• 5107
  2019/2020 sezonunu kendisine yazmamiz gerek. galatasaray sezon bitimine 4 hafta kala sadece 49 gol -ki dökuluyor denen fener’in, besiktas’in ve hatta alanya’nin bile gerisinde- atabildiyse sezonun neden bu hale geldigini gayet rahatlikla söyleyebiliriz. öte yandan savunmasi hala ayakta takimin.

  sezonun buyuk bir bölumunu sakat gecirdi falcao. hayatinda hic buyuk sakatlik yasamamis andone de malesef iki buyuk sakatli gecirdi ancak andone sakat olmasa bile yine gol yollarinda kisirlik cekecektik. butun sezonu falcao’ya guvenip devam etmek buyuk bir hataydi. son iki sezonda sampiyon olmus takimin iki tane rekor kirmis gol krali cikardigini hatirlatmak isterim. falcao guzel bir fantaziydi. umarim artik bu tarz fantazilere girmeyiz. bir sörloth, elmander, gomis bulmak zor olmasa gerek.
 • 5108
  sakatlığı sorun oldu. ama sakatlanmasa bile arzu edilen seviyeye çıkabileceğine inanmıyordum falcao'nun.

  çünkü bana göre galatasaray taraftarının yanıldığı bir konu var forvet mevzusunda. geçen sezon diagne transfer edildiğinde, başarısız bulunup gönderilmeye çalışıldığında ve hatta falcao transfer edilirken de söylemiştim. galatasaray'ın sorunu forvetteki isimler değil. biz forvetimizi besleyemiyoruz.

  birincisi oyunumuz çok yavaş. haliyle forvet oyuncumuzu marke etmek stoperler için çok kolay hale geliyor.

  ikincisi oyun planımız ve hücum setlerimiz yok. kesat oynuyoruz.

  üçüncüsü de fatih terim takım oyunu yerine sürekli kahramanlar araması. mesela onyekuru. top ayağındayken takım oyununa yatkın bir isim değil. allahı var top rakipteyken takım savunmasına katkı veriyor ama topla giderken malesef forvet oyuncusunun onyekuru'dan pas alıp gol atma şansı çok az. işte bu işin kolayına kaçmak oluyor. vur topu onyekuru'nun önüne. o da hızıyla skor üretsin.

  oysa ligin ikinci devresinin başında, yani onyekuru sıtma olduğunda 4-4-2'ye yakın bir düzen ile oynuyorduk. ya da lemina o kadar geride kalıyordu ki 5-3-2 de diyebiliriz. ancak forvet hattındaki adem ve emre ikilisi ilk kez organize işler yapmaya başlamıştı. sol içte ömer ve soldan temposuyla saracchi hücuma güzel destek veriyordu. mariano'nun da sanırım en formda dönemiydi. üst üste asist yaptığı maçlar çıkardı. normal. çünkü birincisi oyunumuz hızlanmıştı, ikincisi de ceza sahasında yalnızları oynayan bir falcao yerine markajı zorlaşmış bir adem ve emre vardı. zaman zaman ömer, lemina gibi oyuncular da içeriye koşu gösteriyordu.

  sonra onyekuru geldi, tekrar eski sisteme dönüldü.

  19/20 sezonunun bitimine 4 maç kaldı.
  bana göre fatih terim'in elinde kalan kadro ona mecburen doğru oyunu oynatacak kadro. sanıyorum ki sezonun son 4 maçını iyi oynayacağız.

  umuyorum önümüzdeki sezonun planlamasını 4-4-2'ye göre yaparız. 4-1-4-1, 4-3-3 gibi sistemler fatih terim'in başarılı iş çıkardığı sistemler olamadı. hoca iyi bildiği yoldan devam etmeli.
 • 5111
  8 temmuz 2020 alanyaspor galatasaray maçı kadrosunda yer almayan kronik sakat futbolcu. transfer sezonunda yapılması gereken ilk şey falcao ile yolları ayırmak olmalı. bizim bu maliyetlerde olup, düzenli oynamayan bir oyuncu lüksümüz yok.

  transfer sezonunda ikinci yapılması gereken şey de falcao tarzı kariyerinin sonuna gelmiş, düzenli oynayamayan, sakatlık sorunu olan, pahalı futbolculardan uzak durmak olmalı. galatasaray’ı, son durak olarak gören değil, sıçrama yapabileceği kulüp olarak gören futbolculara ihtiyacımız var.
 • 5115
  büyük futbolcudur, büyük golcüdür ama galatasaray'a çok faydalı olamamıştır.

