resim
Okan Buruk
Görev:Teknik Direktör
Takım:Galatasaray
Yaş:50
Uyruk:Türkiye
 • 7954
  öncelikle belirtmek isterim ki bu platformda yazmanin büyük bir ayrıcalik olduğu kadar büyük de bir sorumluluk oldugunu herkesin bilmesi gerekiyor. ben kendi adıma yenildigimiz ya da kötü oynadığımız maclardan sonra yazmama kararı aldım. çünkü anlık sinirle yazılan şeyler insanların düşüncelerini etkileyebiliyor. iyi olduğumuz günlerde yazmak çok daha kolay ve keyifli bunun farkina vardım. eğer siz de sinirliyken yazdiklariniza bakip pişman oluyorsaniz bunu deneyebilirsiniz.
  ikinci olarak kaybetmekten nefret eden bir insanim. belki galatasarayli olmam bu yüzdendir. çünkü galatasaray her zaman kazanmayi dener. bazen kazanır bazen kazanamaz ama dener. değerli olan da budur. okan hocayi çok severim savunurum da ama (bkz: 20 eylül 2023 galatasaray kopenhag maçı)'ni ikinci golü yedikten sonra kapattım. hala da bakmadım özetine bile. çünkü galatasaray kophenhag gibi bir takimla kendi evinde 2-0'dan beraberliği kurtarmayi kazanim olarak göremez, görmemeli. evet geriye düşebilirsiniz. 1-0 olabilir. ama ikinci yarı oyun basladiktan sonraki galatasaray'in izahi yoktu. ikinci golü yiyene kadar herkes uyuyordu. takim, hoca, taraftar... böyle takım da olunmaz taraftar da olunmaz hoca da olunmaz. o yüzden kabul etmiyorum bu durumu da beraberlige de sevinmiyorum. bu işin bir yönüydü.
  gelelim taraftara. sevgili renkdaşlarim galatasaray kulübü her kötü oynayan oyuncusunu isliklayip kovsaydi oranin adi fenerbahce olurdu, galatasaray değil. 36 yaşında yaşlı gönderin (bkz: dries mertens), kaleci efsaneyse efsane cok hata yapıyor gönderin (bkz: fernando muslera), 24'lukler sampiyonlar ligine az geldi gonderin (bkz: kerem aktürkoğlu), (bkz: mateus cardoso lemos martins tete)... hoca yetersiz gönderin (bkz: okan buruk). var mı bunun sonu? siz hayatinizdaki herkese böyle mi yapıyorsunuz yoksa sineye cekip konu galatasaray olunca kendi yasantinizda dogru gitmeyen herseyi takima mi kusuyorsunuz? patronunuz size çıkışınca, eşiniz/sevgilinizle kavga edince susup oyunculardan, takımdan mi çıkıyor hirsiniz nasil olsa kaynar topluluk içinde diye? bu da işin bir başka yönü.
  şimdi sevgili okan hocam. daha önce bir girdide belirtmiştim bu takim bukalemun takım olacak yapilan transferlerle her türlü oyunu oynayabilecek diye. şuan buna el freni gibi davranıyorsun. takim ayan beyan 4-3-3 takımı. artik kazanamadik da umarim kazanamayan kadroyu bozarsin kazanani bozmadigin gibi. umarim 4-2-3-1 senin takintin değildir. bu da isin hoca yönü.
  gelelim oyunculara. sizin fiziksel durumunuz benim yazi yazma kabiliyetimle eşdeğer benim gözümde. ben yazi yazmayı biliyorsam siz de fiziksel olarak fit olacaksiniz. bunun a'si b'si yok. bu insanlar geberecekler sizlere olan sevgilerinden kendinizi biraz borçlu hissedin lütfen. bir ara koşu mesafeleri geldi ekrana kophenhag 63'lerdeyken biz 56'lardaydik. inanamadim gördüğüme. bu kadar farki yetenekle kapatamazsiniz. bu kadar durgunluğun, dalgınlığın açıklaması yok.
  ayağımız takildi yere düşmüş olmayalim. buradan yola devam edelim. inaniyorum buradan döneceksiniz en iyi şekilde.
 • 7955
  ben istediği isimlerin alındığını düşünmüyorum. angelino ve icardi dışında.

