ulkesinden yetenekli bir genc futbolcuyu dusunelim. konustugu dil, inandigi din, yasadigi hayat tarzi,kulturu, kendisi gibi insanlarla beraber olabilecegi fransa, belcika gibi ulkeler var. galatasaray capinda bir kulupten ilgi alacak yetenegi varsa, pek tabi anderlecht, club brugge, atiyorum lille, lyon gibi takimlardan da ilgi alir, benzer paralari kazanir. veya son bir kac gundur polonyali oyunculari izledigimiz yaziliyor. 20 yasindaki polonyali genc, ulkesinden cikacaksa, turkiye gibi tanimadigi, kendisine her anlamda yabanci bir ulke yerine, almanya'yi tercih etmek isteyecektir. adamlari alabilmek icin transfer komitemizin ikna kabiliyeti, veya ekstra maddi teklifler bile yeterli gelmez, eger karakteri kisiligi maceraya acik degilse. bu bakimdan cok ciddi bir dezavantaj yasadigimizi dusunuyorum. ozel yetenegi olan genc oyuncular icin diyorum tabi ki bunu, yoksa ulkemizde de elbette 7 duvelden sporcu var. ama bizim kesfedip, parlatip, bu surede de sampiyonluga oynarken o baskiyi kaldiracak, katki verecek, sonra da iyi paralara satabilecegimiz capta bir oyuncuysa, bizden daha cazip secenekleri de oluyor. bu noktada isimiz ekstra zor, opsiyonlarimiz cok daraliyor. yani hem oyuncu yetenekli olacak, hem fiyati uygun olacak, hem diger kulupleri ekarte edecegiz, hem de bu engelleri oyuncu gormezden gelecek. ara ara agir elestiriliyor scoutlarimiz, transfer heyetimiz ama bu noktalarda yapacak pek fazla bir sey yok, hakikaten bakinca hareket alanimiz cok dar. kendi adima scout transferi beklentim pek yok, biz hazir adam bulmaya devam edecegiz.
 • 30
  tek başına anlam ifade etmeyen transfer biçimi.

  doğru analiz ekibi ile oyuncunun eksiklerini belirlemedik, doğru antrenör ekibi de gelişimi için antreman programını düzenlemedikçe mbappe'yi neymar'ı da keşfetsen boş. körelir giderler.

  garry ve onyekuru'da güzel iş çıkardık. garry'nin 17-18, henry'nin 18-19 gelişimi bu işi becerebilecegimizi gösterdi.

  bu işe ciddi efor sarf etmek gerek. diğer ulkelerin 1 birim verdiği yerde biz 8-9 birim veriyorken türk kulüpleri için 10-15m'luk transfer işleri geçti artık.

  seve seve bu yola gireceğiz ülke futbolu olarak.
 • 31
  sürekli hemen ve en acilinden başarı isteyen taraftar profilimiz ve yıkıcı yorumları ile bezdiren spor medyası varken bizim ve diğer büyüklerin gerçeklştirmesi zor olan transfer çeşidi.
  yöneticilerimiz ne kadar vizyoner olursa olsun bu vizyonu taraftara anlatabilmek oldukça zor. galatasaray özelinde bu politikayı uygulayabilmek için önce 2011-12 sezonu benzeri bir kadro kurup ileriki yıllara yayarak her yıl azar azar eklemleyerek yapılabilir. böyle bir yola birden girmek çok riskli.