  benim kıstasım şampiyonlar ligi'dir. o kadar parayı verince, bir zahmet iki maç aldırsın diye düşünüyor insan. yoksa ha eren derdiyok'la oynamışım, ha falcao, benim için önemli değil. o kadar paraya ligde bu sayıda golü atacak bir değil, 6 golcü alırsın.

  galatasaray'ın bu tip transferlere acilen son vermesi gerekir. taraftarın hoşuna gidiyor, imza atıldıktan sonra keyifleniyor filan da, bu işin mali yanı çok ağır. bu mali yapı içinde falcao'yu kaldıramazsın. tam tersi, falcao'nun kaldırması gerekir seni.

  umarım iyi bir teklif gelir ve yolları ayırırız. bu sezon ciddi bir kadro mühendisliği sağlanmazsa, bir sonraki sezon şampiyon olunamadığı taktirde, galatasaray için karanlık tünel yolculuğu başlar.
 • 5117
  açık konuşmak gerekirse elimizde patlamıştır. korkunç bir maliyeti var. umarım yazın bonservisini alıp gidebilir. bu seneyi de boş geçmiş falcao seneye daha da güçsüz daha da zayıf olacak. bizim böyle bir lüksümüz yok. bize lazım olan sağlıklı bir andone tarzı koşan, basan, hareketli bir forvet. o kadar slow motion oynayan bir orta sahamız var ki forvet de bekleyen forvet olunca çekilmiyor hiç.

  bu sene kadro planlaması baştan sona yanlıştı. umarım bu yaz düzgün bir dönem geçirebiliriz.
 • 5118
  kendisinden drogba performansı beklemiştik fakat olmadı. bunun bir çok nedeni var.

  1) transferi çok geç yapıldı ve sezon başı kampını kaçırdı. bu da adele sakatlıklarına yol açtı.

  2)zaten ağır sakatlık geçmişi olan biriydi. müdahelenin bol olduğu yerde yapamadı.

  3)(bence en önenmlisi) tek forvet oynatıldı. bu adam sanırsam bir bizde tek forvet oynatıldı. 33-34 yaşındaki süperyıldızı tek forvet oynatmazsın. yanına kaba tabirle bir de amele koyarsın ki, adama yer açılsın, pozisyon olsun. falcao’nun olayı ceza sahasındaki sineği bile kaleye atabilecek klasının olmasıydı (gerçi bizde onu da yapamadı da). adamı 3 kişi tutunca o poziyonlara kendini sokamadı ve çok yordu. drogba’nın yanında hep 2. bir forvetle oynadık. bu takıma o drogba gelse şu anki dizilişte o performansını asla gösteremezdi.

  bu sezon sonu bütçede daralmaya gideceğimiz için kendisi ile vedalaşmalıyız. olmadı be el tigre, olmadı...
 • 5120
  başta twitter olmak üzere tüm sosyal medya mecralarındaki galatasaray taraftarı görünümlü transfer taraftarlarının, "gönderilsin mi?" konulu anketlere evet cevabı verenler araştırılıp, aralarından 2019 yaz transfer döneminde falcao transfer edilsin diye ortalığı yangın yerine çevirdiği tespit edilenler aralarında para toplayıp falcaonun alacaklarına karşılık kulüpten ayrılmasını sağlasınlar. düşünebiliyorum diyen bir canlı türünün isteyeceği bir istek değil çünkü o şımarık güruhunki. falcao gelmezse istifa edin diyen oldu, internet bu cümleden geçilmedi geçen yaz. abdurrahim albayrak'ın falcao ile transfer kesinleşmeden fotoğraf sızdırması rezillik yani bunu kabul etmek gerekir tabi ki. fakat istifa etsinler diyenler, "bu nasıl yöneticilik?" sorgulaması yapmıyordu. aralardan tek tük yapanlar varsa da mustafa cengiz aleyhindeki görüşlerini perçinleyip içlerindeki yangına benzinle gidiyorlardı. çok büyük çoğunluğu böyleydi transfer sürecinde taraftarların.

  falcao'ya gelince, kalitesine diyecek laf yok. bizimle (sahada) olabilirse, iyi ki bizimle. diğer türlü zaten ismi sadece gelsin, gelsin gelsin, gelsin veya gönderilsin, gönderilsin, gönderilsin, gönderilsin temalı cümlelerde geçiyor. artık messi olsa ben bireysel olarak takımımda yaşlı futbolcu görmek istemiyorum. erken yaşlarda gelmiyorlarsa da gelmesinler abi muhtaç mıyız? savunduğumdan değil de yeri geliyor selçuk-donk orta sahasıyla şampiyon oluyoruz. ülkenin futbol düzeyi bu seviyede. avrupa içinse de kendini kanıtlama ihtiyacı duyan oyuncu takımın daha yararına. ha illa ki tecrübeli isim lazımsa 33 yaşında süper yıldız yerine, 28 yaşında meteor alalım. 20'li yaşların sonundaki adama da çömez muamalesi çekilmez diye düşünüyorum. hiç değilse adam oynamadığı ya da oynayamadığında ah vah etmeyiz, kulübün parası da çarçur edilmemiş olur.

