• 8
  savunmacının ilk işi savunmayı iyi yapmak olmalıdır. bu yüzden daha iyi savunmacı olduğunu düşündüğüm için tercihim luyindama olur.

  misal 28 kasım 2020 çaykur rizespor galatasaray maçında rize' nin tek pozisyonu donk' un ıskası ile skoda bulmuştu. keza 23 kasım 2020 galatasaray kayserispor maçında uzaklaştırdığı top ve devamında gelen gol yine onun hatası. tabi birkaç pozisyondan genel yargıya varmak doğru olmaz ama donk yaş itibariyle iyi bir yedek olur.

  luyindama atletizmi, hava topu hakimiyeti, rakiplerini ürkütmesi sebebiyle savunmada daha doğru olacaktır. bunun yanında aslında ayağı da kötü değil. sadece topu ayağından çıkarma konusunda zamanlama problemi yaşıyor. dikkatli izleyen gözler attığı ters toplara dikkat edecektir.
 • 12
  marcao'nun oyun kurmadaki yükünü paylaşması donk'un bu oyun anlayışımızda öne çıkmasını sağlıyor ama tercihim yine de luyindama. çünkü defansif anlamda bu ligde çok sıkıntı çekeceğimizi düşünmüyorum.
  ayrıca luyindama'nın da ritmini bulması ve kendini geliştirmesi lazım ki iyi paraya satabilelim.
  bir de marcao ve luyindama'nın takımımıza katıldığı dönemde luyindama'nın oyun kuruculuğunun daha çok beğenildiğini hatırlıyorum. marcao üstüne koyarken luyindama uzun süren sakatlıkları sonrası bu konuda geriledi. ama yine de geçmişi düşününce luyindama'nın da oyun kurmada daha iyi seviyelere çıkacağını düşünüyorum.
  bir başka sebep de her yeri yedekleyen ve kendini hazır tutan bir donk'un yedek kulübesinde taktiksel anlamda hocanın elini güçlendirmesini tercih ederim.
 • 13
  öncelikle bi konuya açıklık getirmek lazım. stoperleri tek başlarına değil tandem olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır. burada luyindama marcao ikilisi mi yoksa donk marcao ikilisinin mi daha iyi olacağını değerlendirmeliyiz. bu şekilde düşününce luyindama marcao ikilisi daha önde. galatasaray gibi önde oynayan takımlar için savunmaların öne çıkıp alan daraltması çok önemli. donkun pas kalitesi luyindamanın önünde olsada luyindamanın atletik yetenekleri yaşı ve hızı göz önünde bulundurulunca öne çıkıyor.
  3lü savunma için luyindama donk marcao önerisi içinde fikrimi söylemem gerekirse önde oynamak isteyen takımlar için 3 stoperli bi 3lü hat yerine sağ ya da sol bekten birinin stopere çekilip ya da ön liberodan biri çekilip bu şekilde bi yapı daha uygun olacağı kanısındayım. galatasaray için bu yapı omar luyindama marcao üçlüsü daha uygun gibi gözüküyor. hatta beklerden biri saracchiyse biri oğulcan bile olabilir.
 • 17
  skor arıyorsak donk, savunma yapacak/baskı yiyecek ve karşı takımın hücumcuları tehlikeli ise luyindama.
  luyindama o cusseye ve kafa vuruşlarını vurmasına rağmen kaleyi tutturamiyor, donk ise sürekli direklerde patlatıyor en azından.
  ama luyindama'nın ezmediği forvet yok gibi bir şey. yani donk ise hiçbir zaman karşı rakibi domine etmedi bana göre. ama luyindama bar fedaisi gibi yaka paça toplayıp atıyor forvetleri.
 • 18
  donk'un mevcut stoper performansı yanıltmasın kimseyi bence. donk'u çok severim. iyi ki bizimledir. müthiş bir rotasyon oyuncusu, müthiş bir karakterdir. ancak luyindama ile donk'u stoper özellikleri olarak kıyaslayamazsınız. kolay maçlarda, rakibin ciddi tehdit yaratamayacağına inandığın maçlarda donk ile oynamak elbette mantıklı ancak gerçekten savunma yapılması gereken bir maçta ya da rakibin hızlı oyuncuları olan bir maçta luyindama'nın sana katacaklarını donk'tan asla bekleyemezsin. bir kere luyindama ceza sahasına atılan her hava topuna vuruyor. öyle böyle vurmuyor hem de; buraların ağası benim der gibi çıkıp vuruyor. bunun dışında ligin en hızlı oyuncularını bile mendil gibi katlayıp cebine koyabilecek kadar üstün bir fizik gücü ve atletizme sahip kendisi.

  forma bir luyindama'yı bu ligde kesebielcek herhangi bir stoper yok. bütün defolarına rağmen söylüyorum bunu.

  ve tekrar belirtiyorum, başlık kıyas şeklinde açıldığı için stoperde tercihim luyindama olur açık ara. ama donk da bizimle olduğu için her zaman kendimizi şanslı saymamız gereken özel bir karakterdir.