  her hocanın belirli bir a planı ve o a planına uyan oyuncu tercihleri vardır. bunun dışına finansal fair play gibi mali engeller çıkmadıkça aksi transfer hamleleri yönetimler tarafından yapılırsa bana göre doğru olmaz. yönetimler işin finansal yönüyle, hukuksal yönüyle vesaire ilgilenmelidir.

  bunu söylememin nedeni “ya o kadar kaliteli isim aldı artık iş ona kaldı çok iyi olmalıyız” algısı. hiçbir hocanın finansal fair play durumları dışında bunu yapma yükümlülüğü yoktur.

  fatih terim ffp varken elindeki malzeme ile en iyisini çıkarmaya çalıştı. finansal fair play bitince ise açık açık basın toplantılarında “ben morutan’ı istiyorum o da bizi istiyor” diyebildi. diğer yandan mostafa mohammed’i de istediğini belirtmişti. bu arada morutandan önce istediği oyuncunun ghezzal olduğu konuşuluyordu ki gençleştirme politakası değişikliği sonrası morutan’ı istedi. çok farklı oyuncular değil profil olarak yani belirli bir oyuncu tipi üzerinden ilerlendiği gayet açık.

  fatih terim kimi alırsanız alın belirli bir malzeme ortaya çıkarabilecek tecrübede bir hoca ama onun bile böyle bir zorunluluğu yok. mesela morutan yerine yönetim gidip o oyun kurucu kanat yerine atletik birini alsaydı ben hocaya ya bak daha iyisi alındı yap bir şeyler deme zorunluluğunu kendimde görmezdim. eğer dediysem bile geçmişte öyle bir şey haksızımdır. en basitinden kendiniz bile menajerlik oyunu oynasanız belirli bir oyuncu profiline göre tercih yapıyorsunuz ve ana planınıza göre hamleler yapıyorsunuz.

  bu sene bu kadro planlaması üzerinden başarılı olursa ben okan buruk başarısıdır diyeceğim. kaliteli oyuncuları idare etme ve oyun planına adapte etme yönünden büyük bir iş başarmış olacak çünkü. kendi tanımına uyan 8/10 olan oyuncu szymanski suyun karşı tarafında double double yapmak üzere. dünya üzerinde 8-10 oynayan tek oyuncu kendisi değil tabikide. başka profillere gidilebilirdi örneğin breivik.

  mertens’in bugün ıslıklanmasının nedeni de tam olarak bu zaten. szymanski, breivik veya x bir oyuncu almadığın için yerine joker yedek olması gereken 37 yaşındaki mertens oynuyor. 20 eylül kopenhag maçında asistlik paslar atmasına rağmen bitirici vuruşlar gelmeyince eleştiriliyor.

  dönüp bakıyorsunuz 8 numara isteğiniz karşılıksız. 6-8 oynayabilen bir oyuncu lazımken o bölgeye 8-10 oynayan ve hazır olmaya çok uzak ndombele geliyor. yerine oynayan kerem demirbay ıslıklanıyor. 6-8 diyorum çünkü torreira’nın yedeği yok şuan. torreira’yı yedekleyen oyuncu aynı zamanda sacha boey’i de yedekliyor.