  bu sebeple hoca ve yönetim belki sorunlu oyunculara ceza verecek ama veremiyor. niye çünkü adamların gönlünü hoş tutmak zorunda. kulüplerin ekonomisi bitik. kim bilir kaç ay geriden geliyor tüm ülkede maaşlar. adamlar kapı gibi yağlı sözleşmeleri nedeniyle paramı verin de gideyim demiyor olabilir fakat bu sefer de umursamazlıklarını devreye soktuklarında performans olarak tam verim alamıyorsun. bunu yapmayacak profesyonellikte adamlar da bazen şans bazen de yolu şaşırınca yolları buraya düşüyor zaten.

  yabancı sınırı sorunu, futbolun başındakilerin işbilmezliği derken futboldan her geçen gün biraz daha soğuyoruz zaten. bir de bunun üstüne gönderemeyeceğimiz adamlara gitsin, beter olsun filan yazıldığını görünce iyice sinirlerim zıplıyor. bunun böyle olacağı baştan belli çünkü. falcao hakkıyla oynayabilseydi de şampiyon olacağımızın garantisi yok. o yüzden bugünlerdeki cümlelerin birinci sebebi çok maç kaçırması olsa da, maç kaçırmadığı ama şampiyonluk kaçırdığımız senaryoda da benzer cümleleri tekrar okuyacaktık yüksek ihtimalle.

  <capslock> kim olursa olsun <capslock> yaşlı futbolcu istemiyorum.
 • 5121
  tekrar sakatlanmasın da satabilelim diye oynatılmadığını düşünüyorum.
  bence gayet de mantıklı fikir.
  totale bakıldığında jmmy durmaz kadar falan faydası olduğu düşünüldüğünde (duygusal davranıp derbideki golüne sivastaki oyununa falan girmeyeceğim) bence satabiliyorsak satmamız çok iyi olur. olmazsa da sözleşmeden kurtulma pahasına zararına satışa da okeyim.

  malesef takıma gelmesi beklmedeki mutluluğun altında kalmış über forvetimiz.
 • 5122
  'futbolcuların geçmişine değil geleceğine yatırım yapmalıyız' diyen bir teknik direktörün transferini istemesi mi saçma? ekonomik olarak süper işler yapan, fpp kıskacında bizi ceza yemekten kurtaran yönetimin bu transferi istemesi mi saçma? yoksa avrupa futbolunu az çok takip eden her futbol izleyicisinin en az bir kere sakatlık haberini duyduğu taraftarın mı bu transferi istemesi saçma?

  falcao gelmeden önce de yazdım. bize marcao gibi, christian luyindama gibi transferler lazım. bugün luyindama satılsa transfer bütçesi oluşur, marcao satılsa 10 milyon gelir falan diye konuşmayı biliyoruz. vallaha satılmasın bu oyuncular. satılırsa para ya mario balotelli'ye gömülür, ya da fernando llorente'ye falan aynı falcao'da olduğu gibi.

  falcao'nun bunda suçu var mı? bence yok. adam çıktığı her maçta elinden geleni yaptı gördüğüm kadarı ile ve sakatlığı gerçek olmasa oynamamazlık yapacağını sanmıyorum. suç seviyesini real madrid, manchester united gibi takımlarla bir sanan sende, bende ve onda. bırakalım artık bu işleri. ekonomisi hayvan gibi olan orta sıra ingiliz kulüpleri bilmiyor mu falcao'yu almayı? everton istese alamaz mıydı falcao'yu? onlar bile almazken bizim neyimize? kendimizi dev aynasında görmeye devam edersek daha çok bedavaya para akıtırız.
 • 5123
  hayatta bazi seyler vardir, hata oldugunu bile bile yapmak istersin, yaparsin. acikcasi oldugundan daha ileriye gitmek icin de o hatalari yapmak gerekiyor. falcao transferini de boyle goruyorum, yazin alinmasi gerektigini dusunuyordum, turlu sebeplerden. saha icinden cok kulubun cehresini degisterecek, olasi taraftar-yonetim-hoca huzursuzlugunu bitirecek, bizleri sampiyonlar ligi havasina sokaca, rakiplere iddiamizi sergileyecek ve avrupa'ya da ismini hatirlatacak (zira saha icinde artik o saygiyi yaratamiyoruz) bir transfer olarak goruyordum. tabi ki mantiken ilk hesabin saha icinde ne katki verecegi ve ekonomik olarak seni nasil yoracagi olmali, ama dedigim gibi mantik devre disi birakildi. ha, elbette kalitesini konusturur, ozellikle sampiyonlar ligi ve ligdeki buyuk maclarda takimi sirtlar diye umuyordum. gectigimiz sezon forvetsizlikten cektiklerimiz, ozellikle sampiyonlar ligi maclarinda ortada. ligi forvetsiz de aldik, ligde oynatmak icin falcao'ya gerek yoktu. benim acimdan ilk hayal kirikligi burada oldu, sampiyonlar ligi icin aldigimiz adam, dogru duzgun oynamadi bile, hos grubumuz zaten evlere senlik geldi ama herif hic katki vermedi, veremedi, sahaya bile cok cikamadi. o saatten sonra da sadece ligde oynayacak falcao zaten gereksiz bir luks halini aldi, orada bile istikrarli sekilde sahaya cikamadi. ciktiginda da gol sayisi olarak fena gozukmese de, ne oyunumuza katki verdi, ne de takim ruhuna.

