• 3
  22 ağustos 1965'te başlayıp 15 haziran 1968’de tamamladığı meşhur yolculuğunda kendisine eşlik edenlerden birisi de kedisi miço'dur.

  yolculuk gerçekten meşhurdur ve tüm türkiye tarafından sürekli hürriyet gazetesi vasıtasıyla takip edilmiştir. gazetedeki anıları zaten daha sonra kitaba dönüşmüştür. o zaman ne kadar büyük bir ilgi çektiğinin anlaşılabilmesi için aşağıya bir video bırakıyorum.

  https://youtu.be/-hQ61z9_XrM

  tabi şimdi dünya turu yapmak diyince akla kim milyoner olmak ister tarzı programlara çıkan ergenler geliyor. yalnız bu iş günümüzde bile hiç öyle göründüğü gibi kolay olmamakla beraber hele 1965 yılının teknolojik imkanlarıyla elbette çok daha zordu. nitekim modern zamanlarda yaptıkları benzer seyirleri kitaplaştıran denizcilerimiz hep bu noktaya dikkat çekip boro'ya hakettiği övgüyü vermiştir.
 • 4
  kendisinin esiyle yaptigi iki buyuk okyanus turu vardir. ilki pasifik digeri ise atlantik okyanusu'nda yaptiklari. atlantik okyanusu'nu gectikleri gezide kizi da yanlarindadir gerci. bu gezide ise kedileri mico'yu bir hastalik sonucu kaybetmislerdir.

  sadun bora iyi bir denizci oldugu kadar kalemi kuvvetli bir yazardir da. kitaplarini okumak denizcilige merakli olanlar icin buyuk keyiftir.

  atlantik okyanusunda seyahatini anlatigi kitabinda amerika'ya (abd) ugradiklarinda oradaki avm'leri gordugundeki saskinligini detayli anlatmis bizim ulkemiz ve avrupa'dan nasil farkli bir dunya oldugundan bahsetmistir. ben kitabi okurken malum avm furyasi daha yeni yeni basliyordu turkiye'de, bir tebessumle okumustum o kisimlari.