  kanat konusuna gelecek olursakta yine ziyech’in kendi tercihi olduğunu düşünmüyorum. ayrıca şunu belirtmekte de fayda görüyorum tete yaz boyunca kendi özel hocasıyla çalışma yapmasa ve hazır gelmese belkide bugün kerem ve bay ile çıkacaktık maçların çoğunluğuna. bu ikili ne kadar üretken olurdu orası ayrı konu ama şuna eminim kerem bugün 1 ıslıklanıyorsa tete ve ziyech’in aynı anda hazır olmadığı durumda 10 ıslıklanacaktı. barış alper içinde keremdeki durumun bir benzerini yaşayacaktık.

  sonuç olarak yanlış ve kendi oyun planına çokta yakın olmayan bir kadro planlaması üzerinden başarılı olursa benim gözümde değeri artacaktır. başarısız olması durumunda ise ben eksiyi kendisine yazmayacağım..
 • 7956
  teknik taktik konularında tercihleri ile ilgili tartışabiliriz ama bir konuyu öngörememesi beni hayal kırıklığına uğrattı.
  29 ağustos 2023 galatasaray molde maçının devre arasında yanımdakilere “iki kerem’i kesin çıkartırdım, çünkü iş yuhalamaya gidiyor” demiştim.
  o gün devre arası çıkarmadı ve gerizekalı taraftar iki oyuncumuzu da yuhaladı.
  aynısı yine 20 eylül 2023 galatasaray kopenhag maçında oldu.
  yine oyuncuları devre arasında kurtarma şansı vardı ama aynı hatayı yaptı.
  “taraftarın gerizekalılığın suçlusu neden okan hoca oluyor” diyenler çıkabilir.
  aslında haklılar da ama işte realite öyle işlemiyor.
  işin sonucunda iki kerem yine bir avrupa kupası maçında yuhalandı.
  hoca erken davranıp sergio ve barış alper ile başlasa bunların hiç biri yaşanmazdı.
  bazen skor olarak önde olmak onu yanıltıyor.
  aynı yanılgıya yukarıda bahsettiğim molde ve 30 nisan 2023 beşiktaş galatasaray maçında da düşmüştü.
  ama hoca gerekli dersleri çıkartan bir insan, takılıp kalmıyor.
 • 7957
  her zaman kazanmak zorunda olmayan hoca. hiç bir hocanın puan ortalaması 3.0 değil.

  her zaman doğru karar vermek zorunda da olmayan hoca. en iyi teknik direktörler bile hata yapıyorken okan hocayı 1-2 hatası yüzünden eleştirmek saçma. neymiş efendim değişiklik 5 dakika geç olmuş. yahu 5 dakika sonra ne olacağını şimdiden göreniniz var mı? zaha'nın ve ndombele'nin tam hazır olmaması yüzünden ne kadar oynayacağını tahmin etmek zordu. hoca da 5-10 dakia fazladan bekledi. hepsi bu. hocayı eleştiren kimsenin samimiyetine inanmıyorum.
 • 7958
  20 eylül 2023 kopenhag maçından sonra basın toplantısında okan hocaya soruldu:

  - hocam oyuncu değişikliklerinde geç kaldığınız söyleniyor !
  - ilk yarıdaki takımı nasıl buldun?
  - çok iyiydi.
  - çok iyi giden takımı 45'te neden değiştireyim?

  müneccim mi bu adam? nerden bilsin geçen sezon şampiyon olmuş takımın taraftarının bu kadar sabırsız, hayattan kopuk, kendisini tatmin etmek için ne gerekiyorsa yapacak bir topluluk olduğunu? *

  şimdi şöyle düşünelim. skor yine 1-0 aleyhimize ve devre bitti. ikinci yarı başlarken zaha ve ndombele * oyuna girdi 2 kerem oyundan çıktı. diğer değişiklikler vs. derken maç yine 2-2 bitti. aynı kişiler bu seferde oyuncu değişiklikleri için

  'iyi giden takımı bozdu, sadece gol vuruşlarında şansızdık. oyuncu değişiklikleri olumsuz etkiledi. zaten zaha ve ndombele hazır değil. vs' elli tane eleştirecek şey bulurlardı.
  eleştirmek isteyen eleştiriyor kardeşim. yeter ki skor kötü olsun.