  bu senaryo tahmin edilemez degildi, yazin bu sebeplerle alinmasin diyen coktu burada, ben hataya bile bile yurume tarafindaydim, malesef de hata oldu. lakin dedigim gibi, bu sekilde hatalari yapmak da gerekiyor. bugunden geriye bakinca herkesin ilk kiyasladigi sey elbette trabzonspor'un sorloth transferi oluyor. lakin 2 yildir sampiyon olan, artik yillardir basarisiz kaldigi sampiyonlar liginde basari bekleyen camia, yillardir da kaliteli forvet beklerken crystal palace'in premier ligde golu olmayan 23 yasinda norveclisini getiremezdi. ortalik yangin yerine doner, cok fazla elestiri ve huzursuzluk cikardi. bunun dogrulugunda degilim, malesef ulke ve kulup ortamimiz buna uygun degil, biz taraftar da bunun parcasiyiz. ama boyle boyle, bunlari gore gore, bu hatalari yapa yapa bu algilarimiz degisecek, ornegin bu yaz hemen hemen hepimiz yildiz oyuncu transferi yerine bu tarz genc, isimsiz, parlama yapabilecek adam bekleyecegiz ve muhtemelen cok da elestiri gelmeyecek. boyle dusunuyor ve umuyorum.
 • 5124
  alınması ne kadar doğru kararsa şu an gönderilmesi de o kadar hatalı karar olacaktır. ligin ilk yarısında galatasaray'da yaşanan her anlamdaki düzensizlik arasında kendisi de kaybolmuştur. ikinci yarı ise galatasaray takımı rayına, fatih hoca da kendisine gelince falcao farkını ve klasını göstermiştir. pandemi sonrası dönem de yaşananlar için ise bence kimseye kızılmaması gerekir.
 • 5125
  gönderilse bile kendisi ayarında süperstar bir müzmin sakatı taraftar bir şekilde bulup kulübe kazandıracaktır. senede en az 15 maç sakat olacak, en az 5 6 maçın gidişatını sakatlığı sebebiyle hiç edecek bir futbolcuya gs taraftarının %60'ı hayır diyemez. çünkü o süperstardır ve bilgisayar oyunlarında sakatlanmaz. formaya da ismi çok yakışıyor.
 • 5126
  kendisine 2-3 milyon eur bonservis veren olursa, özellikle amerika'da falan sırtımızda taşıyarak götürmemiz gereken sakat dedemiz. sadece maaştan kurtulsak bile müthiş iş olur.

  yalan yok, ben de gelmesini çok istedim fakat belli ki olmayacak. dedem sezonun yarısında sakat maalesef. ben bir futbolcuya sezonda 7 milyon eur veriyorsam 30 gol atmasını beklerim. sezon başından beri diagne oynasa şu an 25 golü vardı. kalite olarak karşılaştırmıyorum yanlış anlaşılmasın. süreklilik ve katkıdan bahsediyorum.

  dakika/gol ortalamasında ikinci sırada sanırım falcao, oynadığı sürede oldukça katkı veriyor demek ama oynayamiyor ki dedem, hep sakat.

  seneye kendisine güvenilip yola çıkılmak gibi bir hata yapılmaz umarım. çünkü bana süreklilik olarak kesinlikle güven vermiyor. ikinci forvet olacaksa da o kadar paraya ikinci forvet olmaz. her şekilde elden çıkartılması gereken dedemiz.

  ah ne falcao, çok güzel umutlarımız vardı. hayırlısı diyelim.