  edit: yukardaki gurrpegi entrysine cevap gibi olmuş yazım ama alakası yok. yazım tamamen bazı ikiyüzlülere.
 • 7959
  futbolda dün yoktur tamam da bu kadar mı yoktur ya? ekşi sözlük'te falan hakkında yazılanları okuyorum da yuh yani!

  bir hoca eleştirilemez demiyorum, elbette eleştirilir ama fatih terim 2 sene berbat bir oyun oynattı galatasaray'a, ona rağmen geçmişin hatırına deli gibi savunuluyordu. adam sadece 1 sezon önce takımı inanılmaz bir puanla şampiyon yapmış, icardi bu adamı omuzuna almış bugün ise taktik bilmiyor vs. yazılmış hakkında.

  ne var ya galatasaray'da? benim göremediğim ne var yani? bu sezon molde maçı hariç hangi maçta çok ciddi bir problem vardı takımda?

  kendiniz hayalinizde bir şeyler yaratıyor sonra da onları gerçek zannedip o gerçekliğin önündeki engel kerem'miş okan buruk'muş gibi davranıyorsunuz. dünyada hiçbir takım 3 tane yıldız transferi yaptı diye şampiyonlar ligi'nin iddialı takımlarından biri olmaz. o sizin fanteziniz sadece. bu vizyon vs. değildir, asıl vizyon adım adım büyümeyi hayal etmektir, 3 transfer yapıp avrupa'da başarı geleceğine inanmak değil.

  galatasaray'ın bu sene yapması gereken şampiyonlar ligi'nde dişli bir performans ortaya koymaktır. grupta sonuncu da olabilir, burası şampiyonlar ligi, önemli olan ne oynadığıdır. bu kadar yangın yapılan kopenhag maçının ilk 30 dakikası maç abartısız 3 - 0 olurdu zaten. sorun ne? sorun 2. devrede sertliğe, tempoya karşılık verilememesi. bunu eleştiririm bakın, bunun çözülmesi lazım ama gol kaçmışi kerem vuramamış vs. canız sağ olsun, attıklarına sayarım.
 • 7961
  lige kötü başlamış hali namağlup şekildedir. ligde puan kaybı yaptığı tek maç kayserispor deplasmanıdır -ki kayserispor deplasmanı bizim için her zaman çetin geçer. orda dahi oyun olarak umutlarımızı sürdürmüştür çünkü %61 topa sahip olmuş, 17 şut çektirmiş, %82 isabetli pas yüzdesi ile oynatmıştır takımımızı. ancak hem ligin ilk maçı olması sebebiyle hemde bizim için çetin geçen bir deplasmana denk düşmemiz sebebiyle beraberlik kaçınılmaz olmuştur.

  her şey bu kadar olumlu giderken şimdiden şampiyonluktan umudunu kesenleri görmek üzücü oluyor. okan buruk'u artık az çok tanıyoruz genelde lige kötü başlar ve bir anda şampiyon yapar veya şampiyonluğa oynatır takımını. baktığımızda genelin dışına çıktı ve lige iyi başladı. ileri zamanlarda iyi başladığı ligde bir seviye daha atlayarak durdurulması imkansız bir takım yaratacaktır.

  şimdiye kadar sadece bir zayıf noktamız göze çok battı, o da defansif açık vermemiz. bunun sebebini az çok tahmin ediyoruz diye tahmin ediyorum onun için üstünde fazla durmayacağım. güçlü yanlarımız ise çok fazla. şimdiye kadar hava topu mücadelelerinde çok başarılıydık bence. bitiricilikte fena değiliz, set oyununu iyi oynuyoruz ve kanatlarımızı iyi kullanıyoruz. her şey daha güzel olacaktır. bu sadece başlangıç. güvenin.
App Store'dan indirin Google Play'den alın